![]() |
Ford sierra ceva putere in plus
Am si eu un sierra 1.8 diesel din 92 se poate face ceva pt a obtine niste calutzi in plus ?
|
Re: Ford sierra ceva putere in plus
Salut!!! Ca prima idee iti pot spune ca din Diesel nu prea mai poti sa scoti o masina competitiva. Incearca sa iti faci rost de un motor pe benzina, macar 2.0 EFI cum e al monstrului condus de tata. Pe modelul tau ai avantajul unei CV muuult mai scurte si al unui diferential cu raport mai mare, ceea ce in cazul folosirii unui motor pe benzina , ti-ar ajuta la sprinturi. V max ar cadea pe la 190km/h dar, hai sa fim seriosi, unde mai mergi cu viteze de peste 160? Asa ca ti-ar fi suficient. Ca motoare iti recomand stravechiul 2.8 V6 de 155CP sau animalul de 3.2l Turbo de pe Cosworth. In general la motoarele americane proiectantii s-au bazat pe CV, deci au preferat motoare mari cu cai mediocrii dar cu cuplu enorm. Dieselul care a echipat Sierra, acest 1.8TD cat si anticul 2.3D lucreaza din cuplu si mai si. Ca sa-ti faci o idee, motorul de 2.3D are numai 67CP!!! Dar are multi Nm si gandeste-te ca aceeasi CV cu acelasi motor echipeaza furgonetele Ford Transit. Oricum masinile sunt un monument de fiabilitate, pur si simplu nu se strica.
|
Re: Ford sierra ceva putere in plus
absolut corect . . . . 2.8 V6 rullez . . .si e un motor care il faci rost degeaba. . .maxim 100 $
daca vrei poti sa tunezi si dieselul tau dar tre sa-l faci nou mai intai. |
| All times are GMT +2. The time now is 19:23. |
- Copyright 2026 4Tuning