Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-06, 15:20   #1
ThEMaTriX

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 107
Default Ford sierra ceva putere in plus

Am si eu un sierra 1.8 diesel din 92 se poate face ceva pt a obtine niste calutzi in plus ?
ThEMaTriX is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 23:21   #2
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford sierra ceva putere in plus

Salut!!! Ca prima idee iti pot spune ca din Diesel nu prea mai poti sa scoti o masina competitiva. Incearca sa iti faci rost de un motor pe benzina, macar 2.0 EFI cum e al monstrului condus de tata. Pe modelul tau ai avantajul unei CV muuult mai scurte si al unui diferential cu raport mai mare, ceea ce in cazul folosirii unui motor pe benzina , ti-ar ajuta la sprinturi. V max ar cadea pe la 190km/h dar, hai sa fim seriosi, unde mai mergi cu viteze de peste 160? Asa ca ti-ar fi suficient. Ca motoare iti recomand stravechiul 2.8 V6 de 155CP sau animalul de 3.2l Turbo de pe Cosworth. In general la motoarele americane proiectantii s-au bazat pe CV, deci au preferat motoare mari cu cai mediocrii dar cu cuplu enorm. Dieselul care a echipat Sierra, acest 1.8TD cat si anticul 2.3D lucreaza din cuplu si mai si. Ca sa-ti faci o idee, motorul de 2.3D are numai 67CP!!! Dar are multi Nm si gandeste-te ca aceeasi CV cu acelasi motor echipeaza furgonetele Ford Transit. Oricum masinile sunt un monument de fiabilitate, pur si simplu nu se strica.
__________________
Ford SIERRA MK1 XR4i 2.8i K-Jet -ex 2.0i//imperial red//Ghia bodytrim//15" OZ wheels
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 18:18   #3
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Ford sierra ceva putere in plus

absolut corect . . . . 2.8 V6 rullez . . .si e un motor care il faci rost degeaba. . .maxim 100 $

daca vrei poti sa tunezi si dieselul tau dar tre sa-l faci nou mai intai.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -