Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-05, 17:08   #1
VectraDTI

Stage 2
 
VectraDTI's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 60
Default Band-pass vs. Bass-reflex

Poate sa imi spune cineva cam care ar fi diferenta intre incintele band-pass si bass-reflex ?
VectraDTI is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 08:22   #2
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

incintele band-pass au frecventa de rezonanta mai mica decat cele bass-reflex
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 10:08   #3
VectraDTI

Stage 2
 
VectraDTI's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 60
Default

In traducere libera (asta pe limba mea ) inseamna ca incintele band-pass dau un bass mai profund (pe frecvente mai joase)?
ps: e obligatoriu ca band-passul sa fie tip cutie si bass-reflexul tip tub?
__________________
320 Coupe AC Schnitzer
VectraDTI is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 19:03   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu este. Sunt si cutii bass reflex.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 19:10   #5
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

in traducere libera band-pass dau un bas mai profund

incintele pt. woofere pot lua nus cate forme(atata timp cat constructia nu se face dupa ureche)
uitati-va si voi ce exista in comertz:de la tuburi la paralelipipede sau prisme la sfere si multe altele
__________________
M Power
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 20:53   #6
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

De ce nu si Sealed? Mai ales ca Bandpass e o combinatie intre bassreflex si sealed.

Seald - poti controla foarte bine miscarea difuzorului dar iti trebuie un amplificator pe masura, se foloseste in SQ

Bass Reflex - din difuzoare modeste poti obtine performante f bune (conteaza mult constructia cutiei), cu difuzoare bune participi la SPL

BandPass - e intre, are si seald (dar mai mare) si are si bass reflex
__________________
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 10-04-05, 05:27   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

E putin mai complicat de atat.

Incinta de tip Sealed permite abordarea unui litraj mai mic, ofera un raspuns mai extins in joase neavand frecventa de acordaj si elimina aproape complet deficientele de timp de reactie si control al difuzorului de catre amplificator. Dezavantajul este ca limiteaza puterea de lucru a difuzorului, acesta depinzand integral de volumul de aer din incinta.

Incinta de tip Bass Reflex ofera un randament sporit prin eficienta portului care poate in unele cazuri sa ofere pana la 80% din randamentul total, daca incinta e bine calculata. Face posibila atacarea difuzorului cu o putere mai mare datorita volumului variabil de aer pus la dispozitia difuzorului. Dezavantajul este ca e mai pretentioasa la proiectare, mai ales cand vine vorba de timpii de raspuns si frecventa de acordaj. Aceasta trebuie sa fie cu putin sub frecventa de rezonanta in aer liber a difuzorului (Fs). Tot ce este sub aceasta frecventa face difuzorul sa lucreze ca si cum ar fi in Free Air....adica practic fara sa simta incinta. De aceea la acest tip de incinte sunt extrem de necesare filtrele subsonice care sa taie tot ceea ce este sub frecventa de acordaj a incintei. Dezavantajul acestora e ca fac difuzorul de bas mult mai predispus la defecte din cauza folosirii incorecte sau in suprasarcina. Avantajul e ca au randament (SPL) mai mare.


Incintele Band-Pass au in componenta un minim de 2 camere (in cazul celor de ordin 4), una dintre ele fiind Sealed si cealalta Bass-Reflex. Sunt mult mai dificil de calculat si realizat, marja de eroare permisa fiind extrem de mica. In cazul Band-Pass-urilor de ordin 6 (cu 3 sau mai multe camere de rezonanta) marja de eroare este aproape inexistenta. Avantajul este ca actioneaza ca si un crossover natural reducand tot ce este peste o anumita frecventa, au un randament mai mare decat incintele Bass-reflex intr-o anumita gama de frecvente si in cazul unui cuplaj isobaric (cuplaj push&pull) ofera un control excelent al difuzorului. Dezavantajele ar fi ca in cazul unor calcule gresite, incinta are randament foarte slab, controleaza difuzorul foarte prost si ofera timp de raspuns cu mult peste limitele admise (max 20 ms in functie de frecventa) oferind un sunet lipsit de acuratete si atac.


Ce este de retinut pana la urma e ca nu orice difuzor poate fi pus in una din aceste incinte. Parametrii T/S si calculele arata ce incinta este potrivita pentru fiecare difuzor in parte. Mai intai cunosti aplicatia, alegi si difuzorul si apoi calculezi incinta. Poate cel mai important parametru in hotararea unei incinte este Qts-ul difuzorului. Dar aici se poate dezvolta prea mult subiectul.

Cert este ca nu exista \"cea mai buna incinta\". Depinde de la caz la caz si de la difuzor la difuzor.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 10-04-05, 11:48   #8
VectraDTI

Stage 2
 
VectraDTI's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 60
Default

thx all!
concluzia este ca o sa testez subul cu incinta direct pe masina ca sa imi pot da seama exact cum suna.
VectraDTI is offline   Reply With Quote
Old 22-07-05, 18:14   #9
marius_mca

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 53
Default

Am nevoie de un sfat va rog.

Am un dif JBL. Mi-am facut o incinta saled care a iesit super bine (zic eu). Astept sa-mi aduca un prieten un amplificator Blaupunkt (din Germania).
Ma bate gandul sa-mi mai iau un difuzor identic cu cel pe care-l am. La fel de mult ma gandesc sa le fac ambelor o incinta band-pass. Exista si varianta sa mai fac o incinta saled pentru cel nou.
De respectat am respectat TOATE instructiunile, calculat la milimetru. Cel mai probabil si daca voi opta pentru band-pass la fel voi face, \"ca la carte\".

Intrebarea: intr-o viitoare incinta comuna, partile saled pot comunica intre ele? dar partile cu porturi?
marius_mca is offline   Reply With Quote
Old 01-08-05, 14:07   #10
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default raspuns pt intrebarea lui marius_mca

da poti dar trebuie sa nu modifici pozitia difuzoarelor in incinta adik unul
sa fie cu magnetul in incinta sealed si unu cu el in incinta bass reflex
ambele tre sa fie ca in manualul dif ului. in concuzie poti .ahh si nu uita fiecare incinta tre sa aiba volumul dublu corespunzator pt 2 di uri
bafta
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 02:27   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Daca ai graficele diafragmelor de raspuns a difuzoarelor (ele fiind doua...in spatele si in fata lui) poti sa gandesti o asezare asimetrica. Adica poti sa le pui unul cu magnetul in interior si unul cu el in exterior, dar in cazul acesta, daca ele sunt asezate pe acelasi plan unul dintre ele trebuie legat in antifaza. Nu este recomandat sa folosesti 2 tipuri diferite de incinte pentru simplu motiv ca porturile de bas reflex ale unei incinte lucreaza in faze diferite si este foarte greu sa stai sa fazezi porturi si dupa o incinta sealed, si dupa difuzorul a carei incinte il echipeaza. Combinatia a doua incinte, una sealed si una bass-reflex, fiecare cu difuzorul ei, in acelasi spatiu are mici sanse de reusita. Litrajul unei incinte se calculeaza dupa un difuzor si asa si obtii randamentul maxim. Avand in vedere ca difuzoarele au marje destul de mari la parametrii dati de producatori eu nu as recomanda o incinta cu spatiu comun pentru doua difuzoare. Mai ales daca faci band-pass, care e poate cel mai pretentios dintre ele. Daca ai tu rabdare sa te joci cu pozitionarea si fazarea difuzoarelor, incearca.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 11:53   #12
al3xxut2u

Stage 5
 
al3xxut2u's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 429
Default Re: Band-pass vs. Bass-reflex

Am si eu o intrebare. Dintre un subwoofer Magnat Charger 130 si un Hifonics TITAN TX12R care are un bass mai puternic sau care se aude/simte mai tare? Hifonics-ul este bassreflex iar Magnatul bandpass. Multumesc anticipat.
al3xxut2u is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 13:24   #13
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Band-pass vs. Bass-reflex

TITAN TX12R se aude destul de ok, magnat in general suna slabut, din punctul meu de vedere. Concluzie? Go for hifonics.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 12:56   #14
dani_bwr

Stage 4
 
dani_bwr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 230
Default Re: Band-pass vs. Bass-reflex

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
E putin mai complicat de atat.

Incinta de tip Sealed permite abordarea unui litraj mai mic, ofera un raspuns mai extins in joase neavand frecventa de acordaj si elimina aproape complet deficientele de timp de reactie si control al difuzorului de catre amplificator. Dezavantajul este ca limiteaza puterea de lucru a difuzorului, acesta depinzand integral de volumul de aer din incinta.

Incinta de tip Bass Reflex ofera un randament sporit prin eficienta portului care poate in unele cazuri sa ofere pana la 80% din randamentul total, daca incinta e bine calculata. Face posibila atacarea difuzorului cu o putere mai mare datorita volumului variabil de aer pus la dispozitia difuzorului. Dezavantajul este ca e mai pretentioasa la proiectare, mai ales cand vine vorba de timpii de raspuns si frecventa de acordaj. Aceasta trebuie sa fie cu putin sub frecventa de rezonanta in aer liber a difuzorului (Fs). Tot ce este sub aceasta frecventa face difuzorul sa lucreze ca si cum ar fi in Free Air....adica practic fara sa simta incinta. De aceea la acest tip de incinte sunt extrem de necesare filtrele subsonice care sa taie tot ceea ce este sub frecventa de acordaj a incintei. Dezavantajul acestora e ca fac difuzorul de bas mult mai predispus la defecte din cauza folosirii incorecte sau in suprasarcina. Avantajul e ca au randament (SPL) mai mare.


Incintele Band-Pass au in componenta un minim de 2 camere (in cazul celor de ordin 4), una dintre ele fiind Sealed si cealalta Bass-Reflex. Sunt mult mai dificil de calculat si realizat, marja de eroare permisa fiind extrem de mica. In cazul Band-Pass-urilor de ordin 6 (cu 3 sau mai multe camere de rezonanta) marja de eroare este aproape inexistenta. Avantajul este ca actioneaza ca si un crossover natural reducand tot ce este peste o anumita frecventa, au un randament mai mare decat incintele Bass-reflex intr-o anumita gama de frecvente si in cazul unui cuplaj isobaric (cuplaj push&pull) ofera un control excelent al difuzorului. Dezavantajele ar fi ca in cazul unor calcule gresite, incinta are randament foarte slab, controleaza difuzorul foarte prost si ofera timp de raspuns cu mult peste limitele admise (max 20 ms in functie de frecventa) oferind un sunet lipsit de acuratete si atac.


Ce este de retinut pana la urma e ca nu orice difuzor poate fi pus in una din aceste incinte. Parametrii T/S si calculele arata ce incinta este potrivita pentru fiecare difuzor in parte. Mai intai cunosti aplicatia, alegi si difuzorul si apoi calculezi incinta. Poate cel mai important parametru in hotararea unei incinte este Qts-ul difuzorului. Dar aici se poate dezvolta prea mult subiectul.

Cert este ca nu exista \"cea mai buna incinta\". Depinde de la caz la caz si de la difuzor la difuzor.
Deci daca subwooferul are Fs 23,5 Hz, incinta trebuie acordata pe la 20-22 Hz? Se poate acorda incinta asa jos?...
dani_bwr is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 14:22   #15
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Band-pass vs. Bass-reflex

Quote:
Deci daca subwooferul are Fs 23,5 Hz, incinta trebuie acordata pe la 20-22 Hz? Se poate acorda incinta asa jos?
Raspuns

Quote:
Tot ce este sub aceasta frecventa face difuzorul sa lucreze ca si cum ar fi in Free Air....adica practic fara sa simta incinta.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -