Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-06, 02:26   #46
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Parca tot aia care dau 77 au si 8400 care e cu totul altceva ... daca ai 100 eu in plus ...
Iar acum toti se bat pe cati biti au convertoare si chestii ... un HU in primul rand trebuie ascultat ca daca face sony pe 32 biti nu va vad rupand rafturile sa-l cumparati
bulu is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 16:07   #47
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

L-am vazut si pe acela, dar sincer nu stiu daca se poate deschide fata, masina mea este o solenza si exact sub locul de cd incepe consola care este iesita in afara (5-7cm). O sa ma uit exact, nu stiu acum pe moment. Pe langa asta, ar mai fi o chestie, dar sa spun ca trec cu vederea avand in vedere calitatea sunetului, si anume sa se integreze in peisaj ca design. As prefera sa fie negru si sa aiba iluminare variabila...ma mai ganesc, poate renunt la pasarele mele legate de design
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 21:09   #48
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

am avut eu sony cu burrbrown (cica) => o mizerie
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 11-11-06, 03:54   #49
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Sony???De care?
Si acum : "ML5400D + ML500R+ ML1600 + GENESIS Series 3 Monoblock + Genesis Series 3 FourChannel + Clarion HX-D2" frumos doar un pas mai sus
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 10:25   #50
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

f7750 am avut, dar oricum intre timp am avut si dxz938r
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 15:42   #51
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Am zis in decembrie ca imi schimb player-ul dar din cheltuiala in cheltuiala, vacanta etc n-am apucat...Am revenit pe linia de plutire finaciar si v-as ruga sa ma ajutati cu niste sfaturi...again

Am 2 alternative: Pioneer 5800 vs Clarion 668

Pioneer-ul l-am ales cel mai mult pt filtrul HPF, boxele mele mergand pe player, dar sincer nu stiu la ce sa ma astept din partea amplificatorului intern, comparativ cu clarion.
Iar Clarionul l-am ales pt ca am auzit modelul de anul trecut(65 pe boxele mele si mi-a placut f mult, dar acesta nu are reglaje si filtre.

Ce sfat imi dati? Face diferenta de calitate HPf-ul, in sesnul ca boxele nu vor mai vibra creand distorsiuni pe partea de frecvente sub 80hz?
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 22:29   #52
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

100 % pioneer ,claritate la putere mare
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 02:32   #53
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Citind postul tau si gindindu-ma la la ce vreu eu mi-am dat seama cit de subiectiva este parerea oamenilor in domeniul asta .
In sensul intrebarii pe care ai puso : incep sa cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi , ce model de hu credeti ca ar trebui sa ascult in banii ...
Chestia asta cred ca e valabila in tot domeniul audio cu cit auzi mai multe cu atit devii mai pretentios ( si este extrem de frustrant sa alegi compromisul intre buget si pretentii , ca sa nu mai zic si de conditiile din masina...
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 16:00   #54
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Ai dreptate ceachi cu subiectivismul,in concluzie cred ca voi merge pe clarion mai ales ca am in plan sa schimb masina si o sa lucrez insistent la noile usi. In prima faza vreau sa ma interesez cat costa vama pt un mp3, pt ca imi poate trimite cineva un clarion 775 (model 2007, succesorul lui 768, care are si reglaje de sunet) si daca nu-mi iese pasentza raman la 668.

@ceachi: voiam sa te intreb legat de Astra, avand in plan ori astra ori golf 5, e greu de lucrat la usi? e pretentioasa ca si sunet?

Last edited by C8V5S; 21-01-07 at 16:03.
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 02:25   #55
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

mai eu zic ca nu sunt rele usile la astra h , daca vrei poti sa cauti poze cu prepararea usilor mele , eu acum sunt intr-o mare dilema sa incerc sa fac cutie pt dif. in fata de usa sau sa caut niste dif. potrivite usilor !
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 01:44   #56
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Quote:
Originally Posted by C8V5S View Post
=
@ceachi: voiam sa te intreb legat de Astra, avand in plan ori astra ori golf 5, e greu de lucrat la usi? e pretentioasa ca si sunet?
ca o informatie golf V se lucreaza mult mai usor decat multe alte masinii si rezultatele sunt mai bune la acelasi nivel de munca si investitie.
dar nu cred ca asta e un principiu pt a cumpara o masina. Orice masina si implicit orice usa se poate lucra.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 12:13   #57
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Da, stiam si eu de bora si golf IV, banuiam ca si V-ul trebuie sa fie pe aproape. O mica problema ar fi cu instalarea sistemului(hu, componente fata, amplif si sub) pentru ca nu vreau sa-l instalez la service-ul lor si le-am spus dn start ca voi face modificari la capitolul sunet, acum vb si cei de la opel si cu cei de la vw sa vedem la ce concluzie ajung...
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 17:53   #58
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Man stai calm nu te agita ca nu ai cum sa pierzi garantia masinii montind (corect) pur si simplu alta instalatie audio!
Dupa parerea oricarui dealer ar trebui sa tii masina sub un clopot de sticla dar sa mai schimbi si ceva prin bord!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 22:41   #59
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

Da, cred ca o sa adopt si eu atitudinea asta , oricum cred ca e doar o modalitate de a te convinge sa le mai dai ceva banuti montandu-le la ei...pana atunci abia astept sa-mi vina player-ul , sper sa-i dau de cap cu tuner-ul fm...
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 00:05   #60
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: Cd Player Pioneer vs. Clarion

pioneer as alege, da calitatea mai buna la muzica . eu spun ca pioneer e mai bun.parerea mea..)
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -