Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-07-06, 23:48   #1
rews

Stage 2
 
rews's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 51
Default toba?....cum o fac?

vreau sa imi fac o toba de inox...am materiale...am ceva cunostinte dar as mai avea nevoie de ceva sfaturi....ce vine pus in toba...etc
o sa fie pusa pe un motor de 1.3 si nu as vrea sa urle decat la turatii mari
__________________
Nu rade de masina mea femeia ta poate fi nauntru
rews is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 11:35   #2
Dino

Stage 5
 
Dino's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 350
Default Re: toba?....cum o fac?

Teava inox 46-50 fara intermediara doar cu finala. Insa finala sa fie cu filtrele intacte. O sa ai urlete la turatii dar si ragete si pe decelerari.
Dino is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 00:56   #3
sori

Stage 2
 
sori's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 65
Default Re: toba?....cum o fac?

dute la o reprezentanta si sigur o sa gasesti
sori is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 06:42   #4
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: toba?....cum o fac?

Parerea mea e ca intermediara nu trebuie eliminata...din cate stiam eu...formeaza niste unde de shoc care ajuta la evacuarea gazelor din motor. Mai bine fara finala si cu intermediara..sau cu o finala f putin restrictiva
__________________
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 20:01   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: toba?....cum o fac?

eu n-am intermediara nici pe dacie 1300 nici pe cielo si n-am nici o problema doar ca suna la relantiu ca si cum s-ar atinge metal pe metal
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 22:39   #6
sori

Stage 2
 
sori's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 65
Default Re: toba?....cum o fac?

dacia esti girl?
sori is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 22:57   #7
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: toba?....cum o fac?

fratzilor...eu am o toba finala pusa de PILOT....mi-au scos si intermediara...dar nu urla deloc...ma scoate din sarite ...la turatzii marii se aude motoru inloc sa se auda toba...nush ce sa-i fac.....am observat ca dupa ce vin de la spalatorie urla...dc?am impresia ca ramane apa in ea....dar nush sigur...mi-au zis ca motoarele turbo nu au cum sa scoata sunet cu toba sport..nush ce sa mai cred am mai dat si o carutza de bani.....poate careva cu vreun sfat...
__________________
fast fast fast...i like to run so fast
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 12-11-06, 13:52   #8
sori

Stage 2
 
sori's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 65
Default Re: toba?....cum o fac?

pai numai da bani multi ca nu inseamna ca e si buna...din cate am inteles...se pun niste site pe toba...sa scoata niste sunete
ciudate si placute...intreaba si tu pe acolo...prin orasul tau daca undeva se modifica masini la motor etc si sigur or sa iti explice ei mai multe!si oricum nu este foarte mult ce vrei tu sa faci
__________________
rOmAniAn drEaM
sori is offline   Reply With Quote
Old 12-11-06, 18:04   #9
vsa

Stage 4
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 252
Default Re: toba?....cum o fac?

Quote:
Originally Posted by OctaviaRS View Post
fratzilor...eu am o toba finala pusa de PILOT....mi-au scos si intermediara...dar nu urla deloc...ma scoate din sarite ...la turatzii marii se aude motoru inloc sa se auda toba...nush ce sa-i fac.....am observat ca dupa ce vin de la spalatorie urla...dc?am impresia ca ramane apa in ea....dar nush sigur...mi-au zis ca motoarele turbo nu au cum sa scoata sunet cu toba sport..nush ce sa mai cred am mai dat si o carutza de bani.....poate careva cu vreun sfat...
poti sa ai si evacuare completa si sa nu urle deloc,ideea e ce vrei sa urle sau performante,sau amindoua de preferinta!!!ca urlet cum spui tu cele mai recunoscute sunt Sebringurile.in general tobele de strada facute de firmele adevarate sunt facutw sa treaca rarul.ca sa urle poti sa treci la un sebring sau la ceva mai slab cum e borla facuta la noi.(desi eu nu mi-as pune borla) si poti sa iti mai pui si un blowoff ca tot ai tubo si un filtru bun de exemplu BMC si atunci o sa iti sune tare bine masina.si la motor si la evacuare!!! dar sincer o toba care urla la drum lung e cam obositoare!!!
vsa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -