Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-04, 00:13   #1
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default pt seat ibiza

salut baietzi.am si io o ibiza model nou(2002).motor-asul e de 1.2 litri,64 de cai......e trotineta masina ce sa mai.cam ce as putea sa-i fac in afara de chip,filtre,evacuare,pistoane?eu ma gandeam sa cumpar un motor de ibiza cupra r de 1.9TDI de 160 de cai.si abia apoi sa ma gandesc la modificat,dar nush' cat draq costa motoru asta,ca o ibiza cupra r costa vreo 19000E cip
__________________
Make a wish
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 12-08-04, 14:57   #2
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

salut

Ai dreptate cand spui k masina e trotineta dar tre` sa recunosti k nu te omoara la consum :P
Cu chip - evacuare - filtre - pistoane (?!!?!?!) nu scoti mai mult de 75 - 80 cp din ea. Cat despre motoru ala - las-o balta - mare minune ar fi sa gasesti unu`. Eu iti recomand un 1.9 TDI 90 - 110 - 130 CP k d-alea se gasesc.
Dar, atentie, nu-ti trebuie doar motor, tre` sa schimbi toata puntea fata, chestie care pe langa faptul k e costisitoare si greu de facut, nu-ti garanteaza fiabilitatea.
Daca vrei benzina - pune un motor de 1.4 16v (nu trebuie modificari majore) - Intreaba-l pe BogdanCMS k el are Ibiza 1.4 sa-ti zica el parerea proprie si personala despre motor.

Bafta cu \"tunaritu`\"
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 12-08-04, 15:10   #3
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Avand in vedere ca masina e destul de noua, cel mai bine o vinzi si iti iei una cu motorul pe care il doresti.

Schimbatul motorului renteaza doar la masinile mai vechi, pentru care gasesti piese ieftine... In cazul tau te-ar duce la mult prea mult ca bani.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 12-08-04, 17:28   #4
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

adevarul e ca m-am gandit si la varianta asta dar mie imi place masina.cat despre motorul actual,nu-i chiar asa o probl,pt ca il vand.oricum,masina are viteza max declarata de 165km/h.dar io am atins 175 si inca se mai infigea.cred ca daca fac ce mi-am propus adica powerchip,sis de evacuare,pistoane o tin io pe la 190-200 fara probleme.io oricum vreau sa-i sch pistoanele pt ca atunci cand mi-am facut linia audio(in service la seat cta-ca sa nu pierd garantia)era unu cu un toledo de 1 an cu vreo 100 si ceva de mii in bord caruia i se topisera,si io nu ma risc sa patesc si io la fel
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 12-08-04, 17:50   #5
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

Quote:
era unu cu un toledo de 1 an cu vreo 100 si ceva de mii in bord caruia i se topisera,si io nu ma risc sa patesc si io la fel
1 an si 100000 km nu-ti zice nik? pai aia era masina rupta!

Cat despre topspeedu` ala de 200 km - nu cred!

P.S. Unde iei 200 km/h? Este chiar atat de necesara investitia?
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 12-08-04, 18:28   #6
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

pai spre exemplu,cunosc pe cineva care a avut un mondeo ultimu model care intr-un an a facut tot cam atat si n-a avut probl cu pistoanele.cat despre 200km/h,ai unde sa prinzi.gandeste-te ca in rom sunt masini care depasesc 300.pai daca io nu am unde sa prind 200 aia-s chiar idiotzi in cazul asta.stai tu fara grija ca in cateva zeci de ani o sa avem numa' autostrazi
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 12-08-04, 21:55   #7
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"needBrain\"
adevarul e ca m-am gandit si la varianta asta dar mie imi place masina.
pai tot la Ibiza ma refeream sa-ti iei dar cu motorul pe care-l vrei...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 13-08-04, 01:06   #8
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

needBrain, salutare in primul rand si sa-ti traiasca mashinutza ca-i frumoasa foc :P Macar atat sa fie...Cat despre motor, 1.2-ul ala a fost facut special pt consum si nu pt performante, asha ca prea mult nu poti scoate din el. Ma mir ca nu ti-ai luat 1.4 16v cum am eu, pt ca la mom respectiv eu stiu ca era in oferta, pana in primavara 2004 a fost cel mai puternic motor pe benzina la variantele pt Romania(acum e motorul de 2.0 8v 115cp care numai sportiv nu e). Ai cateva variante la dispozitie: una ieftina insa nu asha de eficienta, si anume un 1.4 16v 101cp, e bunicel motorashul, insa nu poti scoate cu cip-evacuare-filtru decat cam 120cp, una ceva mai scumpa dar ceva mai eficienta, si anume un diesel de 100/110cp(iti recomand pe cel de 100cp pt ca este mai nou ca conceptie, cu pompa-duza, cipuit doar il poti aduce cam pe la 125-130cp), si una destul de scumpa insa cea mai eficienta, si anume un 1.8T de 150cp sau 1.9TDI de 130cp, motoare extrem de bune si ushor de tunat, mai ales cel pe benzina, insa care necesita modificari mari. Tine minte ca oricare transplant ai alege dintre astea, tb modificate NEAPARAT franele, recomandabil discuri pe spate(la mine asha au venit din fabrica), sau macar intarite cele existente. Iti recomand varianta de TDI 100cp daca vrei shi performante cat de cat si consum mic. Daca esti benzinar convins si nu vrei diesel, iti mai pot recomanda si 1.8 de 125cp. Oricum, orice varianta ai alege, o sa se simta clar diferenta pt ca masina e destul de ushoara. Daca treci odata prin Bucuresti, da-mi un pm si poate iti fac o demonstratie cu a mea. Multa bafta!
  Reply With Quote
Old 16-08-04, 03:54   #9
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

mai vb noi,mai vb,pt ca io la anu ma mut in bucuresti....asa ca...o sa fim prieteni fff buni
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 16-08-04, 12:01   #10
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

O sa fim cu siguranta, insa eu cred ca o s-o vand pana la sfarsitul anului(asta daca nu intervin alte complicatii) si ma reprofilez pe o japoneza. Mai vorbim
  Reply With Quote
Old 17-08-04, 03:12   #11
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

si cam ce te-ar tenta?o honda civic,o corolla?
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 17-08-04, 12:32   #12
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Civic Type-R...insa din primavara
  Reply With Quote
Old 17-08-04, 13:33   #13
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

Bogdane, daca iti iei Civic Type-R, sa-mi zici, k tre s-o ating si eu!
I love that car
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 17-08-04, 14:41   #14
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Eu vroiam sa te dau o tura, dar daca tu vrei doar s-o atingi... :P :P

NeedBrain, poze cu masinutza mea:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	image_508_.jpg
Views:	163
Size:	54.2 KB
ID:	8596   Click image for larger version

Name:	image_507_.jpg
Views:	184
Size:	54.4 KB
ID:	8597   Click image for larger version

Name:	image_577__704.jpg
Views:	228
Size:	26.6 KB
ID:	8601  

  Reply With Quote
Old 17-08-04, 15:36   #15
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

doar o tura si dup-aia pot sa mor fericit

Frumoasa Ibiza ta
CataNOS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -