Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-11, 17:00   #1
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Pioneer vs Kenwood

Salut. Vreau sa cumpar un Dvd cu navigatie si imi este putin greu sa ma decid intre cele 2 modele pe care le-am ales. Astept niste pareri...multumesc!

http://www.pioneer.eu/uk/products/ar...0BT/index.html
http://www.kenwood-electronics.co.uk...260BT/details/
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 11:01   #2
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Din variantele astea eu unul as merge pe Kenwood ...

Mai exista o varianta interesanta de la Alpine , asta e un pachet care cred ca e cel mai convenabil ca si pret :

http://www.****************/pachet-mu...502R-NVE-M300P

Daca nu conteaza pretul atunci poti sa mergi linistit pe varianta de la Kenwood
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 20:40   #3
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
Din variantele astea eu unul as merge pe Kenwood ...

Mai exista o varianta interesanta de la Alpine , asta e un pachet care cred ca e cel mai convenabil ca si pret :

http://www.****************/pachet-mu...502R-NVE-M300P

Daca nu conteaza pretul atunci poti sa mergi linistit pe varianta de la Kenwood
Mersi pt raspuns. As aprecia daca mi-ai zice si motivul alegerii tale. Din cate vad eu pioneer'u e mai scump...si stiu ca are niste functii pe care kenwood'u nu le are...cum ar fi programele pt iphone...iar kenwood'u are fata detasabila. Oricum nu prea ma intereseaza astea...ce ma intereseaza e acoperirea la Gps...la care e mai bun pe Romania...eventual pe Europa...pt ca kenwood merge pe garmin...iar pioneer'u habar nu am
http://www.****************/DNX7260BT
http://www.****************/AVIC-F10BT
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:03   #4
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Pioneer nu are Romania .... poti sa intrebi si la importator ...
Daca vrei pentru navi eu zic ca Alpine e cel mai ok .
Pentru sunet ori Alpine ori Pioneer .... In mesajul anterior credeam ca e vorba de DNX9260BT , sorry

La prima vedere zici ca Pioneer iti perminte mai multe reglaje dar daca adaugi la Alpine procesorul de sunet PXA-H100 o sa obti foarte multe
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:26   #5
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Pioneer are cea mai buna navigatie de pe toate playerele care sunt pe piata.

Va las sa ghiciti ce firma de renume din domeniu face navigatia pentru Pionner si este vanduta sub licienta Pioneer.


Parerea mea e sa mergi pe Pioneer.

Detin un Avic F-310BT si sunt foarte multumit de el !

Car Kit Bluetooth Parrot + Ipod Control plus multe alte facilitati !
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 13:18   #6
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Eu am intrebat chiar la importatorul de Pioneer si am inteles ca navigatia este iGo dar nu are Romania si nici nu poate fi instalata .... daca tu stii mai multe te rog sa ne lamuresti si pe noi.
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 14:14   #7
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
Eu am intrebat chiar la importatorul de Pioneer si am inteles ca navigatia este iGo dar nu are Romania si nici nu poate fi instalata .... daca tu stii mai multe te rog sa ne lamuresti si pe noi.
Chiar asa Vreau sa fac o alegere buna...si sa nu cumpar o navigatie pt care nu o pot folosi in Ro. Garminu' de pe Kenwood de bine de rau are Romania...Pioneer am inteles de pe site ca are doar la nivelu' strazilor importante....de Alpine nu stiu pt ca nu a fost in vederile mele pana acum.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 14:20   #8
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Nav N go - iGo cum il stie lumea ...

Are harta Romaniei la nivel de strada intradevar dar se pot pune mai multe harti inclusiv harta Romaniei detaliata.

Daca e mai usor pentru tine mergi pe Kenwood !

Parerea mea e sa nu astepti parerile noastre, cauta pe internet ceea ce te intereseaza si cumpara produsul dorit !

Pot sa iti spun atata .. eu am cumparata fara sa ezit o secunda Pioneer-ul !
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 15:06   #9
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Pioneer vs Kenwood

@SynTheLaZ tu esti tare figura,
Quote:
Are harta Romaniei la nivel de strada intradevar dar se pot pune mai multe harti inclusiv harta Romaniei detaliata.
De ce sa se complice ?
Quote:
Daca e mai usor pentru tine mergi pe Kenwood !
De unde sa stie, de aia intreaba !
Quote:
Parerea mea e sa nu astepti parerile noastre, cauta pe internet ceea ce te intereseaza si cumpara produsul dorit !
Pai exact asta a facut, ne-a cautat si ne-a gasit si tu-l trimiti acum altundeva, nu vad logica ta.
Quote:
Pot sa iti spun atata .. eu am cumparata fara sa ezit o secunda Pioneer-ul !
Dar nici pana acum, nu ne-ai spus de ce.
@DOGY@Style, poti sa mergi linistit pe Kenwood, ti-as fi recomandat si eu Alpine, dar nu-i vad necesitatea(cu ce-ar fi mai bun) in cazul tau.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 23-02-11 at 15:13.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 15:52   #10
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Stage1 esti ecoul meu ? Nu tin minte sa te fi angajat ..

Eu i-am spus sa mearga pe Pioneer pt ca este mai bun decat modelul de la Kenwood !

Din pacate sunt cam irelevante raspunsurile de genul pentru ca fiecare spune ceea ce crede sau ceea ce a auzit de la altul si niciodata concret !
Cand am spus sa isi caute pe internet m-am referit la review-uri venite de la detinatorii modelelor respective nu de la unii care au vazut pe internet sau in poze sau in cel mai rau caz in filmari de pe youtube asemenea "jucarii" si care nu o sa puna niciodata mana pe asa ceva !

Problema e ca nu ne-a dat prea multe detalii in legatura cu player-ul si la ce o sa fie folosit! Nu ne-a spus daca vrea muzica pt SPL sau SQ .. nu ne-a spus daca vrea sa il foloseasca pe boxele din fabrica ale masinii. Iese mult mai ieftin cu o navigatie separata si un player daca nu are planuri prea mari cu el.

DOGY@Style vrei sa iti spun ce sa faci? Te duci si probezi ambele modele si alegi unul din ele ! Cred ca ar fi cel mai corect pentru tine !

Stage1 de ce am ales eu acel model? Te las sa te intrebi in continuare ! Vezi sa nu iti arzi vreun neuron in procesul de gandire ....

Last edited by SynTheLaZ; 23-02-11 at 15:54.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:19   #11
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Te simti mai bine cand devii agresiv ?
Quote:
Stage1 de ce am ales eu acel model? Te las sa te intrebi in continuare ! Vezi sa nu iti arzi vreun neuron in procesul de gandire ....
Eu nu ma-ntreb, tu trebuia in schimb sa te justifici, daca vroiai sa-ti urmeze sfatul.
Ce griji iti faci tu de neoronii mei, apreciez
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 16:28   #12
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Nu trebuie sa imi justific alegerea in fata nimanui ! Este suficient ca sunt multumit de ea !

Cum spuneam .. fiecare are criteriile proprii de selectie !

Daca un anumit model intruneste anumite conditii putem spune ca este bun. Cred ca asa merg treburile in general pentru toata lumea atunci cand cauta ceva fie ca e vorba de un player, un TV, o masina sau "companie".

O sa cresti si o sa-ti dai seama despre ce vorbesc !

O zi buna si spor la documentare.


P.S. Nu ai vrea sa ma vezi cum sunt cand sunt "agresitv".
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 20:41   #13
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: Pioneer vs Kenwood

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
Daca e mai usor pentru tine mergi pe Kenwood !

Parerea mea e sa nu astepti parerile noastre, cauta pe internet ceea ce te intereseaza si cumpara produsul dorit !

Pot sa iti spun atata .. eu am cumparata fara sa ezit o secunda Pioneer-ul
!
Prima data pioneeru a fost in plan...dar intre timp a mai aparut si kenwoodu. Nu e vb de mai usor sau mai greu...vreau doar sa stiu ca fac alegerea cea mai bune...d'aia am si intrabat

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
@DOGY@Style, poti sa mergi linistit pe Kenwood, ti-as fi recomandat si eu Alpine, dar nu-i vad necesitatea(cu ce-ar fi mai bun) in cazul tau.
Nu vad rostu' la Alpine...plus ca m-am uitat pe net la modele si nu mi-a placut nimic....poate ca e mai bun pe partea de sunet...insa asta nu ma intereseaza prea mult...pt ca nu ma duc la vr'un concurs de sunet. Am 2DIN pe masina si vreau tot ceva 2DIN...si decat sa iau doar un dvd normal...prefer unu' cu navigatie...il voi folsosi cu niste boxe infinity si eventual un tub de bass...nimic mai mult.

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post

Eu i-am spus sa mearga pe Pioneer pt ca este mai bun decat modelul de la Kenwood !

Din pacate sunt cam irelevante raspunsurile de genul pentru ca fiecare spune ceea ce crede sau ceea ce a auzit de la altul si niciodata concret !
Cand am spus sa isi caute pe internet m-am referit la review-uri venite de la detinatorii modelelor respective nu de la unii care au vazut pe internet sau in poze sau in cel mai rau caz in filmari de pe youtube asemenea "jucarii" si care nu o sa puna niciodata mana pe asa ceva !

Iese mult mai ieftin cu o navigatie separata si un player daca nu are planuri prea mari cu el.

DOGY@Style vrei sa iti spun ce sa faci? Te duci si probezi ambele modele si alegi unul din ele ! Cred ca ar fi cel mai corect pentru tine !
Am citit review-uri pe net...insa doar la Pioneer ...la Knewood nu prea gasesti...si sincer..sunt lucruri pro si contra. Ca ies mai ieftin cu o nevigatie separata poate...insa nu imi palce sa am in masina multe chestii insirate. Tot ce vreau e sa stiu care dintre ele e mai bun pe partea de nevigatie in Romania...si speram sa aflu' mai multe detalii de la persoane care au folosit navigatia pe Romania pt a putea face o comparatie. E chestia ca jucarii de genu' le cumpari odata si ramai cu ele...nu as vrea sa ma oftic dupa pt alegerea facuta. Treaba cu probatu' in magazin e putin probabil...pt ca nu prea gasesti modelele astea in magazin....si chiar daca le gasesti poti doar sa te joci putin la ele...nu sa le si testezi.
Oricine e bine venit sa dea o parere insa haideti sa nu ne certam si sa ajungem la altele ...nu asta e scopu'. Multumesc pt pareri
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -