Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-10, 17:59   #1
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Question modificari de putere aduse masinilor diesel?

ce modificari de putere sporita putem sa aducem la masinile diesel de 2.0 de tip nou common rail, nu pd?

turbine, intercoolere, resoftare, evacuare...

as dorii niste sfaturi de la oameni competenti.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 20:54   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Pai e "reteta clasica" la 1.9 tdi , care merge si la 2.0 . turbina mai mare, intercooler mai mare, pompa de motorina cu debit mai mare, injectoare cu debit mai mare, si un soft care sa dea noile valori de functionare ale motorului. posibilitatile se opresc unde se opreste portofelul tau, in principiu. iti sugerez sa incerci master tuner. ei au scos vreo 200cp dintr-un 1.9 de 105, si din spusele lor e inca fiabila masina. nu am facut asa ceva...dar m-am documentat foarte mult la un moment dat, in ideea de a-mi lua ceva cu 1.9...dar din considerente financiare nu mi-am mai luat.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 19:43   #3
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Pai e "reteta clasica" la 1.9 tdi , care merge si la 2.0 . turbina mai mare, intercooler mai mare, pompa de motorina cu debit mai mare, injectoare cu debit mai mare, si un soft care sa dea noile valori de functionare ale motorului. posibilitatile se opresc unde se opreste portofelul tau, in principiu. iti sugerez sa incerci master tuner. ei au scos vreo 200cp dintr-un 1.9 de 105, si din spusele lor e inca fiabila masina. nu am facut asa ceva...dar m-am documentat foarte mult la un moment dat, in ideea de a-mi lua ceva cu 1.9...dar din considerente financiare nu mi-am mai luat.
vreu sa-mi arati si mie acea masina de 200 de cai, sunt tare curios???................aduc si eu una de 200 reali masurata pe dino test autovit care la master tuner,a scos 227 de cai........
__________________
reconditionari turbosuflante stock si upgrade
injectoare si pompe motorina stock sau upgrade
haplea is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 19:44   #4
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
ce modificari de putere sporita putem sa aducem la masinile diesel de 2.0 de tip nou common rail, nu pd?

turbine, intercoolere, resoftare, evacuare...

as dorii niste sfaturi de la oameni competenti.
intra pe www.mbituning.ro si te convingi.......
haplea is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 23:00   #5
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Quote:
Originally Posted by haplea View Post
vreu sa-mi arati si mie acea masina de 200 de cai, sunt tare curios???................aduc si eu una de 200 reali masurata pe dino test autovit care la master tuner,a scos 227 de cai........
Adica ce vrei sa spui ?la master tuner a scos 227 nu 200 ?
Si eu recomand Master Tuner,am vazut majoritatea masinilor facute la Master Tuner si chiar si dupa 2 ani de zile nu au probleme la ele mai exact un peugeot 207 2.0 benzina aspirat s-a montat un turbo hybrib si au dus-o la 200 si ceva de cai.Mai e o skoda 2 1.9tdi 105cp au dus-o la 163 cu Unichip.
__________________
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 23:03   #6
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
ce modificari de putere sporita putem sa aducem la masinile diesel de 2.0 de tip nou common rail, nu pd?

turbine, intercoolere, resoftare, evacuare...

as dorii niste sfaturi de la oameni competenti.
Parerea mea e sa pui un turbo mai mare ,intercooler mai mare si un soft,dar cel mai bine da o tura la Master Tuner sa iti faca o constatare si iti spune Florin ce e cel mai indicat si bun de facut.
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 23:32   #7
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Quote:
Originally Posted by filipinho21 View Post
Parerea mea e sa pui un turbo mai mare ,intercooler mai mare si un soft,dar cel mai bine da o tura la Master Tuner sa iti faca o constatare si iti spune Florin ce e cel mai indicat si bun de facut.
Florin lua turbine de la mie,prima turbina hibrid care a vazuto a fost la mine ,acum 2 ani cand la dino test de la autovit cu 1,9tdi pd 204 cai la master tuner imi dadea 230,pe timpul ala scoteau si ei o masina la fel ca a mea marca seat motor de 2.0tdi pd la 234 de cai masurati la ei si o tavaleam din orice pozitie ........deci cati cai avea a lor???
singuru dino test care a fost aproape de adevar, a fost a lui Cristi Mayer...
haplea is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 00:08   #8
haplea

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 356
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

http://sites.google.com/site/exetdi/ pentru cei care vor sa faca tuning.........cititi de la A la Z .........
haplea is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 10:47   #9
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Am inteles.oricum nu stau sa fac eu teorii eu am fost la el si tot ce a facut am fost multumit si nu mi s-a parut ca mi-a aratat prea mult pe dyno ba chiar ma asteptatm la mai mult.Bafta
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:02   #10
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Citeste asta. Sper sa te ajute.
Informeaza-te de 3 ori si apoi schimba o data.
Daca umbli cu sacosa de turbine in portbagaj nu e o combinatie prea buna pentru 10cp extra
Incearca intai sa intelegi ce se intampla in motor si cum functioneaza acesta si apoi iti iei singur deciziile.
In Romania inca se face tuning la intamplare si nu sunt multi care pot sa iti dea un sfat bun. Dar tuneri sunt la orice colt de strada gata sa experimenteze pe masina altuia
Succes!
Attached Files
File Type: pdf TDI_Performance_Enhancements.pdf (1.33 MB, 136 views)
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 18:51   #11
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Pai e "reteta clasica" la 1.9 tdi , care merge si la 2.0 . turbina mai mare, intercooler mai mare, pompa de motorina cu debit mai mare, injectoare cu debit mai mare, si un soft care sa dea noile valori de functionare ale motorului. posibilitatile se opresc unde se opreste portofelul tau, in principiu. iti sugerez sa incerci master tuner. ei au scos vreo 200cp dintr-un 1.9 de 105, si din spusele lor e inca fiabila masina. nu am facut asa ceva...dar m-am documentat foarte mult la un moment dat, in ideea de a-mi lua ceva cu 1.9...dar din considerente financiare nu mi-am mai luat.
Sa-mi dai si mie de stire cand vei gasi injectoare mai mari ca si upgrade pentru commonrail.Cel mai probabil poti folosi un ax cu came mai agresiv insotit de o pompa mai mare si implicit un senzor in rampa mai mare(pentru a putea creste presiune in rampa comuna), axul cu came va reusi sa mareasca timpul de injectie deoarece va tine supapele mai mult deschise.
geti is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 19:57   #12
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Timpul de injectie mai mare va duce la cresterea EGT-ului si la alte probleme derivate din asta.
Injectoare se pot face si custom pe afara daca nu se gasesc pentru upgrade.
Nu stiu cat de bune vor fi.
Oricum exista si alte modalitati de a introduce combustibil in camera de ardere
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 16:31   #13
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Singura idee care imi trece prin minte e anularea bujiilor incandescente, se scot iar in scaunele lor se monteaza alte injectoare controlate de o injectie auxiliara.
geti is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 16:34   #14
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: modificari de putere aduse masinilor diesel?

Propanul si GPL-ul sunt tot combustibili si se aprind destul de bine prin compresie
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -