Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-06, 12:50   #1
terty

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 3
Default accent 1.3 tuning motor

Am accent model 2005, cu motor de 1347, 85cp,benzina, jante 13"
Ce as putea sa fac pentru a castiga caluti in plus, cam cat ar costa si in
detrimentul a ce? ...ma refer consum
Multumesc
terty is offline   Reply With Quote
Old 09-05-06, 14:19   #2
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default Re: accent 1.3 tuning motor

in principiu, daca vrei cai in plus trebuie sa bagi si mana mai adanc in buzunar pt ca vei avea OBLIGATORIU un consum mai mare...
asta daca nu vrei sa te amagesti numai cu filtru si evacuare la masina ta.
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 09-05-06, 18:08   #3
terty

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 3
Default Re: accent 1.3 tuning motor

pai cam asta vreau sa fac ..bag mana ..daca tot am facut greseala sa iau motorul 1.3 si nu 1.6 ... deci pana acum filtru de aer; evacuarea nu este doar pentru un sunet mai sportiv?
terty is offline   Reply With Quote
Old 09-05-06, 19:11   #4
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: accent 1.3 tuning motor

Quote:
Originally Posted by the_mav
in principiu, daca vrei cai in plus trebuie sa bagi si mana mai adanc in buzunar pt ca vei avea OBLIGATORIU un consum mai mare...
asta daca nu vrei sa te amagesti numai cu filtru si evacuare la masina ta.
tu crezi ca exista si (alt)ceva after-market pt motorul asta? ca sa faca ceva ca lumea trebuie totul custom-made si nu baga NIMENI atatia bani in asa o masina. ca de aia si-a si luat masina asta.... ca e ieftina
ebh is offline   Reply With Quote
Old 09-05-06, 23:15   #5
Gaby B
Hyundai Driver

Stage 5
 
Gaby B's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 449
Member of:
[Hyundai]
Default Re: accent 1.3 tuning motor

depinde cat vrei....ai putea sa pui o toba sport....sau chiar evacuarea completa, dupa aia te duci la baietzii d la Master Tuner shi ii pui acolo un filtru JR sport shi ii faci UNICHIP...chiar sunt curios cat ar scoate din motoru asta...
Gaby B is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 00:43   #6
tom

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 102
Default Re: accent 1.3 tuning motor

se poate face la motor tuning pt 1.3 solutia cea mai fiabila costa undeva in jur de 1200 1600 ron incluzand: power box => +12hp; +20Nm , fitru de aer conic cu debit marit => urcare in ture mari mult mai rapida si un idicator suplimentar de ametec aer/benzina ca sa poti tine totul sb control ferindu-te astfel de vreo neplacere la motor.
__________________

come to the DARK SIDE....we have cookies
tom is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 17:41   #7
dracushorul

Stage 4
 
dracushorul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: accent 1.3 tuning motor

dak vrei un bolid pt competitzii cred k nu ai ales mashina potrivita....e km slabutza.......dak o vrei pt tine shi pt orash potzi sai faci un tuning mai mult sau mai putzin la motor shi ceva exterir.....k sa impresioneze kt d kt.....p.s. ai nevoie shi d ceva bani
dracushorul is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 08:22   #8
Lungu_Nebunu

Stage 2
 
Lungu_Nebunu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 44
Smile Re: accent 1.3 tuning motor

eu am un accent din 2006 1.3 /85cp! cate masini de 1.3 atzi mai vazut voi sa aiba stok 85cp? eu mam dat cu foarte multe maini de 1.6 16v sii iam cam facut de ras! sii ce priveste tuningul la motor se poate face maxim de 145cp fara sa afecteze foarte mult motorul! nu se pot face prea multe pt. ca nu are pistoanele din material mai bun cum au audii, bmv, .........! dar scuzatima dasta un audi sau bmv costa peste 20000E sii un accent casta duar 12500 modelul full !
Lungu_Nebunu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 12:36   #9
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: accent 1.3 tuning motor

Quote:
Originally Posted by Lungu_Nebunu View Post
eu am un accent din 2006 1.3 /85cp! cate masini de 1.3 atzi mai vazut voi sa aiba stok 85cp? eu mam dat cu foarte multe maini de 1.6 16v sii iam cam facut de ras! sii ce priveste tuningul la motor se poate face maxim de 145cp fara sa afecteze foarte mult motorul! nu se pot face prea multe pt. ca nu are pistoanele din material mai bun cum au audii, bmv, .........! dar scuzatima dasta un audi sau bmv costa peste 20000E sii un accent casta duar 12500 modelul full !
fara sa schimbi internele 145 de cai???
orlando is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -