Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-14, 17:20   #1
Flasher

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 11
Default DLS R5A vs DLS C6

Salut. Am gasit aceste 2 perechi de difuzoare(DLS R5A si DLS C6) la niste preturi foarte bune si nu ma pot decide care pereche sa o iau, deoarece nu am auzit nici macar o pereche de DLS-uri(nu neaparat cele din comparatie) si nici nu cunosc pe nimeni in Iasi cu care sa discut pe domeniul car audio.

Masina mea este o Honda Civic 5D 2006.
HU este cel stoc si trimite semnal audio printr-ul filtru Hi-Low intr-un amplificator(mai vechi) 4+1 de la PlanetAudio 4x50W+200W RMS.
Subwooferul meu este un Focal tot vechi de 150W RMS.
Boxele actuale pe fata sunt Auditor(by focal) rip 165s (2x60W RMS).
Boxele spate sunt inca cele standart Honda.

Prin cumpararea unui set DLS as vrea sa mut boxele Auditor pe spate si sa pun DLS-urile pe fata.

Ca tipuri de muzica ascult muzica clasica, muzica veche(Queen, Deep Purle, Enrio Moricane...), Trance, Drum and Bass si ce mai e pe la radio cand nu am chef de ceva anume. Volumul de auditie este mediu (exemplu: la volum 30 incepe sa distorsioneze, eu de obicei ascult la 10-20, nici jumatate nu e)

Nu vreau bass puternic, dar sa fie prezent acolo putin(sa se auda ceva) si sa fie precis... mai de calitate. Midbass-ul de la Auditor e cam slab, abia de pe la 120-150Hz incepe sa fie ok(pe voce).
Mediile si inaltele sa fie simtite bine, clar si deschis(pe partea asta sunt destul de multumit e Auditor, daca se poate si mai bine nu ma deranjeaza).

Deci care dintre ele e mai ok si de ce?
P.S. Nu stiu daca am postat unde trebuie, sper ca e ok.

Last edited by Flasher; 09-12-14 at 17:30.
Flasher is offline   Reply With Quote
Old 12-12-14, 14:47   #2
Flasher

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 11
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

Am renuntat la ambele ca era dubios tipul... cred ca era ceva in neregula cu ele...

Si ca idee din ce am citit pe diferite site-uri am inteles ca ar fi mai bune cele din seria Reference(R5A) fata de seria Performance(C6).
Flasher is offline   Reply With Quote
Old 13-12-14, 04:18   #3
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

de ce vrei neaparat DLS? Ce buget ai?
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 10:02   #4
Flasher

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 11
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

Scuze am fost plecat din localitate.
Nu vreau neaparat DLS, dar asta gasisem...
Si oricum DLS sunt in top in zona entry-mid car audio.

Cred ca ar trebui sa deschid un topic separat in care sa cer pareri despre cum sa imi adaug cate ceva la sistemul meu.
Flasher is offline   Reply With Quote
Old 15-12-14, 17:17   #5
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

ce te face sa crezi ca dls sunt in top in zona asta? ai ascultat mai multe modele sa le compari?
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 10:52   #6
Flasher

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 11
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

Din pacate nu am unde sa ascult boxe mai de calitate... nu cunosc niciun magazin in Iasi sa pot asculta, sau chiar sa comercializeze boxe de o calitate mai buna decat sony/pioneer la 200lei maxim(cele ovale).

Cele mai bune boxe auto ascultate de mine sunt niste BOSE de pe o Mazda 3 2011, dupa care Auditor Focal de pe masina mea.
In rest numai chestii slabe si unele care bubuiau tare si deranjant.

In domeniul home audio am avut ceva mai interesant si vroiam sa fac si pe auto ceva mai bun.

Deci parerea mea despre DLS, ca sunt in top ca boxe Hi-Fi entry level(buget mic-mediu), este facuta numai dupa parerile si recomandarile celor de pe forum-uri, cum este si 4tuning.

Ofer ascultare la muzica de pe masina mea oricand am timp in Iasi, desi nu e asa impresionant. Si as vrea si eu sa ascult un sistem mai bunisor sa vad cum se aude.
Flasher is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 19:10   #7
dragos1111

Stage 3
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 81
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

Problema sistemului tau este player-ul original. Ce vei faca cu el este problema ta.
Pe partea de "difuzoare" DLS sta foarte bine in categoria "intermediara" sau mediu sau cum vrei sa ii spui. Raportul calitate pret este unul corect, iar "difuzoarele" stiu sa cante. Recomandarea mea pentru un buget mic este C6A
Din gama Ultimate nu am ascultat asadar nu ma pot pronunta.

Alte serii ( dar din gama peste medie - deci mai scumpe) care primesc pareri pozitive Helix Precision, Audison Voce, Hertz Mile.......

In tara noastra "murdara" poti sa iti delectezi urechile cu Micro Precision, Seria 7, cred eu are cel mai bun raport calitate pret.

Insa orice investitie de genul asta are nevoie de o sursa buna ( Pioneer ODR , Alpine F1, Clarion HX, Sony Mobile ES sau XES.....) procesor si amplificare corecta, gen Genesis seria3, DLS Ultimate, Sinfoni (se poarta pe la noi si nu numai), Gladen, .......

Concluzie:
Vrei sa se auda binisor, "difuzoare" DLS sunt suficiente.
Vrei sa se auda bine, "difuzoare" Micro Precision, schimbi unitatea, amplificatoare "corecte".
Bafta
dragos1111 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 14:39   #8
Flasher

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 11
Default Re: DLS R5A vs DLS C6

Multumesc frumos pentru explicatie si exemplificare!
Flasher is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -