Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-07, 13:23   #1
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

din ce am vazut in manuale ele pot cam acelasi lucru.
ma intereseaza care ar fi mai bun pt. un sistem sq dar totusi tinand cont si putin de pret
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 12:21   #2
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

Quote:
Originally Posted by speedbump View Post
din ce am vazut in manuale ele pot cam acelasi lucru.
ma intereseaza care ar fi mai bun pt. un sistem sq dar totusi tinand cont si putin de pret

clarion 778
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 12:24   #3
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

de ce?
da-mi si tu niste motive pls "si sa nu fie doar pretul"
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 13:39   #4
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

Alpine ... fidelitate si calitatea sunetului eu cred ca e mai ok ca la Clarion , de pioneer mai poti citi pe forumuri din usa .... deci eu zic Alpine
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 14:03   #5
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

merci mult
alte opinii
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 11:10   #6
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

din moment ce nu stiu NIMIC despre clarion, ma voi referi doar la p88 vs 9887.
din punct de vedere al procesarii, p88 castiga, avand mai mult benzi de eq si eq separat pe stanga si pe dreapta. in rest, procesarea este asemanatoare.
preferintele bazate pe sunetul aparatelor sunt strict subiective. ce imi place mie poate sa nu iti placa tie deloc.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 12:33   #7
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

De la un anumit nivel in sus nu prea mai are rost intrebarea "care este mai bun dintre...", ci totul tine de gustul personal. Fiecare marca are particulararitatile ei in materie de sunet, deci pentru a fi impacat cu ideea ca ai luat un aparat bun cu sunet pe gustul tau ar trebui sa le asculti, dar nu stiu cat de realizabil este acest lucru.
Alpine are o dinamica f buna, insa unele persoane nu agreeaza mediile putin mai pronuntate si inaltele mai agresive. Pioneer are un sunet cald, dinamica ok, frecventele sunt redate mai liniar decat la alpine, inaltele fiind mai fine si nederanjante. La Clarion nu pot sa spun f multe, decat ca are un sunet corect si dinamica buna. Cam astea ar fii niste idee generale legate de sunetul celor 3 marci, acum alegerea dupa cum spuneam tine cont de preferintele tale.
Despre P88 pot sa spun ca imi place cum suna,reglaje si functii nenumarate, materialele din care este facut mi se par foarte ok, butonul 5axis din dreapta mi-e cam frica sa-l apas, mi se pare cam firaj pt degetele mele, insa ai telecomanda la datorie. Despre celelate aparate nu pot sa ma dau cu parerea pentru ca nu le-am folosit...

Last edited by C8V5S; 08-09-07 at 12:36.
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 13:11   #8
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

dap dar din ce am vazut alpine are o mica smecherie prin care poti sa-l conectezi la computer si sa-i reglezi frecventele fara prea mari probleme de asemenea si time alignamentul. Din ce stiu p88 poate sa regleze faza in riecare difuzor. Pt. ca tot ai spus de butonul 5axis si calitatea lui proasta, fata de la clarion zici ca e facuta de niste copii mici ce nu prea au avut de lucru si au asamblat un Lego facut in china. In primul si in primul rand ma intereseaza calitatea sunetului pe care acele aparate o scot si abia apoi executia si pretul. Oricum C8V5S multimesc mult pentru prima parere mai profesionalista ca sa zic asa.
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 17:14   #9
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

Quote:
Originally Posted by speedbump View Post
dap dar din ce am vazut alpine are o mica smecherie prin care poti sa-l conectezi la computer si sa-i reglezi frecventele fara prea mari probleme de asemenea si time alignamentul. Din ce stiu p88 poate sa regleze faza in riecare difuzor. Pt. ca tot ai spus de butonul 5axis si calitatea lui proasta, fata de la clarion zici ca e facuta de niste copii mici ce nu prea au avut de lucru si au asamblat un Lego facut in china. In primul si in primul rand ma intereseaza calitatea sunetului pe care acele aparate o scot si abia apoi executia si pretul. Oricum C8V5S multimesc mult pentru prima parere mai profesionalista ca sa zic asa.
mi se pare cea mai mare prostie cu reglatul frecventelor pe computer ...daca nu as fi incercat nu as fi vorbit

repet cel mai bun raport calitate pret il are clarionul
daca vrei ceva fiabil ...alpine
p88 il am pe masina si nu pot sa spun ca am fost foarte multumit de el ...mai ales din pdv al fiabilitatii.
parerea mea este ca alpinul e slab (ca sunet) in comparetie cu celelalte aparate din discutie.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 08-09-07, 17:16   #10
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
preferintele bazate pe sunetul aparatelor sunt strict subiective. ce imi place mie poate sa nu iti placa tie deloc.
mare dreptate ai...
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 15:09   #11
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

clarion ... subscriu la ce zice _vrx_

am avut placerea sa ascult si restul...
totusi daca dispui de finantele pt p88 te sfatuiesc sa il iei pe ala pt procesarea nebuna a sunetului.
cu toate astea o parere personala este ca cei de la clarion au cel mai "cald" sunet... pioneerul mi se pare ca suna asa ... "clinic" ... nu te gandi ca suna rau, dar mie unul imi place cel mai mult cum suna clarionul. si am avut ocazia sa ascult si alpine.

depinde foarte mult si pe ce boxe il pui. alpine daca il combini cu focal de exemplu te va zgaria pe urechi pt ca are inaltele foaaaarte puternice.
monk is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 16:08   #12
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

ca sa dau mai multe explicatii kickbass phase audiophile 6.5, medii dls ur, si tweetere ur1
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 23:39   #13
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

daca ai dat atatia bani pe ele, e pacat sa nu iei p88-ul ... cel putin asta e parerea mea... acu depinde de tine daca renunti la o gramada de grafice si setari ale p88-ului in favoarea sunetului "mai cald" al clarionului.
monk is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 12:11   #14
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

Quote:
Originally Posted by speedbump View Post
ca sa dau mai multe explicatii kickbass phase audiophile 6.5, medii dls ur, si tweetere ur1
banuiesc k o sa folosesti 3 way network ...iar daca da ,eu unul nu vad cum ai putea face reglarile la un p88 (poate ne spune si noua cineva mai invatat )
asta in cazul in care vei folosi si sub .
la 778 ar merge aceasta varianta deoarece are 4 perechi de rca
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 23:15   #15
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: pioneer p88 vs alpine 9887 vs clarion 778

good point...
monk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -