Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-07, 22:57   #61
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Nimeni nu asteapta mai putin de la un fan OPEL...(opc)
Dar senzatiile si performanta sunt dou lucruri total diferite (cu 1300 ce senzatii ai la 120 si vine curba...)


ps. parca @carutasu a zis ca nu e mai rapida ST-ul decat OPC, dar RS o sa fie cu siguranta...
eu am condus st-ul si nu m-a impresionat, pt ca ma asteptam la ma mult!
+ proprietarul de st era tov cu unul cu opc-ul si a spus ca merge mult mai bn opel-ul, ca are tinuta de drum mai sigura!

+ tu esti tastaturist...nu ai condus nici una dintre masini ca sa iti versi aici parerile tale !
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 21:04   #62
Seat_TDI

Stage 5
 
Seat_TDI's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 368
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

e frumoasa tare,pe negru e mai criminala .nice opel
Seat_TDI is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:38   #63
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Nimeni nu asteapta mai putin de la un fan OPEL...(opc)
Dar senzatiile si performanta sunt dou lucruri total diferite (cu 1300 ce senzatii ai la 120 si vine curba...)


ps. parca @carutasu a zis ca nu e mai rapida ST-ul decat OPC, dar RS o sa fie cu siguranta...
...tare chestia cu senzatiile in Dacie .Da, RS-ul actual (care e mai rapid decat ST-ul), e la bataie foarte foarte stransa cu OPC (ok, nu vorbim de variante tunate, doar stock, am vazut pe youtube un test RS strock vs RS 280cp si se cunostea bine de tot diferenta, pentru ca si oponentul e OPC stock) si era batut la mustata.Noul RS va fi mult mai puternic si ramane de vazut ce va fi in disputa dintre el si Vauxall Vectra, un awd.

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
nu este NICIODATA mai rapid st-ul decat opc-ul, decat daca are un sofer cu un handicap la sofat !

eu le-am condus pe amandoua si este cu mult mai bn opc-ul, iti ofera senzatii mult mai puternice !
Comparatia a fost strict pe Nurburgring, unde OPC nu a fost condusa de un sofer cu handicap ci de un pilot profesionist.Acolo ST a fost cel putin egal, per ansamblu insa, la toate testele....mai putin.

Last edited by carutasu; 22-11-07 at 17:41.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 17:55   #64
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

http://www.fastestlaps.com/index.php...=458d5fc827e78

Asta ar fi fost comparatia, strict asupra testului 2 de circuit.Iar timpul OPC-ului a fost scos de Manuel Reuter.Restul testelor sunt in favoarea Opelului.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 21:09   #65
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

oricum... vorba lu varamio de ex. el are meriva opc. meriva opc e o masina inalta, clar mai instabila decat un vectra sau astra. si e sofer experimentat. nu are 18 sau 19 ani. "nu am avut curaj sa intru cu ea atat de tare in curba incat sa subvireze". nimeni din reprezentanta nu a avut curaj sa forteze vectra opc-ul atat de tare. si totusi i-au dat 260km/h. deci sa nu mai aud anumite persoane cu opc-ul care subvireaza ar trebui sa le dam una sa conduca sa-i punem pe un drum slalom si sa-i punem s-o faca sa subvireze. au curaj?
iar ce mai zic astia la tv gen top gear: astia au pista. daca se intampla ceva nu pateste nimeni nimic masina iese pe gazon. de-aia isi permit s-o forteze!
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 03:03   #66
Norby89

Stage 5
 
Norby89's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,161
Member of:
[2 Roti]
[AirBrush]
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Nimeni nu asteapta mai putin de la un fan OPEL...(opc)
Dar senzatiile si performanta sunt dou lucruri total diferite (cu 1300 ce senzatii ai la 120 si vine curba...)


ps. parca @carutasu a zis ca nu e mai rapida ST-ul decat OPC, dar RS o sa fie cu siguranta...
Alo.baiatu cu Dacia 1100...eu am condus Astra Opc k am avut ocazia si merge mai bine decat ma asteptam...
Norby89 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 13:05   #67
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by AR55HAM View Post
Alo.baiatu cu Dacia 1100...eu am condus Astra Opc k am avut ocazia si merge mai bine decat ma asteptam...
Ai ceva probleme cu mine sau cu una din masinile mele, sa lamurim ca nu imi place mentalitatea asta. Msina respectiva e o pasiune, nu nenorocirea mea...
Respectiv, daca cateva dintre voi nu apasa masina cum era facut ea...de ce ii dai mai multi bani pentru el. Pentur sigla sau cei cateva cai in plusi nu merita banii. Dar intre toate mi e mila de voi...cati ati fost pe un circuit, cati ati incervat masini la limita si peste in conditii de siguranta, multi dintre voi nici nu stit ce poate masina si apasati in linie dreapta cu 260..sau cat poate saraca. Nestiind cum franeaza ea la viteza respectiva sau cum reactioneaza la virare, nici nu ma mir ca zilnic dupa club revedem unul pe copac.
__________________
De vanzare : Volan RALLY OMP

De vanzare : Frana de mana hidraulica Wilwood


On FaceBook
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 21:42   #68
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Ai ceva probleme cu mine sau cu una din masinile mele, sa lamurim ca nu imi place mentalitatea asta. Msina respectiva e o pasiune, nu nenorocirea mea...
Respectiv, daca cateva dintre voi nu apasa masina cum era facut ea...de ce ii dai mai multi bani pentru el. Pentur sigla sau cei cateva cai in plusi nu merita banii. Dar intre toate mi e mila de voi...cati ati fost pe un circuit, cati ati incervat masini la limita si peste in conditii de siguranta, multi dintre voi nici nu stit ce poate masina si apasati in linie dreapta cu 260..sau cat poate saraca. Nestiind cum franeaza ea la viteza respectiva sau cum reactioneaza la virare, nici nu ma mir ca zilnic dupa club revedem unul pe copac.
poti sa pariezi tu pe asta?!?! iar pentru sigla si cativa cai in plus?!?! esti cam neinformat baiatu. la vectra e pentru multi cai in plus, pt sasiu(care totusi nu e prea bun), pentru suspensie, pentru scaunele recaro alcantara, pentru kitul de caroserie, pentru esapamentul dublu trapezoidal cu sunet mortal e pentru multe... stii nu e logan 16v...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 22:38   #69
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

De la tine nici nu asteptam la mai mult.
Am vrut sa subliniez faptul ca degeaba iti da o supensie mai rgida, cai in plus si jenti mai mari daca nu o folosesti, sau o folosestu pe drumuri publice in general fara a stie unde sunt limitele masinii...atuncea ce rost au... dai bani pentru sigla si image.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 23:35   #70
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
De la tine nici nu asteptam la mai mult.
Am vrut sa subliniez faptul ca degeaba iti da o supensie mai rgida, cai in plus si jenti mai mari daca nu o folosesti, sau o folosestu pe drumuri publice in general fara a stie unde sunt limitele masinii...atuncea ce rost au... dai bani pentru sigla si image.
ba dar tu ai ce ai cu opel-ul !?
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 00:11   #71
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by 3TURBOnos View Post
ba dar tu ai ce ai cu opel-ul !?
Ca masina de strada nu am nici o problema, este masina despre care nimeni nu e mandru, nu face poze cu el, nimeni nu te considera mare smecher daca ai una, este o masina care ascunde in restul masinilor (nu ma refer aici la romania).
Asi da mamei una, nu face acident din cauza vitezei mari in curbe (se sperie dupa prima si nu mai da tare), e confortabil, nu prea ai probleme cu ea...ce sa zic, o masina oare care...In ultimele modele chear arata bine (astra GTC-numai din afara si corsa in totalitate, vectra bara totala) asta consider eu, despre design.

Dar ca masina cu tendinte sportive mai are de evoluat. Astra OPC merge ca un Golf GTI cu chip si suspensie mai rigida. Parca OPC ar fi o forma de tuning fara mari posibilitati, parca ar da comanda din catalog, are acolo cateva ingineri care au habar si incearca sa scoata ce pot.
Mai scurt, OPC (ca tuner) nu mi se pare asa refinat ca restul din categorie, este mult mai turbat si cu toate aste nu e considerabil mai rapid. Asta inseamna ca incerc sa face ceva bun, dar cumva nu iese (sau costurile nu le permit).

Deci, eu nu consider opelul de a fi masina proasta, numai modelele "sport" nu mi se par asa de rafinate ca la restul constructorilor.

Last edited by Hexer; 29-11-07 at 00:14.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 17:09   #72
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Ca masina de strada nu am nici o problema, este masina despre care nimeni nu e mandru, nu face poze cu el, nimeni nu te considera mare smecher daca ai una, este o masina care ascunde in restul masinilor (nu ma refer aici la romania).
Asi da mamei una, nu face acident din cauza vitezei mari in curbe (se sperie dupa prima si nu mai da tare), e confortabil, nu prea ai probleme cu ea...ce sa zic, o masina oare care...In ultimele modele chear arata bine (astra GTC-numai din afara si corsa in totalitate, vectra bara totala) asta consider eu, despre design.

Dar ca masina cu tendinte sportive mai are de evoluat. Astra OPC merge ca un Golf GTI cu chip si suspensie mai rigida. Parca OPC ar fi o forma de tuning fara mari posibilitati, parca ar da comanda din catalog, are acolo cateva ingineri care au habar si incearca sa scoata ce pot.
Mai scurt, OPC (ca tuner) nu mi se pare asa refinat ca restul din categorie, este mult mai turbat si cu toate aste nu e considerabil mai rapid. Asta inseamna ca incerc sa face ceva bun, dar cumva nu iese (sau costurile nu le permit).

Deci, eu nu consider opelul de a fi masina proasta, numai modelele "sport" nu mi se par asa de rafinate ca la restul constructorilor.
bai frate mai taci draq din gura cu aberatiile tale! ce esti tu ma, critic de autoturisme, esti cautat de revistele de profil, apari la tv in emisiuni cu masini/tuning...ESTI TASTATURIST!

si eu sunt anti vag, dar tu...esti sub orice critica!

e mai buna 1100 aia pe care o ai tu...)
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 17:19   #73
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Ca masina de strada nu am nici o problema, este masina despre care nimeni nu e mandru, nu face poze cu el, nimeni nu te considera mare smecher daca ai una, este o masina care ascunde in restul masinilor (nu ma refer aici la romania).
Asi da mamei una, nu face acident din cauza vitezei mari in curbe (se sperie dupa prima si nu mai da tare), e confortabil, nu prea ai probleme cu ea...ce sa zic, o masina oare care...In ultimele modele chear arata bine (astra GTC-numai din afara si corsa in totalitate, vectra bara totala) asta consider eu, despre design.

Dar ca masina cu tendinte sportive mai are de evoluat. Astra OPC merge ca un Golf GTI cu chip si suspensie mai rigida. Parca OPC ar fi o forma de tuning fara mari posibilitati, parca ar da comanda din catalog, are acolo cateva ingineri care au habar si incearca sa scoata ce pot.
Mai scurt, OPC (ca tuner) nu mi se pare asa refinat ca restul din categorie, este mult mai turbat si cu toate aste nu e considerabil mai rapid. Asta inseamna ca incerc sa face ceva bun, dar cumva nu iese (sau costurile nu le permit).

Deci, eu nu consider opelul de a fi masina proasta, numai modelele "sport" nu mi se par asa de rafinate ca la restul constructorilor.
stai linistit ca nu aveam nevoie de sfaturile tale...MA JUCAM CU TINE!

o sa imi vand alfa si o sa imi achizitionez un opel?

tare fiabile, si bune sunt opelurile!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sunt curios ce masina ai? dupa cum vb...ai vw!
au am avut vw si e de tot kct-ul marca asta si nu am avut numai un model ci 3 pe care le-am schimbat ca pe ciorapi, din care un passat nou nout de 131 cp care m-a dezamagit totalmente+costuri de intretinere f mari !

daca ai bani iti iei bmw, mercedes! daca esti pe la misloc iti iei un opel !
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 23:34   #74
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

Am si seat si dacul asta controversat...
Deocamdata la ambele am schimbat numai consumabile, numai!
La dac bucse, rotule, telescoape, bujii, filtre, rulmenti si ulei dupa 20 de ani.
La seat (a mers 70.000 la mine) schimbat filtre, ulei placuta de frana (o data) rulemnti la dreapta fata si in rest nimic, masina acuma are ~160.000km la bord, plus cateva furate...cred inca 5-60.000.
Deci nu pot sa sic ca am problema cu VW...dar nici nu consider un constructor foarte bun, asta in prizma masinilor japoneze.
Cu mercedesul am alte probleme, dar asta nu apartine aici, cu toate ca vreau sa cumpar una.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 16:21   #75
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Astra OPC Nürburgring

mai tastaturistule... daca tot crezi tot ce se zice la top gear sau alte emisiuni iti dau un link de la un episod top gear cand jeremy clarkson zice despre vectra opc (vxr in cazul celui pe care-l conducea): "...quicker than a bmw m5, than any amg-s... in fact, the only 4-door salloons quicker than this one are: bentleys, maybach and maserati".
atentie: a zis QUICKER nu FASTER
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -