Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-08-10, 10:25   #1
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Exclamation In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Acum cateva zile, la sfatul unui prieten am contactat baietii de la APR pentru a incerca un trial de 6 ore al softului oferit de ei .

Toate bune si frumoase, baietii mi-au zis ca dupa 6 ore cand va expira softul masina va reveni la softul ei original si daca vreau sa imi pun dupa aia soft de la ei bine daca nu ... nu .


Despre baieti de rau nu pot spune decat ca nu explica exact ce iti fac masinii tale si in plus ca nu vor sa returneze softul original, in rest chiar se pricep si au cunostinte solide despre tuning .

Partea proasta a urmat la cateva zile, cand din considerente financiare am hotarat sa apelez la alt tuner pentru a instala soft final, dar supriza ! nu se putea conecta la ecu deoarece cei de la APR au blocat accesul, ca sa mai aflu si ca mie la expirare nu mi-a ramas softul original ci unul asemenator facut tot de ei si ca NU IMI POT RETURNA SOFTUL ORIGINAL CA NU L-AU PASTRAT !

Ei o tineau una si buna ca trebuie sa isi protejeze softuriule lor ca de aia au blocat accesul si ca aia sa instaleze ceva peste ... degeaba am stat sa explic ca in primul rand baietii aia trebuie sa citeasca niste parametrii ai masinii ca sa poata instala softul.

Intr-un final dupa multa munca si mers la 3 tuneri ... am reusit sa dau de niste baieti extrem de priceputi care mi-au si softat masina dupa multa munca plus injuraturile de rigoare la adresa metodei asteia de marketing .

Nu dau nume decat la cerere, dar pot spune ca sunt foarte multumit de softul care il am acum pe masina si DA chiar era bine daca era doar un trial de 6 ore ca sa poti face diferenta si nu un fel de virus care te cam obliga sa pui la ei soft .

As ruga un admin sa il faca sticky pentru ceilalti care ar vrea sa isi faca un trial si nu cunosc exact consecintele operatiunii. (sper ca nu exista pe forum anumite interese)
__________________
TheMendacious is offline  
Old 23-08-10, 16:08   #2
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

ce labagiiiii...! ce sa facem, putini profesionisti.

esti unul dintre multii ghinionisti. si eu, de putine ori am dat peste niste adevarati proesionisti!

cel mai bun este un chiptuning trial, ideal.
__________________
TSC-Us is offline  
Old 23-08-10, 18:14   #3
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
ce labagiiiii...! ce sa facem, putini profesionisti.

esti unul dintre multii ghinionisti. si eu, de putine ori am dat peste niste adevarati proesionisti!

cel mai bun este un chiptuning trial, ideal.
vanzari cu japca ... traim in romania
TheMendacious is offline  
Old 23-08-10, 23:58   #4
Dyabolyk666

Stage 3
 
Dyabolyk666's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Salut,


Ca sa clarific situatia.

Pe masina s-a pus un program trial, care a expirat dupa 6 ore.

Ulterior el s-a dus la un alt tuner care a incercat sa copieze softul (softul de la APR, care are protectie la copiere.)

I-AM SPUS OMULUI CA II PUN LA LOC SOFTUL CARE L-A AVUT PE MASINA !!!!

soft care o sa il poata copia, si sa faca ce vrea cu el, doar ca nu s-a putut in momentul ala. adica vineri , dupa ce inchisese la APR in state.


Asta pentru nu a exista alte discutii inutile pe subiectul asta.
Dyabolyk666 is offline  
Old 24-08-10, 00:35   #5
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Quote:
Originally Posted by Dyabolyk666 View Post
Salut,


Ca sa clarific situatia.

Pe masina s-a pus un program trial, care a expirat dupa 6 ore.

Ulterior el s-a dus la un alt tuner care a incercat sa copieze softul (softul de la APR, care are protectie la copiere.)

I-AM SPUS OMULUI CA II PUN LA LOC SOFTUL CARE L-A AVUT PE MASINA !!!!

soft care o sa il poata copia, si sa faca ce vrea cu el, doar ca nu s-a putut in momentul ala. adica vineri , dupa ce inchisese la APR in state.


Asta pentru nu a exista alte discutii inutile pe subiectul asta.
1 - Nu il interesa pe om softul vostru de ce vorbesti aiurea
2 - Recunoaste ca si tu te-ai dus la altii cu, calculatorul in brate ca sa scapi de rahatul ala de trial )
3 - Ai zis in prima faza ca tu nu ai salvat softul si ca nu ai ce soft sa imi dai apoi dupa cateva telefoane ai avun bunavointa sa imi zici ca ... da in cateva zile se rezolva si asta chiar am sa astept sa vad daca mi-l dai
4 - Pt cultura ta generala softul de la apr asa mult protejat nu a mai fost protejat
TheMendacious is offline  
Old 24-08-10, 01:04   #6
Dyabolyk666

Stage 3
 
Dyabolyk666's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

1. Nu pe om, poate pe cine incerca sa il copieze.
2. Vorbesti foarte prost, si in totala necunostiinta de cauza.
3. NU am salvat softul, cei din state il salveaza automat. informatie care am aflat-o dupa ce am vorbit inital cu el la tel.
4. Nu stiu cine ti-a zis ca a reusit sa deschida un program APR, dar te asigur ca abereaza grav. (programul e criptat si nu ai nici o sansa sa ai access la hatile APR)

5. Lasa omu sa isi posteze singur problemele, nu mai face tu pe bunul samaritean.
Dyabolyk666 is offline  
Old 24-08-10, 01:04   #7
Hooya1985
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Hooya1985's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 584
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Eu vreau sa va spun un lucru,am avut soft la Apr si se poate scrie peste si ca sa vezi parametrii motorului nu trebuie sa copiezi softul masinii neaparat
Prin topicul asta mai mult te deranjeaza ca nu ai putut in ziua respectiva sa ai softul tau original atata tot.
Dar orice tuner care se respecta iti poate face rost de softul original al masinii
Si aici pot enumera cel putin 3 nume de tuneri consacrati care pot face asa ceva...
Deci sincer nu stiu unde e adevarul...

PS: nu e fair play ca ai deschis un topic si mai mult acel trial sunt sigur ca nu e un soft complet pt masina ta ci doar un demo cu un anumit procentaj al puterii... la unele firme stiu ca e 80 % din stage 1 deci...

Last edited by Hooya1985; 24-08-10 at 01:07.
Hooya1985 is offline  
Old 24-08-10, 01:12   #8
Dyabolyk666

Stage 3
 
Dyabolyk666's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Ca sa fie si mai clara situatia o sa explic in continuare ce se intampla intr-un mod mai detaliat in momentul in care se pune un program TRIAL.

1. Ne conectam la masina.
2. Se citeste softul original al masinii.
3. Se pune softul de tuning APR (program care in 6 ore expira)


daca ne oprim aici o sa avem o masina care are program APR, dar care merge pe hartile STOCK.

Program care evident nu poate fi citit. DAR se poate scrie soft peste , calculatorul masinii NU este blocat !!!



5. SE POATE PUNE (la cererea clientului) SOFTUL ORIGINAL STOCK AL MASINII INAPOI.


Sper ca am fost destul de clar, pentru a nu exista nelamuriri legate de programul TRIAL APR

Cu stima,
Ghita Silviu
Dyabolyk666 is offline  
Old 24-08-10, 01:20   #9
KENZO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
KENZO's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,161
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Pole Position Racers]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Nush ce rost are sa detaliem toate astea unui om care masina cu pricina nici macar nu este a lui.
KENZO is offline  
Old 24-08-10, 12:30   #10
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Quote:
Originally Posted by KENZO View Post
Nush ce rost are sa detaliem toate astea unui om care masina cu pricina nici macar nu este a lui.
e vb de masina mea si posturile sunt ale mele nu a postat nimeni strain si hai sa vorbim pe fata ca eu tot ce am zis pana acum a fost real nu am mintit cu nimic ... principala mea nemultumire a fost ca nu mi-a fost comunicat faptul ca nu o sa am softul original dupa expirarea celor 6 ore ci o sa am un soft asemanator dar ma rog nu am cu cine sa ma inteleg, poate doar cand o sa apara altii patiti o sa imi fie acordata dreptatea .

inca odata ca sa clarific, nu am nimic cu voi, sincer dpdv tehnic am o parere buna pentru ca stiti despre ce vorbiti si singurul lucru pe care am vrut sa il lamuresc este ca SOFTUL TRIAL ITI LASA IN URMA UN SOFT ASEMANATOR CU CEL ORIGINAL NICIDECUM NU ITI RAMANE SOFTUL INITIAL .

(la fel si in cazul revo cautati revo trial chiptuning pe google sa va lamuriti un aspect)
TheMendacious is offline  
Old 24-08-10, 12:33   #11
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Quote:
Originally Posted by Hooya1985 View Post
Eu vreau sa va spun un lucru,am avut soft la Apr si se poate scrie peste si ca sa vezi parametrii motorului nu trebuie sa copiezi softul masinii neaparat
Prin topicul asta mai mult te deranjeaza ca nu ai putut in ziua respectiva sa ai softul tau original atata tot.
Dar orice tuner care se respecta iti poate face rost de softul original al masinii
Si aici pot enumera cel putin 3 nume de tuneri consacrati care pot face asa ceva...
Deci sincer nu stiu unde e adevarul...

PS: nu e fair play ca ai deschis un topic si mai mult acel trial sunt sigur ca nu e un soft complet pt masina ta ci doar un demo cu un anumit procentaj al puterii... la unele firme stiu ca e 80 % din stage 1 deci...
Ai dat in carti sau de unde stii tu ca ma deranjeaza ca nu am avut softul original in ziua aia ?

Ia enumera tu 3 tuneri "consacrati" ca eu am cautat la mai multi pana am gasit unul ...

Si cum nu stii unde e adevarul ? ce sa mint ca mi-a ramas softul original si nu vreau sa recunosc ? ii tii partea fara si ai argumente
TheMendacious is offline  
Old 24-08-10, 13:50   #12
Dyabolyk666

Stage 3
 
Dyabolyk666's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

da, clar nu ne intelegem, pentru ca ti-am zis si am si explicat destul de clar ca se poate pune softul ORIGINAL la loc.


si sa stii ca are dreptate, mi-ai zis vineri seara: ''vreau sa am soft neaparat in seara asta pentru ca o sa fie agitatie'' si din cauza asta ai fost foarte frustat, pentru ca nu ai putut sa iti pui soft vineri seara sa te tragi cu stiu eu cine...


am zis ceva neadevarat ?
Dyabolyk666 is offline  
Old 24-08-10, 15:05   #13
-Mihail

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 28
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Quote:
Originally Posted by Hooya1985 View Post
Eu vreau sa va spun un lucru,am avut soft la Apr si se poate scrie peste si ca sa vezi parametrii motorului nu trebuie sa copiezi softul masinii neaparat
Prin topicul asta mai mult te deranjeaza ca nu ai putut in ziua respectiva sa ai softul tau original atata tot.
Dar orice tuner care se respecta iti poate face rost de softul original al masinii
Si aici pot enumera cel putin 3 nume de tuneri consacrati care pot face asa ceva...
Deci sincer nu stiu unde e adevarul...

PS: nu e fair play ca ai deschis un topic si mai mult acel trial sunt sigur ca nu e un soft complet pt masina ta ci doar un demo cu un anumit procentaj al puterii... la unele firme stiu ca e 80 % din stage 1 deci...
Dar orice tuner care se respecta iti poate face rost de softul original al masinii
o fraza interesanta de unde eu inteleg ca un simplu cititor ca...apr nu este tuner respectabil in situatia asta pt ca ar fi trebuit conform celor spuse de tine sa nu fie o problema pt.el sa puna softul masini original la loc
-Mihail is offline  
Old 25-08-10, 00:42   #14
Dyabolyk666

Stage 3
 
Dyabolyk666's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 110
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

Quote:
Originally Posted by -Mihail View Post
Dar orice tuner care se respecta iti poate face rost de softul original al masinii
o fraza interesanta de unde eu inteleg ca un simplu cititor ca...apr nu este tuner respectabil in situatia asta pt ca ar fi trebuit conform celor spuse de tine sa nu fie o problema pt.el sa puna softul masini original la loc
citeste tot de la inceput si pe urma posteaza !!!!!!!!
Dyabolyk666 is offline  
Old 25-08-10, 02:42   #15
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: In atentia doritorilor de chiptuning trial !

nu e vb de respectabil aici, sper ca am fost destul de clar softul de la ei face treaba baietii sunt ok dpdv tehnic cu mici scapari ...

hai ca sa transformat threadul intr-un mare rahat ...

ca sa inchei nu am nimic personal cu cei de la apr sau cu softul lor FINAL ... am facut referire (lamurire) doar la faptul ca daca ai pus trial, dupa cele 6 ore nu iti mai ramane softul original PUNCT
TheMendacious is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -