Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

View Poll Results: dauneaza sau nu banda termoizolanta?
este buna 25 96.15%
dauneaza 1 3.85%
Voters: 26. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-13, 10:26   #1
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default banda ternoizolanta, pareri:

din cate am inteles banda termoizolanta nu este chiar asa buna pt chiuloasa, o sa se arda mai repede, dar vreau parerile celor care au asa ceva pe masina de ceva timp.

iar cat despre acoperirea turbinei nici eu nu prea asi fii de acord, pt ca are uleiul, ce trece de 200 grC cam arde uleiul.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 16:42   #2
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

chiar nimeni nu poate spune ceva despre banda termoizolanta, daca prajeste garnitura de chiuloasa?
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 20:11   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

Nu cred ca iti arde garnitura de chiulasa mai repede daca ai banda pe evacuare/serpi.cert e ca iti mai scade temperatura sub capota,iar daca zici ca ai turbo,banda pe galerie ar trebui sa te ajute putin
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 20:43   #4
liv67

Stage 3
 
liv67's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 91
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

e o aberatie asta cu garnitura de chiulasa arsa de la banda...

banda termoizolanta este folosita pentru scaderea temperaturii sub capota si in primul rand pentru mentinearea unei temperaturi mai mari a gazelor de esapament de unde rezulta o viteza mai mare a evacuarii lor de unde rezulta un esapament mai eficient (lag mai mic, boost mai rapid, etc).

Acum si benzile astea e marketing mult, eu am pus si DEI si Thermotec si in cateva luni s-a casat si s-a facut friabila.
Pana la urma am ajuns la cea de la SRZ care din ce mi-au spus ei este folosita in aplicatii de metrou si cai ferate, si tine de mai bine de 2 ani fara probleme, este in continuare textila si nu s-a casat.

Se aplica uda, aveti grija sa aveti manusi de protectie ca altfel va manaca maxim. Au la magazin si coliere de inox pentru fixarea benzii pe teava, gen soricei doar ca sunt din inox.
liv67 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 22:09   #5
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

da este turbo.
1. prima poza este cu banda argintie, cea termoizolanta
2. pe burta are cauciuc, care trebuie sa se lipeasca de evacuare, galerie.

am ars cu bricheta(partea argintie) vreo 10 min si doar s-a colorat putin.
este folosita la vapoare, o am cadou de la un prieten.
este buna sa o folosesc pe asta, sau nu?
cauciucul mai trebuie udat?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0243.jpg
Views:	209
Size:	21.4 KB
ID:	2694785   Click image for larger version

Name:	Photo0245.jpg
Views:	117
Size:	21.8 KB
ID:	2694786  
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 22:50   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

Ai putea oricand sa pui doar o bucata mica pe evacuare sa vezi ce face in timp...
Parerea mea e ca totusi banda aia din fibra fiind ceva mai groasa ar trebui sa izoleze o idee mai bine.Din ce am folosit,una singura a fost buna si culmea am si refolosit-o,si avea impregnata in ea un fel de praf ca un nisip ,dar s-a desfacut fara sa se rupa chiar si dupa jumatate de an desi a stat fix langa turbina...
Mai nou sunt unele cu kevlar parca,au o tenta gri grafit spre verde dar sunt ceva mai scumpe
Iar pentru turbina se gaseste husa ,care intr'adevar tine turbina incinsa,insa si cu ea si fara ea,turbina aceeasi temperatura o sa aiba si uleiul tot prin ea trece
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 16:07   #7
casianoros

Stage 3
 
casianoros's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 141
Talking Re: banda ternoizolanta, pareri:

Eu am avut banda termoizolanta pe un Honda Shadow 750 , cu evacuare goala ( Tzeava ) si dupa ce am pus inapoi evacuarea stock sa simtit enorm diferenta .... + ajuta mult la racire , nu mai frige toba ca drek ( cel putin la motociclete e ff buna ) .
casianoros is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 09:39   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

E buna, eu sunt la al 2lea rand de banda pe serpi. Prima a devenit casanta dupa o perioada, se rupea si cadeau bucatele din ea, devenise inutila. Asta de acum vad ca, dupa aproape 1 an, isi mentine elasticitatea, e la fel ca atunci cand am montat-o (uda si cu manusi si maneci lungi).
Nu are cu ce sa dauneze chiulasei sau garniturii, nu stiu de la cine ai auzit asta...
Sunt si benzi fara fibra de sticla, cu kevlar sau fara... acum depinde fiecare ce buget are.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 09:55   #9
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

Referitor la banda asta izolatoare... Schimba cumva tonalitatea evacuarii?Ma refer la situatia in care se izoleaza tot traseul (mai putin tobele)?
Ma adresez celor ce au si mai ales, stiu ce si cum!Cit de greu este sa o instalezi, mai ales pe serpiosorii montati?Ati folosit cleme de prindere?Cam cite si de unde le-ati cumparat?Si in final, recomandati-mi o firma buna, va rog!Am vazut ca un user a incercat si DEI si THERMOTEC si feed back-ul e negativ.Dar intreb:ce gama a pus ca sint si mai ieftine si mai scumpe!Eu m-am orientat catre aceea cu insertii de Titan.Astept parerile celor avizati si nu numai!
CUPEIST is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 17:14   #10
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Question Re: banda ternoizolanta, pareri:

Nu-si poate da nimeni cu parerea?
CUPEIST is offline   Reply With Quote
Old 12-07-13, 20:15   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

Care e aia cu insertii de titan?are ca sutana preoteasca filigram de titan sau cum?

Poza cu serpii pe care vrei sa o montezi ai?fiindca difera de la caz la caz,la fel cum difera daca ai serpi de turbo sau de aspirat,pe astia din urma as zice ca e mai usor putin,dar cu ei montati oricum e mult mai greu si o sa fie greu sa invelesti bine,nu doar asa sa arunci 3 fasii de banda pe ei si gata...
Din ce am pus pana acum,termotecul a fost buna,chiar a mers refolosita dupa perioade lungi de timp,cred ca avea kevlar in componenta;
In general din ce am vazut,cele la care lucesc fibrele si au alta culoare decat alb tin mai bine in timp fiindca nu's doar din fibra de sticla,mai sunt unele care au un fel de praf de ceramica(shamota?) ,izoleaza foarte bine dar imbatranesc destul de repede si devin casante,dar daca nu le agati cu furtune chei sau alte chestii isi fac treaba.

Tonalitatea evacuarii cred ca ar putea-o schimba doar in cazul in care ai evacuare mai mare de 63,si peretele tevii foarte subtire,altfel foarte putin o sa schimbe.

Coliere pentru fixare cred ca gasesti la elspa,desi daca o infasori corect,ai nevoie de un singur colier la capatul serpilor si atat
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 10:43   #12
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Default Re: banda ternoizolanta, pareri:

Banda izolatoare e de aici: https://www.4tuning.ro/magazin/izolat...de-id-495.html


Serpalaii sint de Hyundai Coupe 2.0 aspirat si sint inveliti in scutul termic stock din aluminiu.
CUPEIST is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -