Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-10, 12:35   #1
puskas

Stage 5
 
puskas's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 581
Member of:
[VW]
Default modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

salut . nu de mult am achizitionat un passat 3b , an 2000 , 1,9 tdi , 6 trepte .as vrea sa modific incet incet cate ceva la el . as vrea sa ma ajute cineva cu nishte sfaturi ... pe parte de performanta a masini ... merci
puskas is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 12:38   #2
puskas

Stage 5
 
puskas's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 581
Member of:
[VW]
Default Re: modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

poze cu masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2150.JPG
Views:	86
Size:	1.15 MB
ID:	1666340   Click image for larger version

Name:	IMG_2151.JPG
Views:	100
Size:	950.6 KB
ID:	1666341  
puskas is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 22:06   #3
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Exclamation Re: modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

cel mai simplu ar fi un chip tuning sau daca vrei ceva mai progund poti incepe cu o turbina mai mare,injectore marite,pompa de motorina cu debit marit,catalizator sport(sau renunti de tot la el) traseu de evacuare(asta daca merita/castigi ceva in plus), electronica si nu in ultimul rand FRANE pentru ca multi au XXXX cai dar nu au cu ce sa ii si opreasca pentru tipul tau de masina motor gasesti usor piesele astea acuma totul depinde si de buget
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 23:29   #4
puskas

Stage 5
 
puskas's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 581
Member of:
[VW]
Default Re: modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

Quote:
Originally Posted by spgbuc View Post
cel mai simplu ar fi un chip tuning sau daca vrei ceva mai progund poti incepe cu o turbina mai mare,injectore marite,pompa de motorina cu debit marit,catalizator sport(sau renunti de tot la el) traseu de evacuare(asta daca merita/castigi ceva in plus), electronica si nu in ultimul rand FRANE pentru ca multi au XXXX cai dar nu au cu ce sa ii si opreasca pentru tipul tau de masina motor gasesti usor piesele astea acuma totul depinde si de buget
merci tare mult pentru sfaturi ... bugetul ... ii cum ii incet .. nu pot sa le fac pe toate odata ... ma gandesc ca imprumut componente de pe 2,5 v6 tdi evacuare mi-o fac eu .. as vrea o suspensie .. si nishte jante ... acuma mai prioritar
puskas is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 01:53   #5
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Question Re: modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

Quote:
Originally Posted by puskas View Post
merci tare mult pentru sfaturi ... bugetul ... ii cum ii incet .. nu pot sa le fac pe toate odata ... ma gandesc ca imprumut componente de pe 2,5 v6 tdi evacuare mi-o fac eu .. as vrea o suspensie .. si nishte jante ... acuma mai prioritar
Titlul find "Cum facem rost de mai multi cai putere ?" , faci cp din suspensie si jante ? si nu stiu eu ?
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 16:58   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

De unde nu stii tu ca nu-si gaseste jante d-alea gen lighean de 20" cu cai in ele?
puskas , daca nu sunt bani,nu este nici tuning performance ! Cresterea performantelor motorului incepe cu o resoftare si catalizator sport,eventual filtru mai permisiv. Apoi daca mai ai nevoie de mai mult si fondurile permit,treci mai departe.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 22:12   #7
puskas

Stage 5
 
puskas's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 581
Member of:
[VW]
Default Re: modificari tehnice passat 3b tdi 115cp 6 trepte ... sfaturi?!

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
De unde nu stii tu ca nu-si gaseste jante d-alea gen lighean de 20" cu cai in ele?
puskas , daca nu sunt bani,nu este nici tuning performance ! Cresterea performantelor motorului incepe cu o resoftare si catalizator sport,eventual filtru mai permisiv. Apoi daca mai ai nevoie de mai mult si fondurile permit,treci mai departe.
merci de sfaturi lascarica ... jantele erau doar asa o chestie ... pe moment ma multumesc astea ...
puskas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -