Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-05, 01:22   #1
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default incinta pal vs. incinta fibra

vreau sa-mi fac o incinta din fibra de sticla in locul celei de pal (pentru estetica portbagajului)...a mai facut cineva asa ceva? io am difuzor de 38 cm, initial calculasem incinta, dar acum nu mai conteaza...oricum am tico, deci rezonanta avem...
intrebarea e: cate straturi de fibra ar trebui? merita efortul? (acustic vorbind)
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 07:11   #2
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Frecventa de rezonanta a fibrei de sticla este mult mai ridicata decat cea a PAL-ului...ca sa obtii rezultate asemanatoare trebuie sa ingrosi mult mult fibra de sticla, sa pui straturi peste straturi pana obtii un perete de minim1.5 cm, asta pentru rezistenta si apoi ai mult de lucru pentru a ajunge sa ii cobori frecventa de rezonanta...trebuie ca in peretii incintei sa existe si bucati de PAL pentru a obtine ceva...intr-adevar dpdv estetic obtii ceva inedit daca stii sa lucrezi cu fibra...trebuie doar rabdare si timp...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 07:22   #3
falconeti

Stage 2
 
falconeti's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 40
Default

DaciaMustang pot sa te ajut cu un sfat daca vrei sa sune bine si sa ai si estetica fibrei poti sa-ti construiesti incinta din MDF (1 dupa care peste ea sa construiesti in fibra,daca nu te descurci tu vin-o la noi.
falconeti is offline   Reply With Quote
Old 08-09-05, 09:35   #4
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

multumesc pentru sfaturi
stiu sa lucrez cu fibra, nu-i asta problema, si cu pal bineinteles, dar nu stiu ce e mdf asta...se cumpara? se prepara ca fibra normala?
incinta pe care vreau s-o fac trebuie sa fie mare (vented-> ~113 litri) si jumatate din ea va fi din pal (partea de jos) iar in sus vreau sa semene cu un vulcan (subwooferul sa fie undeva sus, la 45 grade); pe lateralele subwooferului, tot la 45 grade, dar inclinate spre sofer, vor fi 2 difuzoare de 20 cm, incinta lor va fi unita de incinta subwooferului, dar separate de un perete bineinteles...am gasit un proiect al cuiva (pal in partea de jos, in partea de sus e un inel din pal pe conturul subwooferului - de fapt 2 inele concentrice - iar intre inel si partea de jos s-au pus niste bete de lemn pentru sustinerea inelului, s-a folosit un material elastic, s-a imbibat cu nestrapol ca sa ia forma, pe interior s-au aplicat 4-5 straturi de fibra de sticla....si a iesit incinta!
inca ceva: am facut un perete de fibra de 4-5 straturi (dimensiuni ~40cmX40cm), l-am sprijinit in laterale pe 2 bucati de pal si m-am urcat cu picioarele pe mijlocul peretelui....nu se rupe! rezistenta e foarte mare!
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 15:57   #5
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

MDF = medium dense fiber... un material mai dens....

eu iti propun sa faci astfel.... nu prea am inteles eu ce vrei sa faci dar it iexplic cam ce trebuie sa faci.....

faci incinta din PAL/MDF (din pal sa o ranforsezi bine)....trapezoidala sau cum vrei tu... (ca atunci cand faci un desen.... pleci de la niste linii drepte si ajungi la un desen cu linii curbe etc)... cand termini de facut incinta..... iti faci un inel cat difuzorulk... ti-l pozitionezi cu ajutorul unor tije in asa fel incat sa obtii ceea ce vrei tu(forma de vulcan).... si pe deasupra tragi un material textil care..il bati cu fibra.......astepti sa se usuce.... decupezi spatiu pt difuzor si intre fibra si mdf/pal ramane un spatiu care o sa creasca volumul incintei ... eu zic sa il umplii cu niste spuma poliuretanica.... si cam asta e defacut .... pt restul difuzoarele pur si simplu adaugi fibra ca se se lipeasca de incinta de la subwoofer


bafta si sa speram ca revii cu poze
__________________
dezmembrez golf 1 gti

Quote:
Originally Posted by sharky-vw View Post
....inainte sa comentezi..invata sa scri.....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 23:08   #6
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

o_kh3......nu sunt rautacios.....dar mai bine a explicat cel care intreaba.....adica daciamustaang.....si daca nu ai prea inteles ce vrea....de ce incerci sa dai sfaturi? oricum topicul e din 05....
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 12-11-06, 14:26   #7
horguemtuning

Stage 5
 
horguemtuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,454
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

Eu de ex. am facut incinta cu fibra cu rasina poliesterica , una cu rasina epoxi si una din PAL/MDF plus fibra cu rasina poliesterica si pot sa zic la basi suna cel mai beton ultima iar cel su epoxi era super pentru usi deoarece la o ogrsime de mat de 600-900 g/mp deja da rezultate bune si greutatea este acceptabil !ce parere aveti despre astea?
horguemtuning is offline   Reply With Quote
Old 12-11-06, 16:39   #8
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

totu se rezuma la puterea si frecventa bagata in acea incinta.
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 01:31   #9
Razvan_Golf2

Stage 5
 
Razvan_Golf2's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 312
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

as vrea si eu sa ma ajute si pe mne cu o incinta intrun portbagaji de golf 2 va multumesc
Razvan_Golf2 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 09:40   #10
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

daca as face o incinta din lemn de plop ... cum s-ar auzi ? sau orice alta esenta de lemn dar in special din plop
Loop is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 11:49   #11
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

cele mai bune incinte sunt cele din mdf.
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 16:09   #12
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

cele mai practice si cele mai bune sunt din mdf .. ca banuiesc ca o incinta din marmura ar fi mult mai buna decat una din mdf pt ca este mult mai grea si vibreaza mai putin

poate raspunde cineva la intrebarea mea?
Loop is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 01:59   #13
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

eu in general fac incinte din MDF de 3cm groase...+multe vatelina si extrem de multa silicon + suruburi cu imbus, dar cat mai putine se poate. si dace este prea mare inca intarituri in el...credtima, numic nu suna mai bine...
Cele din fibra is pentru show...nu suna nici cum, dar normal sub fibra este si o incinta din lemn.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 16:11   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: incinta pal vs. incinta fibra

Eagleee... De ce silicon? Cu ce te ajuta el?

Cat de bine suna suruburile cu cap imbus fata de cele conventionale?

Care este importanta numarului suruburilor la o incinta si de ce ar trebui sa fie cat mai putine? Pentru un montaj bun preferi sa te bazezi mai mult pe silicon decat pe suruburi?

Adezivi specifici pentru montaje in lemn nu folosesti?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -