Re: Ford sierra ceva putere in plus
Salut!!! Ca prima idee iti pot spune ca din Diesel nu prea mai poti sa scoti o masina competitiva. Incearca sa iti faci rost de un motor pe benzina, macar 2.0 EFI cum e al monstrului condus de tata. Pe modelul tau ai avantajul unei CV muuult mai scurte si al unui diferential cu raport mai mare, ceea ce in cazul folosirii unui motor pe benzina , ti-ar ajuta la sprinturi. V max ar cadea pe la 190km/h dar, hai sa fim seriosi, unde mai mergi cu viteze de peste 160? Asa ca ti-ar fi suficient. Ca motoare iti recomand stravechiul 2.8 V6 de 155CP sau animalul de 3.2l Turbo de pe Cosworth. In general la motoarele americane proiectantii s-au bazat pe CV, deci au preferat motoare mari cu cai mediocrii dar cu cuplu enorm. Dieselul care a echipat Sierra, acest 1.8TD cat si anticul 2.3D lucreaza din cuplu si mai si. Ca sa-ti faci o idee, motorul de 2.3D are numai 67CP!!! Dar are multi Nm si gandeste-te ca aceeasi CV cu acelasi motor echipeaza furgonetele Ford Transit. Oricum masinile sunt un monument de fiabilitate, pur si simplu nu se strica.
__________________
Ford SIERRA MK1 XR4i 2.8i K-Jet -ex 2.0i//imperial red//Ghia bodytrim//15" OZ wheels
|