Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-09, 15:20   #1
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default De-Cat Pipe sau Down Pipe ??

Salut !

Am si eu cateva intrebari. Sper sa nu par "copilaresc", dar mai bine intreb decat sa fac alte prostii

Am un Ford Mondeo mk3 2.0 TDCi.Am citit pe diferite forumuri englezesti ca unii posesori de aceiasi masina si/sau motor au reusit sa scoata pana la 22 de hp prin montarea unui de-cat pipe : http://tuning-diesels.com/Jagx/jaghome.htm .

Intrebarea mea :

De-cat pipe inlocuieste catalizatorul masinii ? Daca da, presupun ca nu mai iau ITP-ul, nu ?
Care este diferenta intre down-pipe si de-cat pipe ? Unde se monteaza down-pipe-ul. Daca montez asa ceva pe masina mea, pot avea un castig de putere ?
Ce ma sfatuiti sa fac/montez pentru castigarea de ceva cai in plus. Mentionez ca urmeaza sa fac si o resoftare, dar nu stiu ce sa fac mai inainte. Daca sunt rentabile aceste modificari (down pipe, de-cat pipe).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

O zi placuta !
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 21:43   #2
Alexutzuu
Opel Driver

Stage 2
 
Alexutzuu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[Opel]
Default Re: De-Cat Pipe sau Down Pipe ??

Salut !

Da, decat pipe-ul inlocuieste catalizatorul. Si ITP-ul nu il vei lua pentru ca nu treci testul de noxe. Eventual poti sa inlocuiesti catalizatorul normal cu un catalizator sport.
Diferenta dintre cele doua e ca down pipe-ul e inaintea catalizatorului (decat-pipe). Up pipe-ul e montat pe turbo si in continuarea up pipe-ului e montat down pipe-ul care face legatura dintre compartimentul motor si dedesubtul masinii (depinde de masina, alte masinii au o teava direct de la turbo pana jos). Evident daca scoti catalizatorul ai un plus de putere pentru ca gazele circula mai repede si ies mai repede afara. Cel mai bine ar fi prima oara sa iti faci un chiptuning si ai sa castigi 25 de cai in plus si 50 Nm, apoi vezi daca iti place cum merge masina si daca vrei mai multi cai atunci montezi un decat-pipe sau un catalizator sport. Dar va trebui sa montezi inapoi catalizatorul cand vine vremea pentru ITP. Sper ca ti-am fost de ajutor . Si rog sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar eu asa stiu ca e .

Last edited by Alexutzuu; 18-06-09 at 23:37.
Alexutzuu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 03:26   #3
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: De-Cat Pipe sau Down Pipe ??

Multumesc de informati..
Deci sa inteleg ca nu prea ar fi "combinatie" sa pun un de-cat(desi englezii se jura ca treci ITP-ul cu el instalat ).
Daca as pune inlocui down-pipe-ul m-ar ajuta cu ceva ? sau cum sa fac ?
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 12:34   #4
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Question Re: De-Cat Pipe sau Down Pipe ??

la unele masini am inteles ca este un fel de precatalizator montat pe down-pipe si cik daca scoti ala catigi unpic de putere si treci si de rar acuma nustiu ce sa zic asa am auzit si eu sunt in cautare de mai multe informatii asa ca daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 15:43   #5
Alexutzuu
Opel Driver

Stage 2
 
Alexutzuu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[Opel]
Default Re: De-Cat Pipe sau Down Pipe ??

Quote:
Originally Posted by dal3x View Post
Multumesc de informati..
Deci sa inteleg ca nu prea ar fi "combinatie" sa pun un de-cat(desi englezii se jura ca treci ITP-ul cu el instalat ).
Daca as pune inlocui down-pipe-ul m-ar ajuta cu ceva ? sau cum sa fac ?
Pai down-pipe-ul ii o simpla teava. Numa asa ca inlocuiesti catalizatorul cu un decat-pipe. Un catalizator sport ar fi mai bine asa nu mai ai treaba cu ITP-ul.
Ii posibil ca down-pipe-ul sa aiba ceva pe el cum zice spgbuc mai sus, dar aia depinde de masina mai ales cum a ta e diesel e posibil sau aiba mai multe lucuri pe evacuare. Cea mai buna solutie e sa mergi la un service specializat sa se uite baietii la masina si sa iti zica ce si cum.
Alexutzuu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -