Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 02:02   #1
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Audi S4

Salut tuturor, am un audi s4 b5 modificat la 380 de cai (turbine k04, pompa de benzina rs4, injectoare rs4, evacuare rs4). As vrea sa stiu daca va avea masina putere mai mare daca ii scot catalizatorul. Ce as mai putea face sa ii maresc puterea fara sa ii schimb turbinele si restul componentelor ? M-ar ajuta o finala sport ?
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 02:15   #2
Broxxx

Stage 2
 
Broxxx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 49
Default Re: Audi S4

Eu zic ca te-ar ajuta mai mult inox cap coada dar acum depinde de principiile fiecaruia ...
Broxxx is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 08:05   #3
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi S4

pai daca ai turbine k04..cu ce soft mergi? daca mergi cu softul stock de rs4...si ai doar 380 de cai, fa-i un soft. si daca tot scoti catalizatorul, anuleaza-i din soft sonda sa nu ti se aprinde check engine in bord si ai rezolvat.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 09:07   #4
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Audi S4

Poate pui niste poze sa vedem despre ce e vorba.Intai ai zis ca ai 2 k 04 apoi intrebi cum sa-i cresti puterea fara a schimba turbinele..Apoi intrebi "creste puterea daca ii pun o finala sport"? Cam multe ciudatenii de intrebari
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 02:09   #5
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Audi S4

@bogdan wrc eu am cumparat masina gata modificata, stiu ca are un chip tuning dar nu stiu de care si sondele lambda sunt anulate si nu imi apare nimic pe bord, doar ca mai am catalizatorul pe care vreau sa il dau jos.

@sponsoru am intrebat cum sa maresc puterea fara sa schimb turbinele adica fara sa pun turbine de rs6 sau garett gt28 sau alte modele. A 2-a intrebare a fost daca ar avea rost sa ii pun o finala sport si daca m-ar ajuta cu catziva cai in plus.

Inca ceva, se modifica sunetul tobei dupa scoaterea catalizatorului ?
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 08:31   #6
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi S4

pai turbinele de rs4, cu softul stock fac 380 de cai. daca ai si chip, atunci ar trebuie sa treci de 420. cauta pe cineva sa-ti citeasca softul masinii...sa-ti spuna ce presiune ai.

pai de unde stii ca ai sondele anulate? daca le ai anulate...de ce mai tii catalizatorul? daca-l dai jos, nu vei mai trece ITPul.
tocmai, daca ai catalizator si nu se aprinde in bord eu zic ca nu le ai anulate..tocmai.

si o finala nu te ajuta cu nimic. pune-i o evacuare completa turbo back.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 17:45   #7
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Audi S4

Mai am o intrebare cat ma costa o volanta ca a mea s-a dus, acuma mi-am cumparat un kit original de ambreaj dar din pacate azi am afllat ca ii praf si volanta
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 19:23   #8
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Audi S4

Nu inteleg... iti iei masina de ~ 400 cai, ceea ce inseamna ca esti cat de cat cunoscator, si intrebi daca iti creste puterea cu o finala sport? Sincer intrebari dastea nu puneam nici cand aveam 16 ani si vroiam sa-mi tunez nova de 65 cai
Pana nu pui o poza cu masina si cu tine cand stai cu piciorul pe o roata si zambesti eu unu' nu te cred... In caz de se adeveresc cele spuse de tine eu imi cer scuze ca nu am avut incredere
b-power is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 19:37   #9
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Audi S4

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
Nu inteleg... iti iei masina de ~ 400 cai, ceea ce inseamna ca esti cat de cat cunoscator, si intrebi daca iti creste puterea cu o finala sport? Sincer intrebari dastea nu puneam nici cand aveam 16 ani si vroiam sa-mi tunez nova de 65 cai
Pana nu pui o poza cu masina si cu tine cand stai cu piciorul pe o roata si zambesti eu unu' nu te cred... In caz de se adeveresc cele spuse de tine eu imi cer scuze ca nu am avut incredere
Ok, lasa ca o sa vezi tu, o sa si fac o filmare cu telefonul dupa ce o scot din serice ca sa vezi cum pleaca de pe loc
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 21:04   #10
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Audi S4

Salut,
Si eu sunt sunt din Arad. Cum arata masina, ce culoare e? Nu ai o poza? Nu am remarcat-o prin trafic
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 21:15   #11
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Audi S4

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Salut,
Si eu sunt sunt din Arad. Cum arata masina, ce culoare e? Nu ai o poza? Nu am remarcat-o prin trafic
Masina e albastra si am numere rosii pe ea, din pacate nu am poze cu masina sa pun, am sa fac poze cand am sa scot masina din service. https://i54.photobucket.com/albums/g8...%20S4/S412.jpg cam asa arata masina doar ca am alta masca fara semnul de audi si s4 si spoilerele sunt un pic mai diferite si alte jentzi. Poate m-ai remarcat cu motorul prin trafic vara si toamna asta, un hornet galben AR-09-GHI.

Last edited by S Bikerboy; 04-02-10 at 21:38.
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 02:56   #12
mafiotu_85
Audi Driver

Stage 3
 
mafiotu_85's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 116
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi S4

pacat de masinutza ...
mafiotu_85 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -