Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-06, 20:12   #1
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Filtrul de aer sport

E un mit ... cum ca un filtru de aer ar putea da cai unei masini. Multi spun ca nu e asa. Altii spera sa dea. Ei bine ... pe dyno la Master Tuner un Clio Sport a LUAT cai cu un filtru JR . Exista si un dyno-chart care la nevoie poate fi postat. Ideea este ca la unele masini nu se simte nimic iar la altlele se simte. Mentionez ca s-a facut un test fara nici un filtru , test cu filtru Pipercross si test cu filtru JR. Cel mai bun test a fost cel cu filtrul JR . Pentru a nu se naste confuzii e vorba de un Clio sport de 172 dai care acum are daca imi amintesc bine 179 . Florin ma poate corecta cel mai bine avand salvat dyno-ul lui Lego .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 20-01-06, 20:34   #2
XtremeClubEmotion

Stage 4
 
XtremeClubEmotion's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 174
Default

Sunt curios sa vad si eu chartul.... as vrea sa-mi pun si eu dar asteptam sa vad si eu niste pareri \"testate\" ca sa spun asa...
XtremeClubEmotion is offline   Reply With Quote
Old 20-01-06, 20:39   #3
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Mit nemit eu tot ce pot sa spun e ca fraza:
\" nu da cai dar urca mai bine in ture\"
e aberanta - cand motorul se tureaza mai bine dar acesta crestere de turatie nu ajunge si la roti atunci e clar VA PATINEAZA AMBREIAJUL

in cazul meu:
~240CP cu filtru stock
~260CP fara filtru
(nu recomand nimanui sa merga fara filtru in cazul meu a fost doar un test, asa ca va las sa dicutati in continuare pe tema filtru stock vs filtru sport sau CAI )
200SX is offline   Reply With Quote
Old 21-01-06, 00:59   #4
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"XtremeClubEmotion\"
Sunt curios sa vad si eu chartul.... as vrea sa-mi pun si eu dar asteptam sa vad si eu niste pareri \"testate\" ca sa spun asa...
Pai eu am fost acolo ... si chartul exista. Florin daca citeste probabil va posta un print al chartului .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 21-01-06, 01:49   #5
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"200SX\"
in cazul meu:
~240CP cu filtru stock
~260CP fara filtru
In cazul tau filtrul stock nu a fost dimensionat de producator pt 240cai , cred eu ca era o restrictie serioasa in calea turbinei pe care ai eliminat-o.
Daca pui un filtru mai bine dimensionat pt debitul de aer de care are nevoie motorul acum ,sunt curios daca va mai fii o diferenta la fel de mare cu si fara filtru.
Cu cit cresti mai mult in turatie cu atit mai mult creste debitul si viteza aerului care intra si iese in si din motor si deci frecarea aerului cu elementul filtrant este proportional mai mare, acolo zic eu ca se va cunoaste o crestere, la turatii mari, tot secretul unui filtru performant consta in materialul folosit pt a obtine o aerodinamica cit mai buna ,si totusi pastrindu-si rolul principal de a filtra aerul necesar motorului.
Daca la o masina standard filtrul de aer este bine dimensionat si intrarea lui este directionata astfel incit sa nu traga aer cald din compartimentul motor , nu se va obtine nimik in plus de la un filtru asa zis \"sport\"
Unii producatori cred ca s-au gindit mai mult la calitatea aerului aspirat pt o mai lunga functionare in timp, decit la ceva cai in plus pt o scurta perioada si apoi ceata la spate.
Pt cine se descurca in engleza recomand se citeasca acest acest articol despre cum se poate intimpla sa apara mici variatii ale cuplului masurat ( din care se calculeaza puterea CAI = CUPLU X RPM /5.250 ) asta referitor la teste din care rezulta 7-8 poate mai multi cai dupa inlocuirea filtrului sau mai stiu eu ce alta modificare gen bujii, fise , trompete de evacuare etc.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 24-01-06, 20:55   #6
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

Acum am vazut postul, va pun maine dynotestele.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 19:02   #7
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

Ce e interesant e ca cu filtru JR a scos mai multi cai decat fara filtru. E adevarat ca filtru asta are niste racordari foarte bine facute.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	filtru_cliosport_703.jpg
Views:	124
Size:	165.9 KB
ID:	63948  
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 19:11   #8
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Ceva grafice cu TDi-uri de 1.9 aveti? ( eventual ASV-ul de 110cai? )
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 25-01-06, 19:15   #9
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"RoSonic\"
Ceva grafice cu TDi-uri de 1.9 aveti? ( eventual ASV-ul de 110cai? )
Este unul ! S-au facut minuni la ala ... Tot o Octavie de 110 cai la care s-a chipuit chipul ! Apropo Florin ... foarte multumit omul cu Octavia . Azi am calcat-o si eu ... trage grav !
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 27-01-06, 11:03   #10
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Interesant daca e de acord cel cu Octavia poate pune graficele

Banuiesc ca avea flashu facut cu o versiune \"low\" sau \"normala\" si nu vreo versiune \"race\"... de s-a mai scos putere substantiala.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 27-01-06, 17:36   #11
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

Hai ca fac un post nou pentru TDI.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -