Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-07, 02:20   #16
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

o mica completare... ca nu mai pot modifica postul anterior:
Solo X detine o bobina de 3,5" din cate imi amintesc....
Jack Hammer are bobina de 6,5" ...
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 14:20   #17
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

asa cum am mai scris ca amplificare poti folosi cea ce vrei tu si stii bine asta.
In romania sunt doar catevca persoane care au avut placerea sa auda acest difusor si sa-l vada live.
in europa stiu ca erau deja comandate 10 bucatii,deci e posibil sa apara si alte instalarii.
legat de ideia prezentarii cu lanturi poate este vorba doar de marketing si nu are sens sa ne contram pe asa ceva
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 14:25   #18
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

men se pare ca nu se poate sa avem o discutie amiabila fara sa se puna contre, amiabil d.p.d.v tau da un exemplu de amplificator pt aceste 2 suburi, este foarte simplu

daca crezi ca acest post este inutil poti sa il stergi, doar vroiam sa aud pareri sa vad oameni care sunt documentati ex tu, si sa discutam pe un ton calm

Last edited by Baban_San; 28-10-07 at 14:27.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 16:30   #19
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

dupa cum se stie pana nu le asculti pe aceeasi instalatie se poate discuta ore in sir ca x e mai bun ca y...avand datele tehnice enumerate mai devreme ,din punct de vedere al spl-ului (si acum discutabila frecventa ..ma refer ce tine sub 40hz) cred ca jack hammer o sa castige bobina mai mare ,xmax mai mare..etc...tot mai mare ...dar solo x o sa cante mai frumos ; la capitolul amplificatoare ...si solo x in regim de spl cere w..cu toate ca ibiza de care se pomenea a scos pe term lab peste 145 cu un amplif west coast customs (orion) de doar 1kw rms si o incinta mica (mica mult spus...incinta pt sub de 12")..deci discutabil..si daca ne trzim din vis si ne amintim ca suntem in romania si la pret de jack hammer facem un sistem complet cu solo x ..tind sa aleg kicker.."parerea mea proprie si personala"
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 22:14   #20
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

Am rugamintea sa incetati cu aprecierile neprincipiale ( Rolex_Logan ).
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 22:34   #21
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

Quote:
Originally Posted by Baban_San View Post
men se pare ca nu se poate sa avem o discutie amiabila fara sa se puna contre, amiabil d.p.d.v tau da un exemplu de amplificator pt aceste 2 suburi, este foarte simplu

daca crezi ca acest post este inutil poti sa il stergi, doar vroiam sa aud pareri sa vad oameni care sunt documentati ex tu, si sa discutam pe un ton calm
deci se poate avea o discutie normala.

legat de partea de amplificare :
1: la Jack ti-am dat exemplu ce amplificatoare folosesc ei ,iar tu stii bine ca poti folosi si orice fel de amplif care scoate cel putin 6000w.
2: la ibiza cu kicker , cea din afara tari nu o stiu , dar stiu pe cea din tara si am avut ocazia sa ma "joc" cu ea.
- masina a dat 144.5 db in aprilie 2006 la prisma intr-o incinta de 155-160 l cu tot cu port si difuzor cu un amplif west coast customs de 1kw.
-in decembrie 2006 sa facut o incinta de 430 de litri si amplificare rockford fosgate 2 buc T2001db in link cu o putere de aproximativ 4.5kw si era altceva (dar nu a fost masurata si nici diful nu mai avea viata).


ca sa dau exemplu pt amplificare pt cele doua difuri:
orice amplif care scoate multi watti e bun, plecand de la MNC la Stetsom
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 23:43   #22
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

Quote:
Originally Posted by alex MG ZR 160 View Post
deci sa nu ascundem adevarul.

1: MTX a creat acest difuzor doar ca imagine si sa fie "cel mai mare"
2: Daca se intra la MTX pe site si se cauta informatii destre el se va vedea si ce statii se recomanda.
3: A fost expus la multe expozitii si in diferite variante de instalare foarte rar fiind prezentat in "free-air". in toate instalatile a fost completat cu cel putin 2 difuri de 12" ca totusi acea masina sa "cante".
4: in europa sa montat pana acum pe seat ibiza, Chrysler Neon
si sunt inca 3-4 masini in lucru . In america pe demo car MTX sunt montate 2 bucatii pe aceasi masina.
cautati mai multe informatii despre el inainte sa scrieti.

RMS Power : 6000W
Max Power : 12000W
Impedance : 2x4Ohm
Frequency response : 17Hz - 150Hz
Sensitivity : 91,55 dB/2,83v/1m
Diameter : 56cm (22’’)
Fs : 16,76Hz
Qts : 0,54
Vas : 239,1Liter
Xmax : 6,35cm
Depth : 40,8cm
Recommended amps :
1 sub: 4x TA92001, 4x X3000D

montaje jack hammer
http://www.mtxaudio.eu/spip.php?article1171

http://www.mtxaudio.eu/spip.php?article1104

http://www.mtxaudio.eu/spip.php?article1094

http://www.autostylingcentrum.nl/Ins...r_install.html
paramatrii aceia nu spun toata povestea legata de cat de mare rahat e jackhammerul.
probabil ca as cumpara unul pentru momentele in care am nevoie de ceva greutate pe axa spate...

T9922-44
Fs = 16.76 Hz
Qms = 5.19
Vas = 239.1 liters
Cms = 0.063 mm/N
Mms = 1428 g
Rms = 29.04 kg/s
Xmax = 2.5 in
Xmech = 3 in
P-Dia = 17.95 in
Sd = 1642 sq.cm
P-Vd = 0.366 cu.ft
Qes = 0.6
Re = 1.66 ohms
BL = 20.39 Tm
Qts = 0.538
no = 0.181 %
2.83V SPL = 91.55 dB


Bl ^ 2 / Re = 250. rusinos pentru un motor cu o bobina de 6.5inch
mms = 1428g. aproape 1.5 kg pentru un motor slab. "ideal"
fs de 16hz si masa asa mare...probabil ca peste 30 hz e inutil. sunt curios sa vad inductanta
xmax conteaza (si nu este un factor determinant in performanta difuzoarelor) in cazul incintelor inchise. iar daca vrei IB, este important sa miste mult aer...in rest...xmax e inutil pentru comparatii

un difuzor cu motor foarte slab, masa mobila foarte mare si care probabil contine un les de cal (de unde si pana unde aproape 180 kg ? )

babanule, ramai la plutoniumuri pentru spl. doar dpdv al parametrilor, sunt superioare jackhammerului.
de banii care ii dai pentru porcaria numita jackhammer poti sa iti cumperi 2 solo x si si amplificare potrivita.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 13:02   #23
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

fiecare isi scrie aici parerea dar cred ca toti uitam un singur lucru :aceast versus nu este fooarte potrivit .

Lil' D daca e sa luam si alte difuzoare in discutie DD, RE audio sau Catus sau multi alti.
dupa mine e cam clara intentia celor de la MTX si asta o cam stie cam toata lumea :Jack este un produs de imagine si ATAT.

"fs de 16hz si masa asa mare...probabil ca peste 30 hz e inutil" asta e cam sigur avand in vedere ca toate montajele mai au si alte woofere instalate.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 14:34   #24
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

hai oameni buni nu va mai certati, evident ca exista difuzoare mult mai bune decat astea doua, acestea sunt pt show....
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 14:38   #25
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

Din punctul meu de vedere (devine din ce in ce mai sanatos sa specificam asta) ambele difuzoare sunt putin inutile. "Jack" este fara doar si poate un produs de imagine, avand in vedere si modul lui de prezentare/lansare/utilizare. Doar greutatea lui complica enorm instalarea corecta iar rezultatul este probabil la fel de inutil. Sunt convins ca la dimensiunea (si parametrii) lui este capabil sa faca un mic cutremur in jur, posibil chiar sa scoata din incheieturi o masina mica, slab pregatita. Dar m-as mira sa cante el ceva. Asa cum spunea si Alex, "Jack" a fost montat de fiecare data cu ajutoare suplimentare pe partea de kick, toti cei ce l-au folosit precizand clar ca difuzorul nu este capabil de bas definit ci doar de....sub-joase...mai mult vibratii decat sunet. Asadar... IMAGE PRODUCT.

Pt. Babanu.... Daca ar fi sa il cuplezi cu ceva potrivit as incerca doua Maxximus-uri pe el, doar ca sa afli repede unde crapa. Si mai ales CUM crapa. Pentru orice alt scop sunt convins ca recomandarea celor de la MTX e mai mult decat potrivita.


Cat despre SoloX, culmea, tot un Image Product. Cel mai mare, cel mai tare, cel mai cel patratel din parcare. Nu pot sa neg, este un difuzor aparte. Doar dimensiunile sale impun respect si adevarul e ca daca e sa discutam strict de utilitate puncteaza mult mai mult decat "Jack". SoloX18 (despre el vorbim) este un difuzor care poate sa aduca factorul "WOW" unei instalatii fara efort, si ca aspect si ca rezultat sonor. Dar nu il consider sub nici o forma un real pretendent cu pretentii in concursurile de SPL. Este constructiv limitat din cauza formei mai ales fata de ultimele realizari in domeniul difuzoarelor de SPL. SoloX 18 ramane un difuzor care poate sa cante TARE si poate chiar BINE, daca si numai DACA ai loc pentru incinta optima pe care o cere. Si aici apare marele lui dezavantaj. Cum cuplezi acea incinta cu masina suport, e alta mancare de peste. Pe post de concluzie, oricat de fan (ascuns) Kicker sunt, daca ar fi sa ma gandesc la un sistem de SPL care sa includa difuzoare Kicker acestea ar fi indiscutabil SoloX 10, pentru Street A. Este singura clasa unde aceste difuzoare au reusit sa domine CLAR cu un record mondial iar setup-ul acestora a fost ulterior copiat cu rezultate destul de bune. SoloX 18 este difuzorul pe care-l cumperi fiindca poti si fiindca poate. De la SoloX 18 pana la recorduri in SPL si rezutate remarcabile in SQ....mai este. PS: Va rog nu-mi serviti reclama de pe site-ul Kicker cu "a dominat competitiile de SPL si SQ in primul an de la lansare" - stiu exact exemplele si masinile, iar "reclama" o stiu din prima zi de pe site... e partial real si e....reclama.

Pt. Babanu... In regim de zi de zi aleg un A/B mare si potent pentru SoloX. In incinta potrivita acesta coboara extraordinar si e bine sa fie secondat de un amplificator real capabil "jos". Colossus-ul XI Final Edition s-ar decurca de minune iar cei 3Kw +, mai mult decat suficienti. In regim de SPL ar merge pana la 10Kw (rezerva) iar in aceasta gama sunt.... N variante?



Stati linistiti, Babanu' nu vrea nici SoloX si nici "Jack", are el alti pitici pe creier. Exclusiv SPL aceste difuzoare nu intra nici in TOP 10 pentru mine. Exclusiv SQ, nici atat. In rest, imagine, factor "WOW", incinte mare si difuzoare de 160 Kg+....bune amandoua. Indiscutabil (ma repet) un + mare la factorul Utilitate pentru SoloX 18. Dar sa fiu sincer, nu vad nici acum rostul comparatiei. Maybach Exelero vs. Bugatty Veyron? Oare...
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 19:52   #26
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Jack Hammer Vs Kicker Solo x 18

Quote:
Originally Posted by alex MG ZR 160 View Post
fiecare isi scrie aici parerea dar cred ca toti uitam un singur lucru :aceast versus nu este fooarte potrivit .

Lil' D daca e sa luam si alte difuzoare in discutie DD, RE audio sau Catus sau multi alti.
dupa mine e cam clara intentia celor de la MTX si asta o cam stie cam toata lumea :Jack este un produs de imagine si ATAT.


"fs de 16hz si masa asa mare...probabil ca peste 30 hz e inutil" asta e cam sigur avand in vedere ca toate montajele mai au si alte woofere instalate.
aia incercam sa argumentez.
numarul de topicuri legate de jackhammer e deranjant.

Last edited by Lil' D; 29-10-07 at 19:54.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -