Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-04, 16:47   #1
supersev

Stage 4
 
supersev's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 170
Member of:
[Insomnia]
Default Diesel booster

Salut !
Apelez la cunostiintel voastre despre masini si motoare si va rog sa imi spuneti si mie ce anume face un diesel booster la motor .
Am gasit un anunt ce suna ceva de genul : diesel booster ... +20 cp ...
Eu am un golf 4 tdi de 130 de cp si ma gandeam ca imi vine bine un plus de putere, dar nu stiu in ce masura ma poate ajuta acest booster , sau daca mi se poate strica ceva la motor ....
Va multumesc ! bye !
__________________
Ultima stire din irak.. نو بوت ينتامبلات ه ينكريديبيل.. سيتري دي آخر اورا الدين روسسيا نو بوت ينتامبلات ه ينكريديبيل.. سيتري دي آخر اورا الدين روسسيا نو بوت ينتامبلات ه ينكريديبي سيتري دي آخر اورا الدين روسسيا nu pot sa cred ce s-a intamplat........................
supersev is offline   Reply With Quote
Old 03-11-04, 21:19   #2
killme

Stage 3
 
killme's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
Default

mai da detalii despre anunt,eventual un link,ceva...
killme is offline   Reply With Quote
Old 04-11-04, 09:30   #3
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

nu stiu daca il confund...dar e ceva gen cip-ul de injectie....si ar merita daca ai o garantie la el...nu din ziare...
TNos is offline   Reply With Quote
Old 06-11-04, 00:04   #4
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

daca tu plangi cu 130 CP!? (eu lupt sa ridic mai sus de 80) oricum,ce spui tu are legatura cu calculatorul de bord
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-04, 20:33   #5
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default

S-ar putea sa fie vorba de un Powerbox. O cutiuta cu maimute care, intercalata in circuitul motorului iti pacaleste computerul cu semnale false. In cazul in care e bine facut, powerboxul nu iti cauzeaza decat beneficii. E ca un chip-tuning, cum zicea si TNos. Daca nu esti sigur de sursa, nu iti recomand... Plus, vezi ca nu se potriveste la orice motor - tie iti trebuie pentru 1.9tdi cu Pumpe Duse.
Bafta.

PS: Daca mai cauti pe forum, gasesti si distribuitori consacrati, care iti ofera o anumita siguranta... Cauta cuvantul cheie powerbox.
__________________
Romanian Dragracing Site
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 20-11-04, 22:00   #6
andREI23

Stage 2
 
andREI23's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 62
Default

Daca e tuning box e mai prost decat chip-ul. Tuning box-ul mareste cantitatea de injectie fara a \"calcula\" si ceilalti factori asa cum face chip-ul. In plus el este util la masini in garantie unde el nu poate afecta garantia ca se scoate f.repede (2 mufe) si nu vad aia de la service nimic.

Pentru tine (PD TDI daca nu ma insel) recomand un chip bun (Upsolute sau ceva similar) scos toba si pus tzeava groasa de inox in locul ei si daca vrei tu si crezi ca te ajuta cu ceva (macar sunet sport) un filtru sport conic.
andREI23 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-04, 10:07   #7
CT-87-ADY

Stage 5
 
CT-87-ADY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 2,687
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"andREI23\"
Daca e tuning box e mai prost decat chip-ul. Tuning box-ul mareste cantitatea de injectie fara a \"calcula\" si ceilalti factori asa cum face chip-ul. In plus el este util la masini in garantie unde el nu poate afecta garantia ca se scoate f.repede (2 mufe) si nu vad aia de la service nimic.

Pentru tine (PD TDI daca nu ma insel) recomand un chip bun (Upsolute sau ceva similar) scos toba si pus tzeava groasa de inox in locul ei si daca vrei tu si crezi ca te ajuta cu ceva (macar sunet sport) un filtru sport conic.
sunet sport la diesel? merge din filtru` sau toba?
CT-87-ADY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -