Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-11, 19:01   #1
Smashingdude

Stage 2
 
Smashingdude's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Salut, am un polo 9n3 70 hp, tdi. Pe viitor ma gandeam la o mica investitie pentru marire de putere. Din cat m-am documentat pana acum, prin chiptuning as ajunge undeva la 90-95 hp. Cam ce ar trebui modificat pentru restul pana la 100?
Smashingdude is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 19:20   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Ai motorul de 1.4 TDI probabil.
Nu ajunge chiar la 90 dar se apropie binisor
In principiu motorul tau este un 1.9tdi cu un cilindru in minus deci modificarile sunt relativ la indemana.
Cel mai mult stiu ca s-a scos din motor ca al tau 140cp.
Poti pune o turbina de 1.9TDi la care trebuie obturata una din tevile galeriei de evacuare .Din cate imi amintesc vine la fix pe prinderile tale in chiulasa.
Asta ar trebui sa te ridice peste 100cp lejer. Mai departe reteta e cam aceeasi. Injectoare de 1.9tdi dar doar 3 la numar, eventual un upgrade de IC. Nu stiu daca ai acelasi ambreiaj ca pe 1.9 ca ar fi mare lucru ala.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 20:10   #3
Smashingdude

Stage 2
 
Smashingdude's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

motorul, da este de 1422, iar ambreiajul intr-adevar trebuie schimbat cu unul mai "tare"pentru a face fata noii puteri;turbina nu prea am de gand sa o schimb doar in caz ca se strica..as schimba-o cu una de 1.9 (ex http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...di-304061.html). dar pentru inceput..daca iau chip prima data, iar dupa aceea turbina, injectoare..voi avea nevoie de un nou chip sau poate fi reconfigurat cel vechi pentru noile dotari?
Smashingdude is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 20:59   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Modificarile softului trebuiesc facute dupa fiecare modificare hardware pentru a profita corect si in siguranta de aceasta.
Daca ajungi la mai mult de un simplu soft, lista cu cei care stiu sa isi "bage nasul" in soft si sa stie ce sa modifice conform cu modificarile hardware pe masina se micsoreaza substantial.
Cu alte cuvinte ,daca pentru un chiptuning pe un 1.4tdi stock o sa gasesti 50 de persoane diferite cu titulatura de "tuneri" , cand vine vorba de un soft custom , adaptat modificarilor motorului tau, o sa mai gasesti tuneri cat sa ii numeri pe degete.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 22:07   #5
iulian.ghetto

Stage 5
 
iulian.ghetto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,866
Member of:
[Ghetto Cult]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

-admisia, evacuarea (calculata) vezi ca aici se greseste mult.. trebuie calculata, cel mai bine faci custom tot traseul inox pentru ca sonda lambda nu are.. si cu acel cip-cirip garantrez ca ajungi la 100 cp in cap
-intercooler mai mare asezat in bara de fata ( in grila) + tot traseul de tevi calculate la dimensiunea potrivita..
-turbina de 1.9, injectoare 1.9..
-un kit ambreiaj sport si cam atat investitia e cam mare, chiar crezi ca merita?
__________________
..o dacie, 4 trepte si 2 carburatoare
iulian.ghetto is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 22:23   #6
Smashingdude

Stage 2
 
Smashingdude's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

cu toate listate de tine nu cred ca ar merita, targetul fiind de doar 100 bhp
Smashingdude is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 22:30   #7
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Din pacate toata tevaraia aia nu iti va da prea multi cp extra si vor fi bani aruncati in vant.
Oricum ai marele avantaj ca gasesti piese ieftine de 1.9tdi la dezmembrari.
In afara de scoaterea catalizatorului nu ai nevoie de alte modificari avand in vedere ca diametrele tevilor de pe masina ta sunt cele de pe 1.9tdi
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 22:59   #8
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Am mai cautat un pic si am mai gasit cateva probleme.
Pe masina ta este un turbo cu geometrie fixa deci nu vei putea monta direct o turbina cu geometrie variabila.Trebuiesc facute niste modificari atat la soft cat si la valva de actionare a turbinei pentru asta.
Daca pui o turbina mai mare cu geometrie fixa , iti va face presiune mai tarziu si va fi incomoda la condus.
Cel mai bine iti faci o remapare si apoi iei o decizie daca vrei sa mai investesti in motorul asta.
Se pare ca ambielajul si cutia de viteze sunt punctele slabe ale masinii si nu suporta cupluri mari.
Cel de 140cp pe care il stiam a fost distrus din cauza ruperii arborelui.
Iaca si un link poate te mai inspiri de pe forumul alora.
http://www.a2-freun.de/forum/showthread.php?t=31555

P.S. poti avea in vedere si o schimbare de motor cu un 1.9tdi .In ziua de azi nu mai este asa scumpa manevra si cu banii investiti vei ajunge la aceeasi putere dar mult mai safe.

Last edited by bluey; 03-01-11 at 23:08.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 07:31   #9
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Te asteptam la Racing Code pentru o discutie serioasa pe tema celor 100cp.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 08:31   #10
Gica

Stage 5
 
Gica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,316
Member of:
[Colectionar Machete]
[PEUGEOT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Poate te pot ajuta eu..., masinile noastre sunt aproximativ la fel. Eu am un Peugeot 206 1.4 hdi, turbina cu geometrie fixa si fara intercooler de fabrica cu 68hp stock. Am inceput cu un soft stage 1,apoi...am vrut mai mult. Asa ca am montat frontal un intercooler cu traseu inox, am schimbat evacuarea(diametru marit), am scos catalizatorul si am montat o toba la jumate. Dupa toate astea, am refacut softul custom pentru modificarile de mai sus. Acum, ma zbat cu ambreiajul(mare bataie de cap),am usurat volanta si urmeaza sa "bat" alte ferodouri pe discul de ambreiaj. Am avut ambreiaj stock si s-a dus in 4000km. Per total, imi place cum merge masina acum...chiar daca este doar 1.4, nu trebuie sa zboare
Normal, am umblat si la frane...
Succes cu masina.
Gica is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 09:59   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Sincer eu unu nu inteleg toata tentativa(probabil in final va fi un succes) asta de modificare. Desigur fiecare face ce vrea cu masina lui si cu banii sai. Dar de ce sa scoti 100CP sau mai mult dintr-un diesel de 1.4 cand f bine iti poti cumpara de la bun inceput un alt diesel (daca tii neaparat la ideea de consum) de 1.9 de ex, cu dublu Cp, cuplu mai mare si daca tot esti nemultumit il modifici pe ala cat se poate.

Din partea mea bafta in atingerea scopului propus!
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 14:16   #12
Smashingdude

Stage 2
 
Smashingdude's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

multumesc de sfaturi, toate fiind constructive..pana la urma chip-ul ramane cel mai probabil urmatorul pas..pentru restul m-am lamurit ca motorul este prea mic, fiind construit pentru consum scazut, nu pentru performanta. luand in considerare variantele, imi dau seama ca nu am foarte mult de castigat, cum as fi avut cu un motor mai mare caruia i-ar fi fost aduse aceleasi modificari, cu aceeasi investitie. poate pe viitor totul va fi bine si voi face o schimbare.. pana atunci toate cele bune
Smashingdude is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 21:57   #13
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Quote:
Originally Posted by Smashingdude View Post
motorul, da este de 1422, iar ambreiajul intr-adevar trebuie schimbat cu unul mai "tare"pentru a face fata noii puteri;turbina nu prea am de gand sa o schimb doar in caz ca se strica..as schimba-o cu una de 1.9 (ex http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...di-304061.html). dar pentru inceput..daca iau chip prima data, iar dupa aceea turbina, injectoare..voi avea nevoie de un nou chip sau poate fi reconfigurat cel vechi pentru noile dotari?
ceea ce vezi tu in imagine ,este o turbina made in china...... clona IHI,,,si nu are nicio legatura cu motorul tau...........

Last edited by haplea; 04-01-11 at 22:18.
haplea is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 22:01   #14
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Quote:
Originally Posted by iulian.ghetto View Post
-admisia, evacuarea (calculata) vezi ca aici se greseste mult.. trebuie calculata, cel mai bine faci custom tot traseul inox pentru ca sonda lambda nu are.. si cu acel cip-cirip garantrez ca ajungi la 100 cp in cap
-intercooler mai mare asezat in bara de fata ( in grila) + tot traseul de tevi calculate la dimensiunea potrivita..
-turbina de 1.9, injectoare 1.9..
-un kit ambreiaj sport si cam atat investitia e cam mare, chiar crezi ca merita?
daca motorul lui este de 1,4 tdi cum ar putea sa-si puna injectoare de 1,9 tdi daca sunt la fel?.........el are un piston in - ...............
haplea is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 22:16   #15
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 100 bhp dintr-un polo 9n3?

Quote:
Originally Posted by Smashingdude View Post
multumesc de sfaturi, toate fiind constructive..pana la urma chip-ul ramane cel mai probabil urmatorul pas..pentru restul m-am lamurit ca motorul este prea mic, fiind construit pentru consum scazut, nu pentru performanta. luand in considerare variantele, imi dau seama ca nu am foarte mult de castigat, cum as fi avut cu un motor mai mare caruia i-ar fi fost aduse aceleasi modificari, cu aceeasi investitie. poate pe viitor totul va fi bine si voi face o schimbare.. pana atunci toate cele bune
Dintr-un motor ca al tau,sau scos 171hp la volanta si 153hp la roata...cai astia sau scos,cu o turbina de 140 hp cu geometrie variabila si injectoare speciale pentru asa ceva,intercooler,admisie custom+evacuare turbo-back ,deci totul e posibil....nu esti obligat sa-ti iei alta masina ca sa scoti performante..........
__________________
reconditionari turbosuflante stock si upgrade
injectoare si pompe motorina stock sau upgrade
haplea is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -