Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-12, 14:08   #1
Mdgeo

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 13
Smile Honda fn2 type r vs golf 5 gti

salut.sunt nou pe acest forum.de 1 an detin o alfa 159 1.9 jtd 150 cai dar m-am plictisit destul de rpd de ea si vreau s-o schimb cu una din masinile sus mentionate...fn2 type r sau golf 5 gti....Momentan are un plus destul de important type r-ul datorita design-ului si al motorului aspirat dar din ce am mai citit pe acest forum nu prea e o masina de zi cu zi . vreau sa va anunt ca am 20 ani(cred ca e un detaliu care conteaza ) si nu ma intereseaza tuning-ul in mod deosebit...maxim un soft.nu o voi folosi in competitii doar in cele spontane in trafic .va multumesc si sper ca sfaturile voastre sa ma ajute sa iau o decizie buna.
Mdgeo is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 14:36   #2
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

Quote:
Originally Posted by Mdgeo View Post
salut.sunt nou pe acest forum.de 1 an detin o alfa 159 1.9 jtd 150 cai dar m-am plictisit destul de rpd de ea si vreau s-o schimb cu una din masinile sus mentionate...fn2 type r sau golf 5 gti....Momentan are un plus destul de important type r-ul datorita design-ului si al motorului aspirat dar din ce am mai citit pe acest forum nu prea e o masina de zi cu zi . vreau sa va anunt ca am 20 ani(cred ca e un detaliu care conteaza ) si nu ma intereseaza tuning-ul in mod deosebit...maxim un soft.nu o voi folosi in competitii doar in cele spontane in trafic .va multumesc si sper ca sfaturile voastre sa ma ajute sa iau o decizie buna.
care e fan honda o sa iti zica sa cumperi honda si cine e fan vw iti zice sa cumperi golf-ul

o masina aspirata va fi mereu mai fiabila decat 1 turbo, dar la ora actuala daca e sa fim realisti cei de la vw au reusit sa faca destu de fiabil golf 5 gti, deci slabe sanse sa ai probleme cu el (vb de turbina), parerea mea testeaza ambele masini si alege cu inima, ca dupa o sa iti para rau ca ai dat banii pe altceva decat ti-ai dorit.

daca ai vise sa inmultesti caii atunci e favorabil golful ca vine cu turbo si reusesti sa storci mai multi cai cu mai putini bani decat dintr-un aspirat.
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 14:52   #3
Mdgeo

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 13
Default Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

Quote:
Originally Posted by roli View Post
care e fan honda o sa iti zica sa cumperi honda si cine e fan vw iti zice sa cumperi golf-ul

o masina aspirata va fi mereu mai fiabila decat 1 turbo, dar la ora actuala daca e sa fim realisti cei de la vw au reusit sa faca destu de fiabil golf 5 gti, deci slabe sanse sa ai probleme cu el (vb de turbina), parerea mea testeaza ambele masini si alege cu inima, ca dupa o sa iti para rau ca ai dat banii pe altceva decat ti-ai dorit.

daca ai vise sa inmultesti caii atunci e favorabil golful ca vine cu turbo si reusesti sa storci mai multi cai cu mai putini bani decat dintr-un aspirat.





nu vreau sa umblu la motor...ma vor multumi cei 200.mersi
Mdgeo is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 15:20   #4
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Thumbs up Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

uite ce spun cei de la TopGear despre ele:
Honda Type R
https://www.youtube.com/watch?v=XeGAmcLYGQ8

VW Golf GTI
https://www.youtube.com/watch?v=BxWQ1BcNwxk
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 20:36   #5
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

Si eu am fost fan infocat Type-R o vreme destul de indelungata,pot spune ca fan infocat,dar odata ce am vazut Scirocco mi-am schimbat alegerea.
Deci Scirocco 2.0TSI DSG nu te atrage?
iar ca sa fiu on topic..alege fn2
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-12, 21:07   #6
Mdgeo

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 13
Default Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

Quote:
Originally Posted by Floryn2810 View Post
Si eu am fost fan infocat Type-R o vreme destul de indelungata,pot spune ca fan infocat,dar odata ce am vazut Scirocco mi-am schimbat alegerea.
Deci Scirocco 2.0TSI DSG nu te atrage?
iar ca sa fiu on topic..alege fn2



Scirocco imi depaseste bugetul..ms pt sfat...cam 70% spre FN2...dar nu stiu...am tot citit de pe hondafan si posesorii tot aveau probleme...ba cu ambreiajul...ba cu altele...
Mdgeo is offline   Reply With Quote
Old 11-03-12, 18:26   #7
Mdgeo

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 13
Default Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

am gasit 2 oferte atractive financiar dar nu ma prea pricep la VW...dintre golf 5 gti cu dsg sau golf 5 edition 30 dar manual.... ce-mi recomandati?multumesc
Mdgeo is offline   Reply With Quote
Old 11-03-12, 18:59   #8
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Post Re: Honda fn2 type r vs golf 5 gti

nu e acelasi confort in oras... si performantele sunt ceva mai slabe cu manuala decat cu DSG, dar vezi care are un preţ mai bun cu mai multe opţionale...şi eventual scoate-le la un test să vezi care îţi place mai mult.....eu personal prefer cu DSG....
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -