Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-06, 04:29   #16
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

da da da... dupa ce ai bagat bani in ea mai mult dekt a costat toata masina si dupa ce nimic din masina aia nu mai e "cielo"...

hai sa fim seriosi... cielo e doar un facelift al unui Kadett din 86' (montantul central e inca identic) si pe deasupra... e si mai slab motorizat iar sasiul e printre cele mai de groaza

daca ai un cielo... mai bine lasa-l pt ce e el gandit, sau fa cum a spus DMX... da' asta va insemna ca nu mai e Cielo nici macar 10%
Achim is offline   Reply With Quote
Old 16-08-06, 07:47   #17
CT-XX-EFS

Stage 2
 
CT-XX-EFS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 33
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Mad max , stii cat astepti pentru o omologare la RAR si cat te costa daca vrei sa schimbi motoru la un cielo si sa zicem ca vrei prin absurd sa bagi un motor de 2.0 sfi dp o calibra? daca stii sau nu tot zic te costa in jur de 14-16 milioane (spaga included ei zic ca 8-9) si dureaza cam 6 luni pentru ca cielo nu a avut motor de 2000 de serie trebuie sa vina cineva de la bucuresti sa iti faca masuratori nebunii ! si ce ai facut ? daca tot vrei sa faci ceva ia un espero ca a lui DMX si atunci pui motor de 2000 fara probleme pe el pentru ca espero a avut si motor de serie de 2000 si te costa vreo 3 milioane maxim 4 sa grabesti treaba , vb in cunostinta de cauza pentru ca ieri am fost la rar ca sa imi inmatriculez carutza , aveam si io idei dinastea da m-am potolit , si la pretzut de cumparare al masinii sa mai bag inca o data jumate .. pfff .. mai bine imi luam passat ! Parerea Mea , bine cum ziceti si voi daca chiar vrei sa iti bati capu cu el .. il faci mig , la masina asta nu se merita ,
CT-XX-EFS is offline   Reply With Quote
Old 16-08-06, 09:45   #18
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Si ... deci concluzie.... vrei sa modifici cielo ... bani aruncati pe geam ....
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 07:44   #19
CT-XX-EFS

Stage 2
 
CT-XX-EFS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 33
Talking Re: tuning cielo-intrebare-

Corect , cine vrea sa se rezume la 10 - 15 ponei , schimba un sistem de evacuare , ii mai planteaza un cip , foloseshte o benzina mai buna nu de la nea gheorghitza din butoi , si un filtru de aer (desii nu se merita ca si asta isi face f bine treaba ) . O zi buna !
CT-XX-EFS is offline   Reply With Quote
Old 22-08-06, 16:15   #20
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Alea deja le am pe masina. Eu nu ziceam sa schimbi motorul cu SFI. Se poate tuna si asta stai linistit. Acum ca nu scoti din el 300 cp ... asta e alta treaba, dar se poate tuna. Multi nu stiu sa faca diferenta intre o masina tunata si o masina de serie (stock). Si ce daca Cielo e o varianta reimprospatata a Kadettului stimate user al forumului 4tuning, diferenta intre un cielo modificat si un cielo normal este mare! Poate ca nu vreau sa platesc o viata intreaga rate lunare pt masini stock,da? Poti sa ai si M5 nou, daca nu il tunezi e stock si esti la fel ca ceilalti care au M5, daca il tunezi ai un M5 mai deosebit. Poate ca unii isi iau passaturi si umbla cu cauciucuri de iarna vara si cu 5 litri de motorina ca numai au bani, dar eu prefer o masina mai iesita din comun, o masina diferita. Sunt multi care isi cumpara masini mai noi si cand vad cat ii costa sa le repare isi baga degetul in gat! Masina e un fier, trebuie intretinut! Pe masura ce creste pretul masinii, creste si pretul intretinerii. Daca gandeam ca unii care in loc sa isi faca masina pe placul lor se gandesc sa isi ia un passat omorat de altul, atunci pana ajungeam sa imi iau si eu un M6 sau un 760 ajungeam sa ma strige copii tataie si nu faceam nimic. Pana una, alta asta e un topic de tuning pe un forum de tuning si vad ca unii o dau in diverse. Daca cineva are de spus ceva despre tuning adevarat sa spuna, pentru restul promit ca voi face eu un forum special pentru ei denumit simbolic 4stock. Pana atunci ... sanatate maxima!
__________________
STOCK IS FOR LOOSERS. BAUBAU Racing!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti nu de teama ca le-ai putea pierde ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!!!
Everybody can buy a car, but not everybody can modify a car...
DE VANZARE CIELO GSI 16V!!! https://forum.4tuning.ro/496-anunturi...o-gsi-16v.html

Last edited by mad max; 22-08-06 at 16:19.
mad max is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 00:22   #21
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: tuning cielo-intrebare-

cip filtru evacuare, alta pompa de benzina, alte buji umpic luat din chiuloasa...iti spun eu ca-ti ajunge momentan
repet, poti da pui un motor de kadett pastrezi cutia de cielo...si vei face mai mult cu o cutie standard de kadett
eventual il treci pe carburatoare motorul de kadett si vei fi in rai
iti moodifici pompa de frana si ceva pe la frane sa te opresti...si vei fi multumit
motorul este piesa de schimb, iti trebuie doar actele de provenineta, nu-ti trebuie nici o omologare rar, alea au fost cand eram tineri, s-au schimbat umpic legile...ca norocu
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 12:37   #22
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Daca se monteaza motorul de de Opel C20XE de 150 cai ( SFI ) pe Cielo va trebui omologat pentru ca nu este de acelasi tip cu cel care l-a avut masina si se omologheaza foarte greu. E adevarat ca e mult mai usor si mai ieftin sa obtii mai multa putere de la un cielo prin schimbarea motorului, dar la legale vei fi incadrat in alta grupa si vei avea si probleme la omologare.
mad max is offline   Reply With Quote
Old 05-09-06, 10:09   #23
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: tuning cielo-intrebare-

"Un seria 7 mai vechi cu motor W12 " ..Foarte misto..Niste ghidusi aia de la Bmw au tinut ascuns motoru si pana la urma au vandut patentu ( adica clestele ala din trusa de cheile turzii ) astora de la VW...care ce sa vezi ..d'abia dupa multi ani l-au pus si ei pe phaeton .
Mai copilasi ..AStia de inca nu vi s-au spart inca toate cosurile...LAsati ma masina ...Voi luati o tura bicicleta..Mai reglati pinioanele alea..mai o tura prin parc..
Efectiv a ajuns de ras forumu asta..posteaza din ce in ce mai multi nobleti care au exces de timp liber .FUga LA TEME COPII SAU LA JOACA ! Doamne ajuta sa inceapa odata scoala
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 16:05   #24
marius_cox1

Stage 1
 
marius_cox1's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 12
Default Re: tuning cielo-intrebare-

over are dreptate ,orice modificare la motor necesita alta modificare , singura chestie de marire a puterii la un cielo fara a modifica nimik este cipul , si ar mai fi si serpii dar ,te costa o galagie de bani sa montez sa cumperii safoxonu ,mijloc si finala ,,dak ai bani fale pe astea si o sa iti aduka in plus in jur de 20-30 de cai ,
marius_cox1 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-06, 18:00   #25
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
"Un seria 7 mai vechi cu motor W12 " ..Foarte misto..Niste ghidusi aia de la Bmw au tinut ascuns motoru si pana la urma au vandut patentu ( adica clestele ala din trusa de cheile turzii ) astora de la VW...care ce sa vezi ..d'abia dupa multi ani l-au pus si ei pe phaeton .
Mai copilasi ..AStia de inca nu vi s-au spart inca toate cosurile...LAsati ma masina ...Voi luati o tura bicicleta..Mai reglati pinioanele alea..mai o tura prin parc..
Efectiv a ajuns de ras forumu asta..posteaza din ce in ce mai multi nobleti care au exces de timp liber .FUga LA TEME COPII SAU LA JOACA ! Doamne ajuta sa inceapa odata scoala
nu sari asa pe om! poate a scris gresit w12..am vazut greseli gramada pe forum,a tasta omu poate gresit si il trimiti cu bicicleta,nici chiar asa,si pana la urma acu vreo 3 ani faceai si tu teme asa ca nu esti asa batran
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 19:34   #26
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

sprinter tu sa mai cresti apoi sa iti dai cu parerea despre banii aruncati aiurea ca sa tunezi o masina gen cielo. afla tu de la mine ca yo am un cielo si sunt super multumit de el.e din libia si trage super bine fata de "craiova made". si e prima mea masina si visez sa o fac pe placul sufletului meu si la motor si la interior.
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 22:02   #27
marius_cox1

Stage 1
 
marius_cox1's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 12
Default Re: tuning cielo-intrebare-

gg B-10-YBR si eu am un cielo din coreea si sunt de aceeasi parere cu tine
marius_cox1 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 22:08   #28
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Ma bucur ca mai sunt si altii de aceeasi parere cu mine!!! Sunt destui care comenteaza ... putini stiu care e treaba!
mad max is offline   Reply With Quote
Old 14-11-06, 22:13   #29
Bogdan'
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: tuning cielo-intrebare-

si eu am cielo si nu pot sa ma abtin sa nu zic nimik..
de aceeasi parere sunt si eu oricum cielo are un motor de ture' deci poti sa si ii dai,pot sa spun ca am umilit cu cielo multe masini care au un motor mult mai mare(bora,clio)si oricum vroiam sa va intreb dak stiti cumva de ceva turbine potrivite pt cielo si cam la ce pret sunt
  Reply With Quote
Old 14-11-06, 22:22   #30
mad max

Stage 5
 
mad max's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,206
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: tuning cielo-intrebare-

Nu exista turbine potrivite pt cielo. Se adapteaza o turbina de la alta masina. Trebuie modificata galeria de evacuare(sau confectionata alta), confectionate tubulaturile de intercooler si turbo,decomprimat motorul si modificat softul. Cred ca ajunge 1000-1200e toata treaba. Daca vrei turbo mai bine adaptezi motorul 2.0 turbo de opel (C20LET) ca tot pe acolo ajungi la pret.
mad max is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -