Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-07, 22:33   #1
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default CD Audio VS MP3?

Dincolo de comunele mp3 playere de pe clasicul disc apar din ce in ce mai multe solutii cu cititoare de card-uri, conectori USD si N formate care mai de care mai minunate... Dar... neaparat mai bune?

Spatiu ocupat pe disc sau calitate? Discutii pe subiect cu argumente pro si contra.

De ce CD Audio? De ce USB & Co si MP3?
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 01-03-07 at 22:37.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 23:13   #2
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: CD Audio VS MP3?

o parere... aleg ceea ce se potriveste situatiei. daca, de ex., ai un sistem audio indiferent de ce tip, in care pur si simplu nu se simte diferenta intre un cda si un mp3, din orice motive, devine evidenta alegerea cantitatii peste calitate.
dar daca in discutie se afla un sistem de pretentii, nu unu de top absolut, atunci este cat de cat necesara prezenta cda pt auditie. tot aici as mai include playerele cu multa memorie gen ipod, atunci cred ca solutia de mijloc apare sub forma formatelor lossless (ex. apple lossless) unde codarea se face fara pierderi dar si fara castiguri fantastice in departamentul spatiu ocupat. si asa si tot se castiga cam 50% din marimea unui wav.
iar, in final, la sistemele de top, nu cred ca mai trebuie discutat. cda, sacd, dvd-a... toate sunt "must"
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 23:32   #3
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: CD Audio VS MP3?

Crezi ca un track audio de pe prima matrita isi pastreaza 100% proprietatile dupa prima copiere, indiferent de format (chiar si "lossles")?

Nu sunt cazuri in care un format BUN creste implicit si nota generala a sistemului?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 23:38   #4
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: CD Audio VS MP3?

nu isi pastreaza 100% proprietatile, dar o compresie lossless are pierderi mult mai mici. in final tot o compresie este sau o modificare a continutului, ceea ce inseamna implicit pierderi. ideea e aceeasi ca la primele, dak nu se simte diferenta, merita.
ideea compresiei lossless, in opozitie cu cea mp3, de ex, este ca pastreaza intreg continutul audio si de aici pierderile mai mici si spatiul mai mare ocupat.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 01:31   #5
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: CD Audio VS MP3?

Daca ai un sistem rafinat, de o calitate mare se aude clar diferenta intre audio Cd (evident cumparat) si mp3, pur si simplu nu e asa de dinamic, clar, profund sunetul dupa un ripp. Sa nu uitam ca sunt si cd-uri de calitate foarte mare, un format spaceal, intr-o vreme Sony a inceput cu ceva...dar era prea tarziu, intre DVD-ul.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 08:25   #6
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: CD Audio VS MP3?

Cred ca e chestie specifica societatii umane sa progreseze la modul: 2 pasi inaninte unul inapoi.
Patefon, caseta audio. compact disc, mp3
Ce sa zic , sunt intradevar sisteme pe care nu poti sesiza mari diferente intre un mp3 si un CD audio desi cred ca daca iei un CD original treas bine si un mp3 de calitate medie cred ca se va simti diferenta destul de clar.
Eu am facut o proba de curind (bine destul de grabit) : am tras o melodie de pe CD-ul de teste Clarion in format FLAC "lossless", l-am convertit in WAW si am ars un CD dupa care am facut probe in masina si la sistemul pe care il am nu am simtit diferente evidente (parca vocea umana avea ceva diferit, acum vreau sa pun pe cineva sa introduca pe rind CD-ul fara sa stiu eu care este sa vad daca este autosugestie sau nu )
Intradevar in trafic este mai usor sa dai next la o suta si ceva de melodii mp3 decit sa schimbi 5-6 Cd-uri insa mi se pare o timpenie sa aculti ceva prost doar pentru ca e mai usor.
Si chiar daca este putin in afara subiectului , chiar daca va fi o discutie care va semana cu una despre cablurile de semnal , as vrea sa discutam si despre inscriptionarea CD-urilor:
- se pierde din calitate daca tragi un cd de pe unul original
- daca se pierde din calitate care este cel mai bun mod de a trage un cd
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 20:03   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: CD Audio VS MP3?

Sa zicem ca ar exista niste conditii minime pentru o comparatie corecta. Care sa fie acestea?

Un disc audio cu adevarat bun ar putea sa ridice calitatea unui sistem ieftin... sau nu intotdeauna?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 12:12   #8
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: CD Audio VS MP3?

conditii minime... hmm..
pai ar fi necesar un cd benchmark. un sistem de top, unul mediocru si unul entry. ar fi necesare mediile de copiere sa fie absolut identice si bune(probate si din simplul motiv d a mai reduce variabilele). ar mai fi nevoie de un ambient de test corespunzator, fara zgomote exterioare. niste urechi avizate si muulta rabdare.

o parere proprie si personala este ca... nu intotdeauna. eu cred ca exista unele sisteme, care puse in fata unui cd audio cu adevarat bun, pur si simplu isi arata limitele cu degetul. cred ca ar ajunge materialul audio sa sune mai prost decat unul "incomplet", gen mp3, care nu ar pune atatea dificultati in redare sistemului.

voi ce parere aveti?
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 15:18   #9
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: CD Audio VS MP3?

diferenta dintre un cd bine tras si unul prost este uimitoare indiferent de calitatea sistemului audio . Iti da impresia ca ti-a schimbat cineva boxele.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 01:05   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: CD Audio VS MP3?

Aici vroiam sa ajung...

O diferenta de baza intre cele doua formate, la nivel general, se poate evidentia inclusiv tehnic cu generalitati fara a fi nevoie de teste aprofundate, care oricat ar fi de binevenite, tot ar fi influentate de factori externi cum ar fi calitatea matritei (discul original) sau de ce urmeaza dupa player.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 14:51   #11
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: CD Audio VS MP3?

pai in primul rand intr-un sistem audio conteaza ce semnal iti pleaca din aparat. intr-un sistem audio teoria este simpla: sunetul ti-l va da cea mai slaba componenta a sistemului si de obicei un sistem performant nu reproduce doar calitatea unui disc ci si defectele. de la un sistem mediocru in sus de va face f usor diferenta intre cd audio si mp3. pe un sistem entry level diferenta poate fi insesizabila pt o ureche neformata.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7

Last edited by dj81bas; 24-04-07 at 14:53.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 16:28   #12
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: CD Audio VS MP3?

Ce am eu pe masina se poate numi sistem entry,dar al naibii sa fie de nu se observa cand e audio melodia si cand e mp3.(ma rog,se observa ca playerul actual nu stie mp3). In momentul in care asculti mp3 (sau eu cel putin) la volum mare,sunt unele pasaje din melodii care te deranjeaza,si astfel te obliga sa dai mai incet.La cd audio NICIODATA nu mi s-a intamplat asa.Si am facut comparatii cu o mel mp3 si cu aceeasi mel pe un cd original.
__________________
2006 Mazda6
2010 Skoda Octavia


Suzuki Club Romania
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 18:03   #13
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: CD Audio VS MP3?

corect, prefer un cd audio oricand unor mp3-uri dar sunt ata de greu de gasit...cand eram mai tanar, daca as fi strans banii care i-am dat pe cd-uri originale (eram innebunit dupa ministry of sound, le aduceam din spania) cred ca imi luam un computer sau un mp3 player performant...
deci ca peste tot, dai un ban dar stai in fata.
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 22:12   #14
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: CD Audio VS MP3?

CD Audio Original ofera cea mai mare calitate......no doubt
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 22:25   #15
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: CD Audio VS MP3?

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
CD Audio Original ofera cea mai mare calitate......no doubt
Daca e tras bine....
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -