Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-09, 08:03   #1
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,096
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

nu a iesit nimic, nici nu se cunostea diferenta sincer sa fiu. l-am dat jos, nush din ce motiv ii crescuse consumul si nu avea rost
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 11:28   #2
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

Salut baietii

De curand am cumparat un mk3 18 (abs ) 90 de calutii , vreau mai multi cai , motorul are injectie monopunct.

Ce anume pot sa ii modific , si cam la ce preturi ma duc piesele.
__________________
Out of my mind , be back in five minutes
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 13:53   #3
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,918
Member of:
[DACIA]
Default Re: Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

Pui un Vr6.Pe bune acum,motor mare,are potential de tuning,sunt destui domni pe aici care stiu ce poate motorul acela si iti pot da mai multe sfaturi.La 1.8 poti sa ii faci un cheaptuning(cip),filtru,serpisori,sunt multe,depinde banii tai si cat esti dispus sa dai.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 15:50   #4
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

Nu mosu nu vreau sa ii schimb motorul , eu vreau sa il transform pe asta 1.8 nu sa schimb motorul ca daca era, imi luam direct vr6 ,

Eu unul ma gandeam sa sa ii pun un turbo , sau chiar un compresor


Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Pui un Vr6.Pe bune acum,motor mare,are potential de tuning,sunt destui domni pe aici care stiu ce poate motorul acela si iti pot da mai multe sfaturi.La 1.8 poti sa ii faci un cheaptuning(cip),filtru,serpisori,sunt multe,depinde banii tai si cat esti dispus sa dai.
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 17:31   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,096
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

si eu am tot mk3 abs.pai pt inceput poti sa ii pui un chip ... e 250 de euro cu tot cu montaj ... nu mareste cu mult ( doar 10-15 cai ) poti sa ii curati injectoarele sa traga mai bine ca s-a adunat ceva mizerie pe acolo. un filtru de aer sport ( K&N sau Raid HP astea ar fi cele mai bune si sunt km 1.5 mil ) . deci cam cu 300 de euro o duci la 110 cai si se simte. turbo nu te-as sfatui pentru ca ii rupi motorul in doua si iti sare consumul in sus. Cam in 1 saptamana o sa ii montez si eu chipul si o sa iti spun ce iese. bafta
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 09:49   #6
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

Frate , astept sa imi zici ce ti-a iesit din combinatia asta , referitor la treaba cu curatatul injectoarelor , sunt sigur ca motorul ABS , este monopunct , adica are un singur injector , si nu 4 cum au cele multipunct . astept reply sa imi zici ce ai facut

Bafta


Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
si eu am tot mk3 abs.pai pt inceput poti sa ii pui un chip ... e 250 de euro cu tot cu montaj ... nu mareste cu mult ( doar 10-15 cai ) poti sa ii curati injectoarele sa traga mai bine ca s-a adunat ceva mizerie pe acolo. un filtru de aer sport ( K&N sau Raid HP astea ar fi cele mai bune si sunt km 1.5 mil ) . deci cam cu 300 de euro o duci la 110 cai si se simte. turbo nu te-as sfatui pentru ca ii rupi motorul in doua si iti sare consumul in sus. Cam in 1 saptamana o sa ii montez si eu chipul si o sa iti spun ce iese. bafta
neo184 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 12:30   #7
iulian.ghetto

Stage 5
 
iulian.ghetto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,865
Member of:
[Ghetto Cult]
Default Re: Golf 3 , 1.8 (abs ) vreau mai multi cai

Quote:
Originally Posted by neo184 View Post
Nu mosu nu vreau sa ii schimb motorul , eu vreau sa il transform pe asta 1.8 nu sa schimb motorul ca daca era, imi luam direct vr6 ,

Eu unul ma gandeam sa sa ii pun un turbo , sau chiar un compresor
cati cai vrei de la "asta 1.8" ?
iulian.ghetto is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -