Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Racitor benzina! (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/286438-racitor-benzina.html)

adrian_rujan 03-11-11 21:07

Racitor benzina!
 
https://www.4tuning.ro/magazin/divers...-id-47894.html
Stie cineva la ce este folositot?

XeQ37ro 03-11-11 22:59

Re: Racitor benzina!
 
Pentru a raci benzina.
Benzina este foarte volatila, iar cu cat temperatura ei este mai ridicata, cu atat isi mareste volumul mai mult, iar cantitatea ajunsa in piston nu este... tocmai multa. Racitorul face exact opusul, raceste combustibilul, introduce in motor mai multa benzina iar puterea creste si ea la randul ei. E acelasi drac ca la intercooler cu aerul.:D

adrian_rujan 03-11-11 23:10

Re: Racitor benzina!
 
Pai si daca imi pun asta pe motorul meu aspirat se simte ceva?totusi 427ron!

cangri 03-11-11 23:17

Re: Racitor benzina!
 
Cred ca ar reduce consumul cu vreo 0.3l la suta de KM.
Tinand cont cata benzina bagi de 427 RON zic ca nu se merita.

XeQ37ro 03-11-11 23:21

Re: Racitor benzina!
 
Quote:

Originally Posted by cangri (Post 4689725)
Cred ca ar reduce consumul cu vreo 0.3l la suta de KM.
Tinand cont cata benzina bagi de 427 RON zic ca nu se merita.

Cum sa reduca cand baga mai multa? :lol:Daca intradevar ar reduce cu 0.3L , ar fi o afacere profitabila pe termen lung la o masina cu consum mic, desi ma cam indoiesc ca miceste consumul. Era mai clar, daca dadeai valorile in procente, nu in cantitate.
Si, in prncipiu da, ar avea ceva efecte pozitive. Cat de mari, nu stiu sigur, dar insa stiu ca investitia nu se va amortiza prea curand.

adrian_rujan 03-11-11 23:24

Re: Racitor benzina!
 
Nu ati inteles,nu ma intereseaza reducerea consumului!Ma intereseaza cresterea performantelor motorului!

XeQ37ro 03-11-11 23:28

Re: Racitor benzina!
 
Pe ce motor ai vrea sa il montezi.

adrian_rujan 03-11-11 23:32

Re: Racitor benzina!
 
Nu stiu daca are vro importanta{1.6 benzina)..totusi si un castig de 2-3% ar justifica pierderea

cangri 04-11-11 00:00

Re: Racitor benzina!
 
As zice maxim 2% deci 1 calut pur sange in plus pentru masina ta.
Total inutil.

@XeQ37ro O sa scada consumul caci arderea o sa fie mai buna;)

julaikos 04-11-11 07:31

Re: Racitor benzina!
 
Pe mine ma distreaza pretul...la noi e 427 ron,in state e 45 de dolari...pentru un amarat de radiator cu 2 elementi care poate fi facut din orice radiator de AC :lol:

Radiatorul asta se preteaza pe motoarele solicitate(turbo sau comprimate rau) fiindca o racire a benzinei aduce dupa sine o racire cu ceva grade a amestecului in camera de ardere,practic scapi de cateva grade celsius la temperatura amestecului,a gazelor de evacuare si implicit motorul merge mai "safe" :)
Nu cred ca renteaza pe masinile de zi cu zi...mai repede pui economizor magnetic ca sa aliniezi moleculele de benzina :lol:

bluey 04-11-11 08:52

Re: Racitor benzina!
 
Probabil este util la masinile al caror sistem de injectie are tendinta de a incalzi combustibilul.
Sistemele PD de pe tdi-uri au fuel cooler din fabrica tocmai pentru acest motiv si este montat pe retur.
Probabil si pompele de pe tfsi-uri cresc temperatura combustibilului de pe retur.

adrian_rujan 04-11-11 11:38

Re: Racitor benzina!
 
Dezavantajul este pretul foarte mare insa cred ca ar fi folositor oricarui motor.Ma gandeam ca ar fi mai convenabil confectionarea lui cu anumite modificari.(sa fie mai mare)Sau macar unul identic(nu cred ca pretul ar depasi 100ron)

XeQ37ro 04-11-11 15:35

Re: Racitor benzina!
 
Sau asa, adaptezi un radiator asemanator cablurilor de benzina si ala e:lol:
Cel mai epic post pe care l-am citit, a fost facut pe un site de specialitate din strainatate, unde pentru a-si mici temperatura combustibilului care intra in motor, a redirectionat(adaptat) traseul aerului conditionat astfel incat sa ii raceasca benzina. Poate te bate gandul sa renunti la confort pentru un pic de performanta :twisted:

julaikos 04-11-11 15:45

Re: Racitor benzina!
 
Care cabluri de benzina mestere? :lol:

Asa cum am spus si eu,merge trecut combustibilul printr-un radiator de orice fel atata timp cat este etans si nu are o capacitate prea mare...

XeQ37ro 04-11-11 15:53

Re: Racitor benzina!
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4691095)
Care cabluri de benzina mestere? :lol:

Asa cum am spus si eu,merge trecut combustibilul printr-un radiator de orice fel atata timp cat este etans si nu are o capacitate prea mare...

Alea prin care circula benzina :lol:(glumesc)
Am spus, fara sa vreau ceea ce ai zis tu.:oops:


All times are GMT +2. The time now is 16:14.

- Copyright 2024 4Tuning