Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-05, 13:59   #1
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default Coaxiale sau componente

In spate am niste Ground Zero ovale si vreau sa-mi pun si in fata tot Ground Zero. Dc-mi iau componente si pun inaltele pe bord n-o sa-mi tiuie prea tare capu de la ele ?
Inainte de Ground Zero-urile astea am avut niste parlite de Boshmann pe spate iar boxele de pe fata niste Kenwood-uri. Inaltele de pe Kenwood se auzeau mai tare. Dupa ce am schimbat difurile de pe spate s-o inversat situatia.
Idea ii ca vreau sa vina sunetul echilibrat. Deci, care dintre astea 2 solutii ii mai buna pt difurile din fata : coax sau compo ?
__________________
Viata n-ar fii distractiva fara muzica
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 25-05-05, 16:57   #2
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

ce masina ai?
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 23:46   #3
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Oltcit. Difurile fata sunt puse in zona picioarelor (cred ca stii cum zic). Acolo vreau sa pun si difurile care o sa le inlocuiasca pe cele vechi indiferent ca iau compo sau coax
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 09:23   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

cum adica componente ??? tweetere separat ?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 15:20   #5
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Yap, U've got it right. Ce ma framanta pe mine se gaseste in primul post din cadrul topicului.
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 17:21   #6
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Eu as merge pe coaxiale...ca sa nu mai ma complic si cu tweeter bla bla....
blak is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 20:20   #7
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Coaxialele sunt alegerea in primul rand din cauza bugetului. Adica Ground Zero-urile coaxiale sunt in jur de 1.500.000 pe cand cele cu filtre am inteles ca pe la 3-3.5 milioane. Oricum trebuie sa astept pana sambata viitoare si in timpul asta sper sa va datzi catzi mai multzi cu parerea in legatura cu calitatea sunetului, usurinta montarii (aici ma refer la pozitionarea tweeterelor ca sa fie sunetul cat mai bun)
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 23:10   #8
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default

Daca vrei calitate, pui componente si-ti reglezi inaltele din head unit cum iti place tie, ca sa nu-ti tiuie capul
Si sa nu uit: izoleaza-ti fonic usile (cu Dynamat sau ce vrei tu), la Oltcit se impune. Repet, daca vrei calitate.
__________________
Romanian Dragracing Site
Jeff is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 23:28   #9
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

io zic componente ... cel mai bine ar fi un set de componente si unu de coaxiale, asja am eu momentan ... numa coaxialele mi's GZ da tra sa pun si componente tot gz ... is foarte multzumit cum suna ... deocamdata
__________________
Race the strip, not the street!
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 23:52   #10
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Shit... vreau calitate... acuma finantele is partea nasoala.
S-o iau asa:
-dc pun coaxiale vin in locul original de boxe de la Oltcit, adica la picioare, nu pe usi.
-dc pun componente mediile vin tot in acelasi loc, numai tweeterele o sa fie puse pe bord. Chestia asta o fac pt ca nu vreau sa ma chinui sa trag firele prin usa.
Faza cu izolatu fonic ii clara. Vibratii ale caroseriei n-am de la boxele din fata, ci de la difurile din spate si de la sub. Acuma dc tot am ajuns si la problema asta, as vrea sa stiu cam cat m-ar costa o izolare cu tot cu material si manopera.
Problema majora la bine sunt banii. Adica trebuie sa le fac pe toate pe rand. Ritmul de modificari aduse sistemului audio la mine ii cam de 8 luni. Asa ca in momentul asta trebuie sa ma gandesc foarte bine ce fac. M-am gandit io la o chestie : cand mi-am luat Ground Zero-urile de pe spate, baietii cand le-or montat mi-or cerut manopera. Faza o fost ca io am vrut numa sa le ascult, ca de pus puteam io sa le pun, ca si perechea dinainte tot io am pus-o. Acuma cand ma duc o sa-i intreb inainte dc-mi cer manopera si dc zic ca nu, o sa vad io care dintre cele 2 solutii ii mai buna.
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 29-05-05, 02:23   #11
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Coaxialele in portiera fata sunt o alegere gresita din start din punct de vedere acustic. Tweeterele trebuiesc pozitionate la nivelul urechii, deci daca este posibil, chiar pe la jumatatea inaltimii stalpilor fata ! In mod normal, si mediile ar trebui urcate mai sus dar asta e mai greu pentru ca ar trebui sau componente pe 3 cai ( deci modificari ale portierei pentru difuzoarul de medii ) sau daca sunt pe 2 cai, urcat difuzorul de mid-bass cu totul mai sus ! Nu stiu ce componente are Ground Zero sau cat de destept este playerul tau, dar tweeterele ar trebui sa aiba o atenuare pentru cazul in care ti se pare ca suna exagerat de tare in legatura cu restul. Daca playerul are egalizare parametrica, rezolvi de acolo mult mai precis !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 29-05-05, 11:57   #12
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Ground Zero Radioactive GZRC 10 (astea sunt componentele)
product features: power 80 watt RMS / 120 watt max
resonance free steel basket
rubber surround
swivelling silk dome tweeter
blue PP-cone midwoofer
adjustable 12dB cross over 0/+3dB
Frequency range 80 Hz - 20 kHz
Deci cred ca au atenuare... playeru n-are nici un fel de egalizator inafara de inalte si bas.

Ground Zero Radioactive GZRF 42 (astea sunt coaxialele)
product features: power 50 watt RMS / 90 watt max
resonance free steel basket
rubber surround
swivelling silk dome tweeter
blue PP-cone
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rf42_302.jpg
Views:	85
Size:	18.6 KB
ID:	28809   Click image for larger version

Name:	rc10_313.jpg
Views:	95
Size:	19.5 KB
ID:	28810  
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 30-05-05, 08:18   #13
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ma ... zi si mie unde ai gasit din alea albastre ? ca basii mei is albastrii da coax sau comp n'am gasit numa negre ...
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 30-05-05, 08:40   #14
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Mie imi trebuie difuri de 10 cm (cum am zis si mai sus). Astea albastre is din seria Radioactive. Cand am fost sa intreb avea parca coaxiale Hydrogen (la 1.900.000) si compo tot Hydrogen(parca 3.500.000). N-am avut bani, si ultima oara cand am fost n-aveau Ground Zero de 10cm. Alea 2 variante sunt ce vreau io sa-mi bag pe masina. Io ma duc in Arad vineri si sambata merg la baietii cu sculele (H.Q. Profession) sa vad dc or primit marfa. In cazul in care au din astea itzi dau un PM.
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 04-06-05, 20:09   #15
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Pana la urma am cumparat coaxialele Hydrogen si sunt foarte multumit de ce-o iesit. Oricum, pana acuma sunt fan inrait Ground Zero ;sper cat de curand sa schimb si amplifu, si sub-u si sa pun un condesator, bineinteles toate GZ
Deathman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -