| Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci. |
24-10-09, 03:37
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
fuel pressure regulator
ma gandeam zilele astea la un FPR. am auzit si povesti frumoase despre el, si mai putin frumoase. in mare, e destul de evident ca pt o masina stock nu prea e indicat. insa, teoretic cel putin, ar putea sa schimbe ceva la o masina cu admisie si evac sport cred.. as vrea insa niste pareri si de la altcineva. voi ce credeti?
__________________
From WTF to DIY to OMG
|
|
|
24-10-09, 18:17
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
nu crede nimeni, nimic? hai ca snt o gramada de baieti cu experienta in domeniu, mi-e greu sa cred ca nu are niciunul nici o parere. dati-mi si mie un sfat. o sa fiu mai la subiect: e vb de un e36 325i, cu urm mod: filtru K&N, serpisori, evacuare libera (fara cats, intermediara), si remapat. pun si o poza cu graficul la AFR. orice sugestie e binevenita. multumesc.
|
|
|
24-10-09, 21:29
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,813
|
Re: fuel pressure regulator
de ce sa pui FPR ? ti s-au maximizat injectoarele si ai nevoie de mai mare presiune ?
in general se pune in aplicati ide conversie turbo sau turbo upgrade la niste volume de aer care necesita injectoare mai mari.
|
|
|
24-10-09, 21:43
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
nu, injectoarele nu snt la capacitate maxima, dar totusi, nu crezi ca s-ar mai "netezi" putin graficul? adica snt portiuni pe care masina merge pe amestec putin sarac. si ma gandeam ca un FPR ar putea sa rezolve problema. gresesc?
|
|
|
24-10-09, 22:30
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 462
Member of: [Honda] [SUBARU]
|
Re: fuel pressure regulator
Quote:
Originally Posted by mistreku
nu, injectoarele nu snt la capacitate maxima, dar totusi, nu crezi ca s-ar mai "netezi" putin graficul? adica snt portiuni pe care masina merge pe amestec putin sarac. si ma gandeam ca un FPR ar putea sa rezolve problema. gresesc?
|
inainte de un fpr cred ca trebuie sa pui o pompa de benzina mai puternica.. apoi pui fpr... asa ce rost are? si dupa ce faci astea 2 te duci sa iti faci iar softu...si daca tot faci astea pune si niste inejctoare... si avand in vedere unde esti acum.. cred ca o sa ai acces usor sa iti cumperi toate cele la pret bun...
P.S. trimite si mie cele de ma sus pt mine  )))
__________________
What tha?!?!?
|
|
|
25-10-09, 03:29
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
Quote:
Originally Posted by Starty
inainte de un fpr cred ca trebuie sa pui o pompa de benzina mai puternica.. apoi pui fpr... asa ce rost are? si dupa ce faci astea 2 te duci sa iti faci iar softu...si daca tot faci astea pune si niste inejctoare... si avand in vedere unde esti acum.. cred ca o sa ai acces usor sa iti cumperi toate cele la pret bun...
P.S. trimite si mie cele de ma sus pt mine  )))
|
nu e nevoie de pompa mai puternica deocamdata, face presiunea si asta. doar ca regulatorul de presiune oem nu o trimite mai departe in rampa.
|
|
|
25-10-09, 06:13
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,813
|
Re: fuel pressure regulator
eu tot nu inteleg...masina merge prea sarac de nu mai merge data benzina din soft ?
|
|
|
25-10-09, 15:10
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
pai nu stiu, d-aia va intreb pe voi.. initial mi s-a spus ca graficul la AFR e destul de reusit. apoi, alte pareri, cum ca ar fi putin cam sarac in ture joase. d-aia am pus si graficul, sa mai aud niste pareri. de fapt, cam intre ce valori ar trebui sa oscileze AFR-ul? care ar fi optimul?
vis-a-vis de rezolvat problema din soft, cred ca as prefera sa o rezolv din FPR daca e posibil, fiind un DIY destul de simplu si eficient dpdv al pret/manopera, fata de soft, care ar cere o firma specializata.
|
|
|
25-10-09, 15:36
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Nissan]
|
Re: fuel pressure regulator
sincer, dupa graficul tau de AFR, tie iti trebuie mai mult aer, nu mai mult combustibil...tine minte ca e o masina aspirata, si la configuratia pe care o ai tu pe masina, nu iti mai trebuie benzina, tu ar trebui sa mergi acum fie pe un ax cu came, fie pe corpurile de acceleratie de m3, fie pe supraalimentare turbo sau compressor....
__________________
got smoke, will travel
|
|
|
25-10-09, 16:12
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
pai deci tie ti se pare amestec bogat? eu credeam ca cu cat e mai mare cifra aia, cu atat e mai sarac amestecul. e invers? faceti-ma si pe mine sa inteleg graficul ala de AFR. care e valoarea lui optima?
|
|
|
26-10-09, 11:23
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Nissan]
|
Re: fuel pressure regulator
deci afr se citeste x parti aer la 1 parte benzina....deci cu cat ai mai multe parti aer, cu atat e mai sarac amestecul, si invers, cu cat ai mai multa benzina, e mai bogat
|
|
|
26-10-09, 18:13
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
Quote:
Originally Posted by bakal
deci afr se citeste x parti aer la 1 parte benzina....deci cu cat ai mai multe parti aer, cu atat e mai sarac amestecul, si invers, cu cat ai mai multa benzina, e mai bogat
|
ok, mersi de info. si valoarea optima cam care ar fi? plus sau minus, nu astept o valoare exact gen 12.81. aproximativ.
|
|
|
26-10-09, 22:34
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Nissan]
|
Re: fuel pressure regulator
asta sincer.. nu mai stiu, undeva intre 11 si 14 parca...depinde si de masina, depinde si de modificarile pe care le are
|
|
|
26-10-09, 22:44
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
ok, mersi frumos. totusi pare cam mare marja 11-14. dar o sa mai caut pe net. daca gasesc ceva concret, postez.
|
|
|
26-10-09, 23:26
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
|
Re: fuel pressure regulator
ok, am gasit ceva:
"Bosch state that most spark ignition engines develop their maximum power at air/fuel ratios of 12.5:1 - 14:1, maximum fuel economy at 16.2:1 - 17.6:1, and good load transitions from about 11:1 - 12.5:1. However, in practical applications, engine air/fuel ratios at maximum power are often richer than the quoted 12.5:1, especially in forced induction engines where the excess fuel is used to cool combustion and so prevent detonation."
|
|
|
|
|