Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-07, 18:01   #91
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

felul in care vb ma face sa ma gandesc ca voi ati avut doar o prietena in viata si spuneti ca este cea mai bn din lume!
daca "te plimbi" cu mai multe poti sa faci diferenta intre ele, dar asa vw e cea mai pomenita masina...ma faceti sa vars, sila...mila !

masinile adevarate sunt bmw si mercedesurile, dar si banii...fac diferenta!

ps: eu am avut aproape toate marcile si apreciez cel mai mult opel-ul pt ca mi se pare ca are cle mai bun pret/calitate!

pss: va raciti gura degeaba, pt ca oamenii isi cumpara opel-uri, fara sa se consulte cu voi !
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 18:26   #92
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

moarte vag-urilor )) doamne... law53 nu am VW pe inima ci Aston Martin. . dar pt asta tre sa mai astept vreo 2-3 ani . Oricum am destul bun simt sa apreciez o marca anume cum e VW care chiar e lider la clasa sub premium spre premium.Topicul a degenerat intr-un versus VW vs Opel.. Nu mai postez.
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 22:59   #93
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Am citit si eu cateva posturi de pe threadul asta si m-am luat cu mainile de cap ...
Sunt unii pe aici de parca au actiuni la anumite firme ...
ps: foarte "tare" semnatura lui law53.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 23:37   #94
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
vw e cea mai pomenita masina

masinile adevarate sunt bmw si mercedesurile
Despre VW sau ce apartine de VW (skoda, seat(ce am eu)) ai dreptate, sunt si ele cacaturi de 2 lei pe o parte, dar se vinde bine. Nu spun ca nu ar fi buni, dar au probleme de calitate. Si inca cateva shmecherii despre care nu vreau sa vorbesc aici.

Despre Mercedes, masina 2001 si asta vara am schimbat cutie automata...iti dai seama ce inseamna asta, la un 200CDI. De cand mecedes pune motoare CDI in masini nu mia merita sa cumperi diesel...costri mari la intretinere. Culmea, timp de 20 de ani ei au facut cele mai buna motoare diesel...

BMW, vara trecuta era schimbat motorul...s-a rupt LANTUL !!! de distributie...fatal eror (masina era cumparat nou in germania, aprtinea unui batran care a umblat in 5 ani 30.000km). La cele noi o parte a suspensiei este din aluminium, asta numai ca sa fie mai bune in teste...dar in realitate asta fece probleme.

La ople nu ma vazut probleme extrem de mari, nu stiu de ce ma atacati...nu pea au probleme de fiabilitate, mai ales modelele mai vechi. In comparatie cu VW nu sunt nici mai buni, nici mai slabi.


Quote:
Originally Posted by law53 View Post
bai hexer esti penibil rau de tot ! opel la fel ca dacia la noi...doamne ce specimen!

eu am avut vw si tatal meu, dar ma deprimat rau marca asta de tot ckt-ul!
e prea umflata in pene, nici 60% din orice model nu isi merita banii!

vb voastre nu fac un ban ! opel este o marca respectabila !
E varianta mai ieftina a VW...
Dar noi nu despre OPEL vorbeam aici!!! suntem total OFF TOPIC
Parca era vorba despre OPC.
__________________
De vanzare : Volan RALLY OMP

De vanzare : Frana de mana hidraulica Wilwood


On FaceBook
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 17:22   #95
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by 3TURBOnos View Post
daca ai bani iti iei bmw, mercedes! daca esti pe la misloc iti iei un opel !
Doar opel???????Interesant....deci toate masinile de pe mapamond se impart in bmw, mertz si opel??!!!!!!!!!Si eu care credeam ca sunt destui constructori care fac masini bune si le merg bine pe piata.Cam mult sa spui ca in afara de clasa premium, in afara de opel nu mai ai alte optiuni.

Last edited by carutasu; 06-12-07 at 17:26.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 19:52   #96
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
Am un opel vectra in familie , nu detest firma opel, e doar o firma oarecare ,nimic special cum a zis si HEXER, OPC-urile sunt destul de ok cu micile lor probleme de directie si stabilitate. Dar ma enerveaza la culme fanaticii (3 turbonos , noscox) care nu sunt in stare sa accepte anumite lucruri; de aceea am raspuns atat de acid.
atunci imi cer scuze si io pt raspunsu meu am reactionat si io cam naspa...
si faza cu vw lider la sub-premium... da e adevarat... dar e si liderul la clasa pret mare din sub-premium... si atunci cand cumperi ceva sub-premium si 1000euro pot sa faca diferenta... asta e problema vw nu mai e de demult "masina poporului" asa cum ii spune si numele... este ca fiabilitate si rezistenta dar nu ca si pret... pacat... si pacat ca golful mie unul cel putin nu-mi mai inspira decat calitate si fiabilitate...
cat despre hexer... no comm...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 20:09   #97
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

In sub-premium intra (includ doar in paranteza Ford ca sa nu starnim iar polemici) si Honda, Toyota, Mazda....asa ca mai gandeste-te putin la partea cu liderul.
Putem iarasi in polemici daca tinem cont ca Clarkson & company nu au spus ca Vag e asa cum zici.Oricine poate spune asa..ca o parere, ca sunt partinitori au ba...dar eu as prefera sa cred sursele de specialitate, apoi parerile de pe forum.
Dar daca tu imi dai niste linkuri de-ale revistelor de specialitate care spun ca Vag e lider la sub-premium te cred (repet, lider, nu ca sunt masini bune ca aici nu te pot contrazice).

Last edited by carutasu; 06-12-07 at 20:13.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 20:17   #98
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

hm toyota e o masina buna si fiabila... DAR cand spui lider... asta impune mai multe aspecte, printre care si designul... la care nu stiu cum sa spun dar toyota sunt cam varza... si au dovedit-o in cel mai bun mod posibil prin noua hidosenie de corolla... de fiecare data cand vad una mi se face pur si simplu scarba. sau, alt concurent, auris-ul da este frumos da nu cumva e si mai scump?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 20:19   #99
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Scuze ca incep alt post...e scurt timpul de editare.Poti de asemenea sa-mi prezinti niste statistici TUV (deci de-ale nemtilor) in care sa spuna ca toate masinile din clasa sub-premium dau mai des pe la service decat Golf, Passat, Bora etc.Eu am intrebat pe acolo nemti (si am pe cineva in Heidelberg) si nu mi-a specificat nici unul ca Vag ar urma dupa BMW, Mertz & co, sunt mult mai diversi in preferinte si au incredere cel putin egala in alte cateva marci.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 20:21   #100
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

In ceea ce spui, cu designul, personal as fi de acord cu partea de lider (poate) la Passat...modelul nou mi se pare de-a dreptul superb.Dar Golf de exemplu a mers pe o linie destul de conservatoare.Bora cam la fel.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 20:30   #101
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

asta nu-mi mai place nici mie la golf si am spus... linie conservatoare... la fel si la jetta doar prin faptul ca au pastrat botul ala... oricum prefer designul conservator decat cel "picat" si "lovit" de pe corolla... iar avensis-ul... la fel... conservator... din pacate a fost un design care nu a tinut prea mult. deja devine extrem de plictisitoare masina aia...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 23:44   #102
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Hai sa nu comparam masini japoneza cu europene...cam nu are nici un rost, sunt mult peste cel putin ca fiabilitate si incep sa devine si ca design competitori seriosi.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 11:33   #103
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Nu stiu de ce iti mai pierzi timpu cu ei Hexer.. discutia asta poate sa tina ink 10 pagini si tot deageaba.. dk ei inteleg printr-o masina sport doar o masina mai puternica si cu o vit maxima mare..
Opc-ul ofera un ambalaj mult mai placut.. dar dk baza e rea. (de cel putin 10 ani opel face niste masini cu sasiuri ft proaste) tot degeaba.. dk vrei o vrei k masina de liniute e ok.. dar k masina sport adevarata.. OPC-ul nu e o alegere ft buna.. motivele le-a expus si hexer.. OPC e mult sub concurenta.. de ex renault sport e o divizie ft buna cu ingineri capabili care nu au uitat ce inseamna hot hach si care din banalul clio au facut unu dintre cele mai bune hot hach-uri din istorie
n-am nimic cu opel.. defapt k masina de z cu zi opel mi se pare peste renault.. insa in ultimul timp cand vine vorba de masini sport producatorii uita esenta..
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 19:51   #104
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Thumbs up Re: Opel Astra OPC Nürburgring

azi am vazut una aproape la fel, criminala pe albul ala...
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -