Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-06, 19:14   #16
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: Cata putere castig racind fortat intercoolerul ?

Quote:
Originally Posted by bluey
din cate am inteles ideea este ca traseul de admisie sa fie cat mai scurt nu sa aiba 2,5m lungime.
Modificarea cu motorul de GSX costa 7000 de euro.
Avand in vedere ca nu am dat nici un ban pe masina ar merita dar cine dracu sta cu bau bau sub coor???
Nu e sub, e in dreapta soferului parca asa am vazut oricum ar fi foarte tare.
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 09:19   #17
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cata putere castig racind fortat intercoolerul ?

mai poti incerca in afara de "stropitori" pe intercooler, un sistem de injectie de apa in admisie
yknot is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 12:17   #18
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cata putere castig racind fortat intercoolerul ?

Quote:
Originally Posted by yknot
mai poti incerca in afara de "stropitori" pe intercooler, un sistem de injectie de apa in admisie
Injectia de apa trebuie controlata foarte bine din cate stiu eu si oricum nu ii vad avantajul fata de un sistem NX (practic este foarte asemanatoare desi principiile difera).
Iti dai seama ca mi-as pune un turbo mai mare si o evacuare sport mai intai.
Problema este ca suntem in romanica si este mai greu cu pesele.
O evacuare Brabus e 600E si una custom nu se baga nimeni sa faca.
Probabil la masina urmatoare sa pot face si eu cate ceva...
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 17:38   #19
alexandru, sfat

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 126
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cata putere castig racind fortat intercoolerul ?

salut,
injectia de apa raceste aerul admis in motor, prevenind detonarea, dar nu inlocuieste un intercooler bun. injectia de apa apare acolo unde restul componentelor sunt deja imbunatatite si nu se mai poate face altceva. nu trebuie sa se ascunda nimeni in spatele injectiei de apa pentru a scoate mai multa putere.
referitor la evacuarea custom si ce ai mai vrea, se poate face, da un pm sau mail si vorbim.
__________________
Am pana. Oare de aia nu trage masina ?
www.dogtuning.ro
alexandru, sfat is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 18:13   #20
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cata putere castig racind fortat intercoolerul ?

Quote:
Originally Posted by alexandru, sfat
salut,
injectia de apa raceste aerul admis in motor, prevenind detonarea, dar nu inlocuieste un intercooler bun. injectia de apa apare acolo unde restul componentelor sunt deja imbunatatite si nu se mai poate face altceva. nu trebuie sa se ascunda nimeni in spatele injectiei de apa pentru a scoate mai multa putere.
referitor la evacuarea custom si ce ai mai vrea, se poate face, da un pm sau mail si vorbim.
Din cate stiam marele avantaj al injectiei de apa era cresterea compresiei dar poate ma insel..
bluey is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 19:24   #21
alexandru, sfat

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 126
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cata putere castig racind fortat intercoolerul ?

injectia de apa nu creste compresia, numai in cazul in care intra prea multa (cel mai nefericit caz) si apa necomprimandu-se scade volumul camerei de ardere. Acest caz poate fi fatal motorului.
injectia de apa are rostul, unicul de altfel, de a cobora temperatura aerului admis in motor cu scopul suprimarii detonarii. nu este recomandata folosirea injectiei de apa cu alt scop.

daca te refereai ca se poate creste compresia si apoi folosi injectia cu apa, da, se poate, dar mai mult ca sigur se pot face alte modificari care sa faca inutila folosirea ei. imbogatire amestec, intarziere avans, etc.
totusi trebuie puse in balanta rezultatele obtinute prin cresterea compresiei si atunci poate fi rentabila folosirea injectiei cu apa.
alexandru, sfat is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -