Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-12, 22:13   #106
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: catalizator scos

Quote:
Originally Posted by AB-04-ASS View Post
Eu vorbesc de motorul pe care il am, si acela e de Opel. Nu stiu cum e la Toyota ta (oricum motorul ala are o putere demna de 2.0 turbo de la Opel sau 2.5 aspirat de E46) dar pe Z18XE scoaterea catalizatorului nu iti aduce nimic bun. Din discutii cu diferite persoane, am ajuns la concluzia ca pe aspirate nu merita. Poate motorul tau e exceptia care confirma regula

Legat de intelepciune... eu vorbesc din proprie experienta.
Am fost eu putin rautacios... ce-i drept. Mi-e greu sa te cred sincer. Cu alte cuvinte daca evacuarea nu face un backpressure pierzi din cuplu ? Mi se pare cel putin curios dar.... daca tu zici ca ai experienta cu asta.... ce sa mai zic ?

Firesc, logic si fizic mi se pare asa: fara sa luam in calcul consum si poluare, daca motorului ii dai aer sanatos (filtre permisive, short ram intake-uri sau cold air intake-uri etc..) si il lasi sa scoata gazele arse mai usor prin evacuari neopturate de site , tobe si n'spe coturi... practic motorul respectiv "respira" foarte usor. Cum poate cineva sa spuna ca astfel ii scade cuplu sau caii putere daca-i eliberezi putin traseul de evacuare?

Pur si simplu nu inteleg...mi se pare fizica elementara.Motoru meu nu este nicio exceptie care sfideaza legile fizicii... te asigur.

Poate te referi la faptul ca sonda lambda de dupa catalizator nu mai citeste ce trebuie in cazul in care scoti catalizatorul si de aici sa strice amestecul si sa pierzi din putere? Asta da, foarte posibil la unele masini. La asta te-ai referit?
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 22:27   #107
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: catalizator scos

Mestere,la turatii joase(sub turatia de cuplu maxim) putina presiune pe traseu,backpressure daca vrei sa-i spui asa iti aduce un plus de cuplu
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-03-12, 07:02   #108
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: catalizator scos

ford ka 1.3 cu serpi 4-2-1, renuntat complet la catalizator, finala sport diferenta fata de stoc este enorma;masina are 2 sonde lambda, prima sonda montata , iar a 2 a am pacalit-o pritr-un simplu montaj electronic cu o rezistenta si un condensator

Singurul minus, este zgomotul f puternic si evident poluarea mediului
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 17-03-12, 22:58   #109
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: catalizator scos

Vad ca parerile sunt impartie. Poate depinde si de tipul de motor si de cum e conceputa evacuarea initial. Eu insa stiu un lucru sigur: am avut catalizator, l-am eliminat si dupa 3 luni am montat altul la loc. Masina mea se comporta mult mai bine cu el... asa ca acolo o sa ramana.
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 17:26   #110
Ufpp

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 545
Default Re: catalizator scos

Am si eu o intrebare , la un ford focus 1.8 TDCI 2003 ..daca renunt la toba finala si la catalizator afectez cumva motoru sau turbina ? . Multumesc .
Ufpp is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 18:53   #111
VRS

Stage 5
 
VRS's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 799
Member of:
[SKODA]
[AUDI]
Default Re: catalizator scos

Nu, nu vor avea de suferit Scoate-le fara probleme.
VRS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -