Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-10, 15:20   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Schimbare filtru aer

Salz am si eu nevoie de putin ajutor va rog.. gasisem acu ceva vreme aici pe forum parca un topic cu cineva care vindea anumite filtre de aer.. care cresteau puterea pentru o varietate de masini..

daca imi poate da cineva linku as fi f recunoscator..

si vroiam sa va mai intreb despre aceste filtre.. deci eu am un Golf III 1.8 din 1993.. ca filtru de aer am luat acu ceva vreme.. ceva ieftin nu mai stiu vreo 40 ron am dat.. si mi a spus mecanicul sa iau filtru patrat..

acum as vrea sa intreb despre acest filtru sport .. ce trebuie sa caut ? tot asa patrat i se spune ? si pt montaj.. se schimba pur si simplu cu cel pe care il am ? sau mai am de facut si alte chestii ?


ms
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 17:58   #2
Sein

Stage 4
 
Sein's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 234
Default Re: Schimbare filtru aer

Poti pune si filtru sport .. numa ca trebe sa il pui sa intre aerul cat mai rece posibil si sa fie de calitate filtru. nu neaparat sa fie patrat
Sein is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 21:06   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Schimbare filtru aer

a ok deci nu trebe sa fie patrat neaparat.. am vazut filtre sport conice sunt.. deci pot monta asa ceva ? se potriveste ?

cam care sunt printre cele mai bune ? K&N e bun ?
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 21:17   #4
Alex _Ice

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 231
Member of:
[VW]
Default Re: Schimbare filtru aer

K&N sunt cele mai bune dar si scumpe
cat despre filtru sport la masinile cu motoare mici nu prea aduce nici un fel de plus ...(poate un plus de praf in motor)
pe de alta parte masina va suna mai frumos cand o calci ....asa k o vei calca si iti va creste consumu'
cat despre prindere se monteaza in locu din care isi tragea filtru normal aerul...si va trebui sa improvizezi (asta la cel conic)
filtru sport dreptunghiular se pune in carcasa si se poate spala dak imi aduc aminte corect
bafta
Alex _Ice is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 19:57   #5
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Schimbare filtru aer

pai da un sunet mai frumos mai mult de asta vreau..

deci mai spunemi o data sa inteleg..

de ex sa cumpar un K&N dasta sport asa ii zice nu ? si se gasesc sa fie patrate ? ca asa e al meu..

si daca iau dala conic ce improvizatie tre facuta ?

e complicat sau cum.. ? nu inteleg cum as putea sa pun un dala conic in loc de unu patrat
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 00:14   #6
Alex _Ice

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 231
Member of:
[VW]
Default Re: Schimbare filtru aer

simplu ..poti sa iti cumperi dreptunghiular nu patrat si iti va intra exact in carcasa filtrului vechi...insa cel de la K&N e destul de scump
cele conice no name sunt mai ieftine cat despre improvizatie desfintezi cutia filtrului vechi si te uiti pe unde isi tragea aer (adica unde duce furtunu) acolo tre sal pui pe cel conic sa isi traga aer...improvizatia era la prinderea lui pt k nu primesti suport
https://s3.postimage.org/PqaHjPA.jpg (in cazu asta dai cutia jos si il pui aproape de bara)
Alex _Ice is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 19:03   #7
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Schimbare filtru aer

e da prefer un K&N oricum.. vad ca am gasit pe net dreptunghiular modelul 33-2069 ca asta imi trebuie pt golf 3

in jur de 80 euro.. scumpicel dar am inteles ca iti ajunge pt totdeauna.. se da jos curatat pus la loc si gata nu ?

si acum pur si simplu inlocuiesc si gata ? se simte la sunet ? sau trebuie dala conic pt asta ?
earthquakero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -