Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-07, 22:04   #271
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Noul BMW M3

probabil ca esti mai greu de cap de nai inteles.Si oricum nu stau sa fac gramatica pe un forum de masini numai ca sa iti dovedesc tie ca stiu sa scriu
__________________
TEAM 4 MOTORSPORT-founder
http://www.rtoc.org-member
https://www.facebook.com/pages/Car-Ma...86?ref=tn_tnmn-Like This
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 17:31   #272
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Noul BMW M3

hai mai ... dar totusi un efort MINIM poti sa depui ... si poate mai subtire cu jignirile dupa ce debitezi ce ai scos tu din tine in postul ala
Morro is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 19:15   #273
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by andy_wpo View Post
Pt mine normal ar fii ca m3 sa concureze cu s4 si m3csl cu rs4.Cel putin asa mi se pare logic.Dar cei de la audi nu au fost un rival pt bmw cu modelul S4 si au scos RS care este intradevar peste bmw dar cum spuneam mie comparatia normal ar fii RS vs CLS.Oricum aici este vb si despre preferinte.Cei care le plac Audi vor ramane pro Audi iar fani Bmw pro Bmw.Astept si eu niste comparati sa vedem adevaru
Suge **** Audi pentru ca ei se bat cu vechile modele iar cu cele noi o lasa moarta fac alta masina.
M3corect cu S4 si CSL cu RS4 iar CSL e doar pt cunoscatori adevarati nu pt ...
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 19:16   #274
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Noul BMW M3

**** = p u l a dar nu scrie bine
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:26   #275
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

lol lasa-ne si tu zeule
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:29   #276
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Noul BMW M3

scuze da chiar ma grabeam si am scris asa cum mio venit oricum cred ca se intelege ce vream sa spun.Si cum spunea si Sebastian si eu cred ca noul m3 este peste rs4.Acum ramane sa ne lamurim daca am sau nu dreptate.Oricum ambele modele sunt superbe din punct de vedere tehnic.Iar ce imi place la Audi este idea de slepper pt, un necunoscator Rs 4 sau Rs6 find doar un audi putin tunat.
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:34   #277
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noul BMW M3

nu mai pot da edit... din ce stiu eu zeule s-au produs doar 1400 de CSL intre iunie si decembrie 2003, hai sa ii rugam pe cei de la audi sa faca doar 1400 de RS4 ca sa concureze cu CSL

sa bag si o fraza de fan al marcii cu emblema in stea? Ce masini fac astia domne... clk dtm /// clk 63 black series tari domne!
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 20:44   #278
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Noul BMW M3

Normal ca nu o sa tina cont Audi si Bmw de parerile noastre.Eu mi-am spus opinia.Asa mi se pare corect. Audi are doua modele si S si RS.Si atunci ar trebui comparate tot doua modele si de la Bmw.Varianta M3 si CSL care este mai puternica.Daca te uiti pe youtube vei vedea ca si cei de la Top Gear au facut testul de comparatie intre S4 si M3.Asa cum nu mi se pare normala comparatia intre M5 si Rs6.Rs6 are un motor biturbo si tractiune integrala fata de tractiune spate si motor aspirat si tot noul m5 este mai bun
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 21:12   #279
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by andy_wpo View Post
Normal ca nu o sa tina cont Audi si Bmw de parerile noastre.Eu mi-am spus opinia.Asa mi se pare corect. Audi are doua modele si S si RS.Si atunci ar trebui comparate tot doua modele si de la Bmw.Varianta M3 si CSL care este mai puternica.Daca te uiti pe youtube vei vedea ca si cei de la Top Gear au facut testul de comparatie intre S4 si M3.Asa cum nu mi se pare normala comparatia intre M5 si Rs6.Rs6 are un motor biturbo si tractiune integrala fata de tractiune spate si motor aspirat si tot noul m5 este mai bun
Testul de la top gear era cu S4 pt ca nu exista RS4 la vremea aia...Insa comparatia corecta este intre M3 si RS4...CSL este altceva,facuta exclusiv pt performante si nici macar nu este peste RS4.In primul rand CSL-u este troaca,au scos tot ce se putea scoate de pe el pt a fi mai usor(inclusiv casetofonul,care este optional),pe cand la audi ai tot luxul...
Iar RS6 vs M5 este la fel de corect,tractiunea integrala fiind un atu audi aproape la orice model,nu cred ca este vina lor ca BMW are RWD si motor aspirat!M5 este peste RS6(model de ceva ani)insa nu cu mult=>clar noul RS6 va spulbera M5!A fost test M5 vs S6 vs E63 AMG
Clasament 1)E 63(peste M5 de la confort la performante)
2)S6(are 420 CP=>performante sub M5 insa este S nu RS,dar si pretul mai mic.Peste M5 la confort,tractiune,stabilitate,pret si peste E 63 la tractiune si stabilitate)
3) M5...
Filmul este pe youtube...diferenta quattro se vede pe circuit(fff multa apa pusa intentionat...E 63 si M5 derapeaza ca draq...S6 parca ar fi pe asfalt uscat...)
Oricum eu as alege la orice ora orice audi in dauna bmw si mercedes...iar ciclul acesta M3 vs RS4,M5 vs RS6...se va relua de fiecare data...existand perioade de alternanta.Pana la urma totul se rezuma la gusturi...si stil ca intre audi si bmw exista diferente si la clasele sociale la care se revera fiecare...masinile avand caractere diferite.
bye bye
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 00:05   #280
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by anaconda_4badguys View Post
...CSL este altceva,facuta exclusiv pt performante si nici macar nu este peste RS4.In primul rand CSL-u este troaca,au scos tot ce se putea scoate de pe el pt a fi mai usor(inclusiv casetofonul,care este optional),pe cand la audi ai tot luxul...
CSL-ul este cu mult peste orice RS ca performante,este total altceva!

https://www.youtube.com/watch?v=MW4yuOu7BkM
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 00:22   #281
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Noul BMW M3

hahaha acuma sa vad comentarile ca bmw ii asa si asa....deci cum spuneam rs4 sa se bata cu csl.chiar daca is scoase multe de pe el sa nu uitam ca are mai putin cai deci facand raportu greutate/putere is cam egale.Si ce urat si-o ia RS
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 00:33   #282
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Noul BMW M3

https://www.youtube.com/watch?v=HVJZ5...elated&search= si un filmulet in care se vede cum un m5 de 400 de cai o cam da la rs6 mtm de 500 de cai.Astept comentarile
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 01:04   #283
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by andy_wpo View Post
https://www.youtube.com/watch?v=HVJZ5...elated&search= si un filmulet in care se vede cum un m5 de 400 de cai o cam da la rs6 mtm de 500 de cai.Astept comentarile
Daca te iei dupa orice 'test' de pe net o sa ajungi la niste concluzii cam ciudate!Daca compari aceeasi generatie de M si RS o sa fii stupefiat ca RS e mai bun!

0-100 km/h 4.8 sec RS4
0-100 km/h 5.2 sec M3
0-100 km/h 5.0 sec CSL
Deci e clar ca RS bate orice M,inclusiv CSL!Si pe circuit distanta o sa se mareasca datorita quattro!
Diferenta ca in RS ai si confort...nu stai in 'fiare'.
E la fel de clar ca RS6 generatia trecuta(nici nu se mai produce pt ca tre sa apara noul RS6)bate M5 generatia trecuta
RS6:motor turbo:450/480 CP+cuplu bun si liniar + quattro
M5:motor aspirat:400 CP,cuplu nu asa mare si liniar
E clar ca in mainile aceluiasi sofer...sau 2 soferi apropiati bate RS6 M5-ul.....comparatiile facute pe strada si puse pe net sunt irelevante...bye
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 01:06   #284
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul BMW M3

Quote:
Originally Posted by andy_wpo View Post
https://www.youtube.com/watch?v=HVJZ5...elated&search= si un filmulet in care se vede cum un m5 de 400 de cai o cam da la rs6 mtm de 500 de cai.Astept comentarile
PS:e clar aberatie...(logic daca ne gandim ca e pe site BMW...)M5 stock vs RS6 MTM.....astia bat campii rau de tot....
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 08:33   #285
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Noul BMW M3

poate nu stii dar tractiunea spate e cea mai buna pe circuit.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -