Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-10, 23:46   #16
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

@ limuzina

Sti cum e.......?!
Totul e treaba de gust. Unii cīnd este vorba de asa ceva prefera purul original de dragul perfectiunii originale si sa nu uitam cresterea valorica a unei astfel de masini īn timp. Daca stai de vorba cu un colectionar de masini, care si traieste din asa ceva, īti va confirma treaba asta.

Enzo-urile prioduse, sīnt īn numar limitat. Din astea, de exemplu, īn urmatorii ..... 50 de ani, cam jumatate ajung la gunoi īn urma accidentelor sau alte nasolii. Ramīne o mīna de masini carora pur si simplu le explodeaza valoarea atīta timp cīt sīnt 100% originale. Pe pariu ca peste 50 de ani, dai pe un enzo din asta, cel putin de 3 ori pretul de achizitie de nou din ziua de azi.

Sīnt convins ca asta este si unul din motivele de ce dan_stage28 la numit dobitoc pe posesor.
Ca sa fiu sincer, si eu l-as face dobitoc daca ma gīndesc la pierderile valorice ale masinii din cauza modificarilor.
Si eu la rīndul meu daca a-si poseda un Enzo din asta, la-s pastra īn stare originala 100%, nu ia-s face nici cea mai mica modificare, nici macar la....... praful de pe toba.

Sa nu uitam īnca un lucru:

Masina asta a fost scoasa īn urma succeselor ce le-a avut Schumy cu Ferrari.
Schumy a contribuit direct la ingineria de constructie a masinii.
Masina asta era īnca sub forma de desen tehnic pe monitorul computerului (planseta) si deja a scris istorie, darmite acum ca exista īn realitate.

Asa ceva (o astfel de constelatie istorica) este UNIC ĪN LUME si UNIC ĪN ISTORIA AUTOMOBILISTICA, istorie care cred ca nu se va repeta asa de curīnd iar Lamborghini, Bugatti, Astion Martin, trebuie eventual sa se mai nasca o data, si poate nici atunci, sa reuseasca ce au reusit cei de la Ferrari cu Enzo.

OK. Tipul a facut dintr-o avariata un funnycar de sfert de mila.
Nu-i nimic nou daca stai sa te gīndesti sīnt destule "vrack-uri" de masini din categoria asta tunate la limita pt chiestii din astea si daca e baiat cu cap, dupa ce-si bate recordul cum vrea el, o aduce dinnou īn stare originala daca nu vrea sa intre īn pierdere.

Din pacate baietii de bani gata care se joaca cu milioanele si au o colectie de iahturi īn portul din Miami prea putin le pasa de astfel de pierderi.
Noi,oameni "mai saraci" vedem lucrurile astea cu alti ochi.

Last edited by CyberCSX; 19-08-10 at 23:51.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:58   #17
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Voi cred ca traiti pe alta planeta . Va inchipuiti ca o masina ce valoreaza o jumatate de milion de euro e ruinata pentru ca a fost facuta biturbo , pentru ca intentioneaza sa depaseasca un record . Pentru ca nu tine masina aia doar de dragul de a avea un malder de fieratanii in curte sa se holbeze la ele . Ce valoare sa ii scada ?? daca reuseste va fi singurul Enzo Ferrari ce a depasit pragul de 500km/h . Un Ford Mustang GT350 de competitie ce a fost de nenumarate ori modificat la vremea lui si rasturnat , distrus se vinde undeva la 500.000 E . Un Mustang normal e 15000 . Daca suntem in tema un F430 Scuderia ce alearga la competitii e mai ieftin as presupune decat unul normal . Sau un Stratos care a fost ucis pe la raliu prin anii '70 valoreaza undeva la 1 milion de euro oameni buni ... Sunteti dusi rau . Din acest motiv sunt construite aceste masini , sa faca performanta undeva . Daca ar fi toti ca voi si Loganul ar fi mai competitiv decat un Ferrari ce sta in garaj , pentru ca sta si nu se misca .
A ...sa nu uit daca tot suntem pe tema Enzo . Exista o masina legala de strada spre deosebire de FXX ce costa de 10 ori mai putin decat FXX-ul . Se numeste Ultima GTR . Take a look
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 00:13   #18
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

@ Low_Ridah

Unde sa piarda īn valoare?
Pai uita-te si tu cīt costa niste jenti originale de Ferrari si cīt costa gioasele alea de ALCOA FULL RANGE ce are pe ea.

Eu numai cīnd ma uit la jentile alea īmi vine sa vomit.

Cele mai oribile jenti de productie americana ieftina ce-si pune fiecare pustan pe un Camaro din 79 ca sa para mai smecher.

Indiferent ce intentii de record are, astfel de jeguri ieftine n-au ce cauta pe un Ferrari. Nici pe dacie n-as pune asa ceva ca mi-ar fi rusine.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 20-08-10, 13:15   #19
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Oricum nu o sa o scoatem la capat,pentru ca fiecare e cu ideea lui !
Esentialul este ca omul vrea sa faca un lucru maret,ca e idiot sau nu..fiecare cu parerea !
Eu apreciez omul,la o adica sunt banii lui,marfa lui .

@Low_Rida "Ultima GTR" - Tu compari masina asta cu un Enzo FXX?Tare..poti si tu sa faci o masina super puternica,fara istorie fara nimic.Iei o echipa de ingineri,faci o investitie uriasa,gasesti un designer si gata masina,2-3 arabi nebuni se gasesc sa o cumpere..Mai sunt multe de astea tari,de care nu au auzin multi,de exemplu Zenvo ST1,Vector W8,SSC Aero (care e cam foarte tare),dar nu sunt marci mari,cu renume si traditie,asa cum este Ferrari !
__________________
I love FERRARI more than my life

https://www.youtube.com/watch?v=D3tUhec12ZA Part of my life...Exotic Cars

https://forum.4tuning.ro/400-europene/102618-fanii-ferrari.html - Fanii Ferrari sunt asteptati si fanii Lambo si toata lumea

My flickr photos : http://www.***********/photos/sdvsilviu/
https://www.youtube.com/watch?v=lMfSRfU0d4c - Monte Carlo

Last edited by limuzina; 20-08-10 at 13:24.
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 01:07   #20
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Corect . Nimic de zis pentru traditie . Dar ... unde e logica performantei , cand ceva mai slab costa de 10 ori mai mult decat ceva ce bate la fund absolut tot , si in plus de asta , ce sa mai zic ca o poti lua si acasa fata de FXX )
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 10:29   #21
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

bataie de joc..exista un Ferrari Testarossa cu in jur de 850 de cai in urma cu multi ani..aparuse intr-o revista "autoturism"..viteza maxima era de 367 kmh.Enzo asta va ajunge la 500 kmh doar pe dyno haha
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 11:02   #22
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
bataie de joc..exista un Ferrari Testarossa cu in jur de 850 de cai in urma cu multi ani..aparuse intr-o revista "autoturism"..viteza maxima era de 367 kmh.Enzo asta va ajunge la 500 kmh doar pe dyno haha
Cunostintele tale in domeniul auto sunt nule in urma aberatiilor de pe toate thread-urile, inainte de a mai posta alta aberatie viziteaza link-ul postat de Aleks https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...i-privire.html
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 18:51   #23
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

ok,daca si toata colectia "autoturism" e o bataie de joc atunci e clar......ma inclin in fata d-voastra ....mari cunoscatori ai domeniului auto.

PS:cand o sa prinda 500 kmh un Enzo cu 850 de cai(cand masinile din F1 cu setarile corespunzaotare aerodinamice se duc cam 415 kmh) eu o sa am 3 Veyronuri in garaj.

Last edited by golf3diesel; 21-08-10 at 19:05.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 19:53   #24
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post

PS:cand o sa prinda 500 kmh un Enzo cu 850 de cai(cand masinile din F1 cu setarile corespunzaotare aerodinamice se duc cam 415 kmh) eu o sa am 3 Veyronuri in garaj.

Din ce am citit cateva randuri fara sa dau mare importanta , am observat ca 500 km/h este doar o tinta , deocamdata vor sa depaseasca pragul de 370 km/h , corect ?
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 20:51   #25
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by denver View Post
Din ce am citit cateva randuri fara sa dau mare importanta , am observat ca 500 km/h este doar o tinta , deocamdata vor sa depaseasca pragul de 370 km/h , corect ?
Da,e doar o tina,dar dupa ce ca Golf3diesel face glume de prost gust,mai e si jmecher,o jmecherie periferica.. !
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 21-08-10, 22:44   #26
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Saptamana vitezei de la Boneville este in plina desfasurare. Una din surprizele evenimentului a fost prezenta unui Ferrari Enzo care incearca sa doboare pragul de 500 de km/h. Insa, nu vorbim de un Enzo oarecare...


frate cred ca voi nu vedeti bine...iar mai jos scria ca proprietarul vrea sa treaca cu peste 100 kmh de 370 kmh(370 luand stock)..adica sa ajunga la 470 kmh..Veyron nu prinde viteza aia cu 1200 cp..de ce ar prinde Enzo atat cu 850 de cai?? glume de prost gust? ei sunt de prost gust cu aberatiile alea..repet:astept sa vad Enzo cu 470 kmh la 850 cai
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 00:33   #27
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu realizez acum daca cel ce a resit s-o aduca īn halul asta a si reconstruit-o sau altul, īnsa asa ceva se intīmpla de regula cīnd pun unii mīna pe o masina pe care nu sīnt capabili s-o stapīneasca.
odata ce a concurat la un eveniment sportiv desfasurat pe o pista nu vad dc naiba e dobitoc. sa am si eu banii sa distrug saptamanal cate una si tare bine mas simti fericit....
omu a concurat la o cursa special pentru viteza conceputa. la raliuri cate masini nu fac cioca... pe aia dc nu-i injuri?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 01:29   #28
punisher

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 614
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

un enzo stock nu prinde mai mult de 363 km/h !
http://en.wikipedia.org/wiki/Enzo_Fe...8automobile%29
autorul articolului ar trebui sa se gandeasca mai mult la ce scrie !!!

plus ca exista in ferrari fxx :

The Ferrari FXX program will continue until 2008/2009. The car will continue to be improved under the Evolution kit, which will continually adjust specifics to create more power, change gearing, and lower the aerodynamic drag. The V12 engine will generate 860 PS (630 kW; 850 hp) at 9500 rpm which boosts the top speed to 387 km/h (240 mph), and the acceleration to 0–100 km/h in 2.5 seconds.[29] There will be gearbox changes so that shift time will be reduced to 60 milliseconds per shift, a reduction of 40 milliseconds. The car will also undergo aerodynamic changes and improvements to the traction control system

deci ?

Last edited by punisher; 22-08-10 at 01:33.
punisher is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 09:58   #29
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

merci punisher pt sustinere uitati lume cu kit aerodinamic si 860PS FXX ajunge la 387 kmh..deci inca odata..targetul de 500 kmh sau "macar" 470 kmh este irealizabil cu 850cp..FXX nu a reusit nici sa depaseasca recordul lui Mclaren F1 delimitat:P
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 22-08-10, 15:42   #30
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Vad ca s-au format 2 tabere,una pro si una contra (care nu crede),decat sa ne contrazicem la nesfarsit (cu toate ca mi-ar place),hai sa asteptam rezultaul si vedem atunci care e treaba,cine "pierde"da o bere la "echipa adversa" .
Ce ziceti?

Last edited by limuzina; 22-08-10 at 15:44.
limuzina is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -