Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-05, 23:15   #1
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default infinity 20 cm 3 cai sau jbl 25 cm 3 cai (cs)

http://www.magazinultau.ro/product.p...ry=Electronice

sau

http://www.aoy.ro/customer/product.p...9bbda2069f45ce

ma gandesc ca jbl`urile sunt maimari deci basul e mai profund dar ma impiedica zvonu` cum ca seria cs ar fi cea mai slaba de la gbl...

so ce va da rezultate mai bune?
steph is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 00:10   #2
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

cati cai dau?
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 15-05-05, 10:30   #3
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

50% din puterea motorului
steph is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 10:58   #4
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

nu poate sa imi spuna si mie care e treaba cu seria cs de la jbl?
steph is offline   Reply With Quote
Old 16-05-05, 14:13   #5
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default

Intr-adevar, cs este mai slaba dar tot se aude decent. Mai bine le probezi inainte de a le cumpara ca sa vezi daca e ok sunetul acela pentru tine (chiar daca pe masina s-ar putea auzi altfel)
__________________
Gone for cigarettes...one hundred miles and running
nev is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 16:24   #6
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

SA LUAM PRIN EXCLUDERE:
Jbl - Sunt de 25cm si au 90W RMS (c-am marisoare)
Infinity au 20cm si 100W RMS
Eu zic infinity ..sunt mai mici... in primul rand..gandestete la spatiu....
Sensibilitatea este aceeasi....92db la amandoua.... puterea este un pic mai mare la infinity....Inifinity-urile urca mai mult in inalte...dar desi nu cred ca vei sesiza la peste 20khz.... Iar diferentza la bass pe spectru de frecventa intre infinity si JBL este insesizabila +/- 1hz
La JBL este adevarat ca seria CS este cea mai de jos..dar oricum se aud bine.... dar parerea mea infinity.... sa alegi.... numai pt spatiu
blak is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 16:41   #7
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

exceptand spatiul care nu e problema ... vor fi puse in portbagaj in incinte proprii ca pe tablia de la matiz nu au loc nici unele vor fi ajutate de infinity 16.5 pe fata cu tweeter separat de 90 w

si poate ulterior de o sattie pt. toate 4

cum in viitoru apropiat totusi nu apare nici wooferu` nici statia ma gandesc ca basul va fi mai cald la jbl avand membrana mai mare desi la veche dacia am avut infinity ovale si am fost super incantat
steph is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 16:59   #8
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
si poate ulterior de o sattie pt. toate 4
Am eu statie buna pt 4 canale foarte ieftina si in stare perfecta.

Eu zic sa-ti cumperi boxele de pe www.********** ! Au preturi foarte bune. Magazinul tau sunt niste escroci la preturi. Iti recomand sa-ti cumperi ovale, nu rotunde. Eu zic sa alegi intre Infinity Kappa 572.5cf - 3mil si JBL GTO 936e- 2.5mil ! Sunt de 100W RMS si iti garantez eu ca se aud exceptional.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 17:07   #9
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

In cazul asta....nu ai decat sa te duci si sa le asculti ..si sa vezi...cum ti se par....
blak is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 17:09   #10
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Desi daca stau mai bine sa ma gandesc.... tu ai putere mica pe casetofon... zic ca JBL-urile .... putere mai mica... de obicei jbl-urile au bass puternic.... oricum cel mai bine... dute si vezi care se aude mai bine
blak is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 17:10   #11
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Nu poate sa probeze boxe de pe net! Ori le cumpara ori nu!
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 17:13   #12
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Se duce frumos in vitan intreaba de modelele de mai sus... sau cauta un magazin unde sa le aiba..ca le gasesti sigur si in magazine .... si vede cum se aude....
blak is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 17:31   #13
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

multzam frumos de sfaturi dar pe magazinultau.ro am pus link cu datele eu le iau de la alramservice `96 care intamplator e firma unchiului meu deci o sa il mai bat si pe el la cap cu problema asta

infinity ovale pe 3 cai 100 w rms am avut pe dacie si am fost f. multumit le-am avut pe ... astea dar le-am dat odata cu masina

http://www.magazinultau.ro/product.p...ry=Electronice

mai am o nelamurire in legatura cu boxe ovale vs. boxe rotunde...

am auzit sfaturi cum ca cele rotunde au bass mai cald pt. ca membrana e circulara fata de cele ovale unde pe latime e mai mica ... ce parere aveti?

si in legatura cu statia aia detalii ?
steph is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 20:45   #14
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
multzam frumos de sfaturi dar pe magazinultau.ro am pus link cu datele eu le iau de la alramservice `96 care intamplator e firma unchiului meu deci o sa il mai bat si pe el la cap cu problema asta

infinity ovale pe 3 cai 100 w rms am avut pe dacie si am fost f. multumit le-am avut pe ... astea dar le-am dat odata cu masina

http://www.magazinultau.ro/product.p...ry=Electronice

mai am o nelamurire in legatura cu boxe ovale vs. boxe rotunde...

am auzit sfaturi cum ca cele rotunde au bass mai cald pt. ca membrana e circulara fata de cele ovale unde pe latime e mai mica ... ce parere aveti?

si in legatura cu statia aia Very Happy detalii ?
Este bine ca ti le cumperi de la unchiul tau pt ca asa le vei putea proba si te vei putea hotara care iti plac mai mult.

Eu stiam ca cele ovale au bass-ul mai puternic. Am facut o comparatie intre masina mea care avea pioneer-uri de 90W RMS rotunde si masina unui prieten care avea pioneer-uri tot de 90W RMS ovale. Precizez ca testul s-a facut pe aceeasi statie si casetofon. Evident ca nu am avut aparate sa masuram clar dar la ureche se auzeau mult mai bine cele ovale + ca aveau bass-ul mai puternic.

Statia este pioneer, scoate 4x50W RMS sau 2x100W RMS. Merge pusa si in trei canale dar nu stiu exact cat scoate. 3 canale adica 2 boxe si 1 subwoofer. Arata si merge perfect. Se face proba pe masina mea pt ca inca este pusa. O dau cu 3 mil.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 17-05-05, 20:51   #15
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

momentan nu prea am fonduri dar week`endu celalalt o sa plec la munte si o sa ma intorc sper cu 2 mil

sa avd ce mai fac rost si daca mai o ai intr-o sapt jumate se confisca

da-mi si mie un link pls ca suna suuuuuper tentant
steph is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -