Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-06, 12:12   #1
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by xxdadixx
Eu am 12w3v2 si a fost cea mai buna alegere la banii aia.
Ce ai mai ascultat la banii aia ?
GYM is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:22   #2
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Nimic nu-si merita banii ii mai bun hertzu Ala din aceeasi clasa

Last edited by xxdadixx; 18-03-06 at 12:24.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:31   #3
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Poate dai tu un exemplu doua de difuri mai bune la banii aia
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:33   #4
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by xxdadixx
Nimic nu-si merita banii ii mai bun hertzu Ala din aceeasi clasa
Ideea era alta, stii eu ce ai mai ascultat : NIMIC , dar tu iti dai cu parerea Am dreptate ?
GYM is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:37   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Hertzu lu Turcu cat costa? Ala pe 15 cu vatzi x 3 fatza de cati are JL-u. In afara de tine ( care i l-ai vandut ) si el nimeni nu zice ca se aude mai tare si sau mai bine Oricum sa nu-i stricam topicul omului cu bagari in seama si sa-l lasam sa aleaga. JL RULES
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:58   #6
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: JL Audio vs JBL

Quote:
Originally Posted by xxdadixx
Hertzu lu Turcu cat costa? Ala pe 15 cu vatzi x 3 fatza de cati are JL-u. In afara de tine ( care i l-ai vandut ) si el nimeni nu zice ca se aude mai tare si sau mai bine Oricum sa nu-i stricam topicul omului cu bagari in seama si sa-l lasam sa aleaga. JL RULES
Daca ai avea habar de domeniul asta ai sti si ca nu are curent suficient, ii scade sun 11V, in plus mai are si priza de 220V pt XBOX, neoane, 3 LCD-uri, inca un amplif pt difuzoare si un egalizator; bateria lui e de 66Ah. Inca o chestie ,acel difuzor canta pe la 36Hz, nu ca si JL tau, pe la 50Hz (acolo unde ar trebui sa iti cante usile alea preparate ). Inca ceva, volumul de aer din Hyundai Pony este de 2 ori mai mare decat cel din Corsa Ampliful lui nu cred ca este la jumatate, dar nu se poate mai mult din lipsa de curent...

Daca mai ai ceva de zis hai pe mess ca suntem off-topic de 5 posturi :P
Rog moderatorul sa stearga posturile daca considera ca este necesar.
GYM is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 13:03   #7
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: JL Audio vs JBL

Nimic din gadgeturile alea enumerate de tine nu consumau in momentul ala. Eu zic sa nu inducem omul in eroare si sa enumeri ceva mai bun la banii aia. Ca sa nu mai fii offtopic aici
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 21:31   #8
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JL Audio vs JBL

si sa nu zic nimica de ground zero produs la care nu ai ce comenta world champion by auto hifi ,,compara-l cu asta daca esti istet nu cu un produs la care varfu e 800 w rms mai copilasilor,la pretul unui jl de 300 rms iti dau un ground zero de 1000 w-1500 wrms testate si explicite in revistele de test din germania si le gasesti caracteristicile pe net oriunde,ma refer la un produs jl de 300 w =peste noua milioane pai scuza-ma aici platesti foarte mult si brandu,este un produs super ok no koment dar sunt produse mult mai lezna la pret si cu puteri mult mai agresive,si sa fim iarasi seriosi in toate actualele concursuri cine sunt chistigatori GROUND ZERO .....si in curand si oradea va avea masina demo by ground zero si se va putea oricine lamuri cu acest produs....hai pa
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 21:36   #9
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JL Audio vs JBL

bun bun sunt bune gz... dar suna k si jl??? k asa iti zic d 12w6v2-d4 care a fost declarat unul dintre cele mai sq subwoofere din lume..
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 21:38   #10
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: JL Audio vs JBL

va rog tineti discutiile cat de cat on-topic... sa nu ajungem de la doua produse la alien vs predator...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 21:50   #11
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JL Audio vs JBL

ahh si am uitat .....mai tine ti minte pasatul rosu d a scos 145,6 ..cu un sub gz d 3500/5000rms din gama plutonium sau c era k nu mai stau sa caut..o sa il compar cu peugeot 206 care a avut 2x12w1d4 care au 600rms si au fost tinute cu 500rms si a scos 142,6 db .....stiu k o sa zice ti k e greu sa compari cele 2 masini k tine d vol d aer &stuff......dar totusi...sa nu zic cam c diferente d preturi intre cele 2 instalatii..... eu zic k sunt bune si jl.....voi? eu personal intre jbl si jl ...am votat jl ! scuze de offtopic...
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 16:44   #12
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: JL Audio vs JBL

Parerea mea ca GZ ... sunt bune..dar ncii sa le ridicam la nivel ceresc cele mai bune..k sunt multe ....multe firme peste GZ....
Nu putem compara 206 de a db drag din bucuresti pt k erau incinte pt muzik nu facute pt SPL special...
Passatul rosu cu GZ ... a avut rezultat mic... pt ce difuzor continea sistemul sa fim seriosi....

Si in al doilea rand GZ in aceasta discutie este off-topic....

Cred k JL as merge si eu....
blak is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 17:08   #13
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: JL Audio vs JBL

ink un mic off topic .....si gz ul si jl urile erau in incinte pt muzik.....
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 17:57   #14
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: Ground Zero GZRW12S-AL vs. Hertz ES300

Blak, asa este... si spre surprinderea mea sunt foarte multi care incearca cu tot dinadinsul sa cumpere difuzoare cu un Fs cat mai mic... sub 20 - preferabil... si acordeaza incinta extrem de jos... o mare greseala, din mai multe puncte de vedere!
Mini Cooper-ul lui Dimitry Mateev - Campion SQ EMMA, folosea un mediu gama de la DLS, in incinta inchisa - acordata undeva tot la 40-45Hz... Fc tipic pentru incintele inchise... astfel bas-ul fiind foarte bine definit... iar sub-bas-ul doar atat cat trebuie, fara a deveni agresiv si obositor!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 21-03-06, 18:10   #15
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Smile Re: Ground Zero GZRW12S-AL vs. Hertz ES300

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity
mai baietzi ambele produse sunt bune doar unu e mai agresiv in rms,ground zero e mai preferat de mine unu la mana e top in toate concursurile din romania si nu numai: locu 1 2 cam sunt de neinvins si la street extreme si super extreme nu la incepatori,doi la mana are un sunet calitativ din toate punctele de vedere....merita ascultate comparate si cumparate
Imi cer scuze pentru off-topic!
SoundIdentity, te rog frumos fi mai rezervat... nu de alta, dar Blak are dreptate... si poate ne trezim la urmatoarea etapa cu cate un puiut de JACK HAMMER in fiecare masina...
SOLOX-urile stau la panda... Hertz-urile stau in PANDA... DD-urile fac antrenemente in VW... JL cine stie ce surpriza ascunde... iar JBL-ul... sta cuminte, inca!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -