Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-06, 20:49   #1
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Tuning la motor LOGAN

ma intrebam si eu ... daca e careva care cunoaste daca merge facut la un logan pe benzina sa aibe mai multi cai ! inafara de chip , filtru de aer si evacuare ... sau daca e sa se schimbe motoru care se potrivesc ???
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 23:04   #2
Cronny

Stage 3
 
Cronny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 112
Default Re: Tuning la motor LOGAN

LOGAN are 2 tipuri d motoare 1.4. si 1.6 .
la 1.4 nu pre ai c face e motor slab iar la 1.6 in afara d filtru si c ai mai spus tu t costa f mult.
__________________
opel corsa 1.2 16V 75 de armasari hraniti bine
Cronny is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 23:40   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

o axa cu came sport(asta intrand la tuning extrem)...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 19-05-06, 13:22   #4
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Schimba motorul si cutia . Daca esti cuminte lasi masina in rest cum e asa stock Daca nu , umbli si la restu , frane, suspensi ,directie ! la motor de 1.4 ,1.6 nu faci mare lucru .Deci nu se merita , decat daca ar fi fost pe 16 valve ,dar e pe 8 , nu are rost in cazul asta ...dai bani aiurea si daca e sa reusesti fii sigur ca nu are sa tine motorul prea mult .

Cel mai bun lucru pentru masina asta e sa ii faci exteriorul si interiorul iar la motor , cumperi altu ... faci niste modificari majore , si bingo , ai masina bunicica ! acum cu motorul nu exagera , maxim 200 cp fiind ca e pe tractiune pe fata (mai mult de atat nu suporta si ramai fara juma de masina asta sigur ) . mai mult de 200 cp , modifici sasiul si faci tractiune pe spate sau integral . Hai bafta!

P.S. Poti face ce vrei cu masina , numai pasiune,timp si bani sa ai .
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 14:57   #5
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Quote:
Originally Posted by Valmotor2
Schimba motorul si cutia . Daca esti cuminte lasi masina in rest cum e asa stock Daca nu , umbli si la restu , frane, suspensi ,directie ! la motor de 1.4 ,1.6 nu faci mare lucru .Deci nu se merita , decat daca ar fi fost pe 16 valve ,dar e pe 8 , nu are rost in cazul asta ...dai bani aiurea si daca e sa reusesti fii sigur ca nu are sa tine motorul prea mult .

Cel mai bun lucru pentru masina asta e sa ii faci exteriorul si interiorul iar la motor , cumperi altu ... faci niste modificari majore , si bingo , ai masina bunicica ! acum cu motorul nu exagera , maxim 200 cp fiind ca e pe tractiune pe fata (mai mult de atat nu suporta si ramai fara juma de masina asta sigur ) . mai mult de 200 cp , modifici sasiul si faci tractiune pe spate sau integral . Hai bafta!

P.S. Poti face ce vrei cu masina , numai pasiune,timp si bani sa ai .

ce-mi plac mie oamenii astia care vorbesc din experienta.... si nu isi dau cu presupusu
ebh is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 17:53   #6
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Din 1.4 cu o axa sport si Unichip am facut 95 cp pe dyno, nu povesti.

Pe 1.6 nu am lucrat inauntru, dar scoate 95 cp doar din electronica.

Noi MasterTuner avem un motor pe stoc 1.6 16V de Renault, adica exact acelasi bloc si prinderi pe caroserie cu cele de Dacie 1.4 sau 1.6, motor care cu multiple throttle body, cu evacuare si Unichip a scos 136 cp, fiind atunci montat pe o SuperNova. Cu axe se poate scoate 150-160 cp din motorul asta.

Avep pe stock axa sport si filtru sport pt cutia originala de Dacie.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 23-06-06, 16:45   #7
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

poate sunt off si imi cer scuze ptr asta dar cu chip tuning la motoru de 1,4 nu se poate face ceva mai bun cu loganu? la evacuare si tobe nu prea as umbla ca la viteze mai mari sigur inebunesc de cap.....
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 05-08-07, 13:02   #8
Evoluti0n

Stage 5
 
Evoluti0n's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 348
Member of:
[DACIA]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Quote:
Originally Posted by zbuciumus View Post
Din 1.4 cu o axa sport si Unichip am facut 95 cp pe dyno, nu povesti.

Pe 1.6 nu am lucrat inauntru, dar scoate 95 cp doar din electronica.

Noi MasterTuner avem un motor pe stoc 1.6 16V de Renault, adica exact acelasi bloc si prinderi pe caroserie cu cele de Dacie 1.4 sau 1.6, motor care cu multiple throttle body, cu evacuare si Unichip a scos 136 cp, fiind atunci montat pe o SuperNova. Cu axe se poate scoate 150-160 cp din motorul asta.

Avep pe stock axa sport si filtru sport pt cutia originala de Dacie.
as avea si eu mare nevoie de axa cu came sport si nu stiu de unde sa imi comand si sa fie si de calitate.Daca ai niste informatii pt mine scrie-mi te rog pe privat !
__________________
"Urmatorul examen este cel mai greu"
Evoluti0n is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 17:44   #9
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

ai mai putea sa scoti ceva CP daca ii scoti catalizatorul si o evacuare schimbata(teava cu diametrul marit) si tobele schimbate cu ceva sport.
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 23:46   #10
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Am de vanzare axe sport pentru motorul de 1.6 16v de pe Logan,soft pentru ele......acest motor cu astfel de axe si acest soft+chiulasa cu canale marite si lustruite a scos 125CP pe Dyno.Cei interesati.....astept PM.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 19:40   #11
Soparlica

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 5
Default Re: Tuning la motor LOGAN

salutare. imi cer scuze k ma bag aiurea in seama aici pe topic dar am si eu o intrebare. am un logan 1.6 Mpi si am auzit k pot sa ii pun motor de clio RS care are 200 de cai dar trebuiesc facute modificari la sistemul de franare, suspensie, directie si altele. Este cineva care se baga la asa ceva ? oare se poate intari cumva sasiul fara sa ii pun rollcage ? multumesc anticipat
Soparlica is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 22:40   #12
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Din 1.4 cu o axa sport si Unichip am facut 95 cp pe dyno, nu povesti.

Pe 1.6 nu am lucrat inauntru, dar scoate 95 cp doar din electronica.

Noi MasterTuner avem un motor pe stoc 1.6 16V de Renault, adica exact acelasi bloc si prinderi pe caroserie cu cele de Dacie 1.4 sau 1.6, motor care cu multiple throttle body, cu evacuare si Unichip a scos 136 cp, fiind atunci montat pe o SuperNova. Cu axe se poate scoate 150-160 cp din motorul asta.

Avep pe stock axa sport si filtru sport pt cutia originala de Dacie.
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar am si eu o curiozitate... Supernova 1,6 16v, chiar exista? Eu nu cred pana nu vad... Asta ca sa stim si noi, sa avem si noi un tel in viata . Se poate pune motor 1,6 pe cutia originala de Supernova (sa nu mai fie nevoie de modificari la ansamblu fata)? Daca s-a facut transplantul, ni se pot da mai multe detalii despre "operatiune"? Nu de alta, dar sunt multe necunoscute, iar daca cineva le-a rezolvat deja ar fi mai simplu pt viitorii pretendenti la Supernova 1,6 16v... Toate cele bune...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 23:57   #13
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

Quote:
Originally Posted by Soparlica View Post
salutare. imi cer scuze k ma bag aiurea in seama aici pe topic dar am si eu o intrebare. am un logan 1.6 Mpi si am auzit k pot sa ii pun motor de clio RS care are 200 de cai dar trebuiesc facute modificari la sistemul de franare, suspensie, directie si altele. Este cineva care se baga la asa ceva ? oare se poate intari cumva sasiul fara sa ii pun rollcage ? multumesc anticipat
orientativ, ai idee la ce bani se invarte o asemenea combinatie ?
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 06:04   #14
Soparlica

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 5
Default Re: Tuning la motor LOGAN

nu am ideea cat ajunge dar pot sa fac rost de motor + cutie de clio RS noi noute fara nici un ban. eu ma gandesc cum sa intarsesc sasiu. dak stie cineva il rog frumos sa ma ajute k sa facem ceva frumos
Soparlica is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 17:35   #15
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Tuning la motor LOGAN

am sa deschid un topic aici cu modificari pentru Dacia Logan, cu preturi rezonabile...
daca am timp chiar peste cateva ore
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -