Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-10, 15:35   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Saptamana vitezei de la Boneville este in plina desfasurare. Una din surprizele evenimentului a fost prezenta unui Ferrari Enzo care incearca sa doboare pragul de 500 de km/h. Insa, nu vorbim de un Enzo oarecare...


Ce ar zice Enzo Ferrari daca ar afla ca o masina twin-turbo de 850 de cp ii poarta numele? Da, atat are acest Enzo, cam cu 200 de cp mai multi decat a iesit din fabrica. Evident, cele doua turbine i-ar fi dat mai multa putere, insa fiabilitatea este esentiala la cursele de viteza de la Boneville, Utah, Statele Unite.





Masina aici prezenta este detinuta de Richard Losee, care a accidentat masina in cadrul unui raliu in 2006 si a decis sa o refaca. Si daca tot a refacut-o, de ce sa nu-i creasca puterea? Mai precis, a transformat masina italieneasca intr-un concurent pentru pista de sare de la Boneville, care doreste sa atinga cei 500 de km/h.


Masina are acum motorul de 6 litri V12 urcat la 850 de cp la o presiune mica, dar daca presiunea este crescuta, poate ajunge usor la 1000 de cp. In afara de motor, acest Enzo are alte jante si alte anvelope, dar si o prelungire a barii fata din carbon speciala care sa permita atingerea unor viteze mai mari decat in varianta de fabrica.





Despre viteza maxima pe care o poate atinge masina nu se stie nimic inca, dar proprietarul vrea sa treaca cu cel putin 100 km/h peste viteza pe care o facea masina in varianta de serie, adica 370 km/h.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 15:44   #2
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Cred ca vrea cam mult, 500 km/h cu 'doar' 850 CP...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 16:23   #3
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Dobitoc,bataie de joc
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 18:28   #4
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by dan_stage28 View Post
Dobitoc,bataie de joc
De ce dobitoc? Numai pt. ca e Ferrari?
Daca era un putregai de Dacia 1300 era cool asai?

Cred ca daca s-ar putea face curse din astea si īn CYBER SPACE v-as da clasa cu ENZO FERRARI-ul meu



Acuma cu siguranta sīnt si eu dobitoc pt. ca am stricat bunatatea de macheta radio telecomandata de marime 1:6 si am facut computer din ea. Asai?

PS:

Voi unii sa nu mai comentati atīt negativ despre Enzo Ferrari si posesori ca asta este cel mai pervers Ferrari construit vreodata si locul lui este īn competitii si nu īn fitzele de bulevard cu 40 km/h la gatat matusi cu paru lung si minte scurta.

Last edited by CyberCSX; 19-08-10 at 18:32.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 18:58   #5
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

ok, trebuie sa recunoastem, un kit twin turbo pe Ferrari Enzo e ceva fascinant si unic.

insa mai impresionant mi se pare procesul de reconstructie al masinii care, dupa acel accident, arata in felul urmator:

Click image for larger version

Name:	01.jpg
Views:	190
Size:	46.4 KB
ID:	1617474

Click image for larger version

Name:	02.jpg
Views:	145
Size:	37.8 KB
ID:	1617475
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 19:36   #6
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
ok, trebuie sa recunoastem, un kit twin turbo pe Ferrari Enzo e ceva fascinant si unic.

insa mai impresionant mi se pare procesul de reconstructie al masinii care, dupa acel accident, arata in felul urmator:

Attachment 1617474

Attachment 1617475
Nu realizez acum daca cel ce a resit s-o aduca īn halul asta a si reconstruit-o sau altul, īnsa asa ceva se intīmpla de regula cīnd pun unii mīna pe o masina pe care nu sīnt capabili s-o stapīneasca.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 19:37   #7
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
ok, trebuie sa recunoastem, un kit twin turbo pe Ferrari Enzo e ceva fascinant si unic.

insa mai impresionant mi se pare procesul de reconstructie al masinii care, dupa acel accident, arata in felul urmator:

Attachment 1617474

Attachment 1617475
Cu cativa banuti se rezolva orice .

"Voi unii sa nu mai comentati atīt negativ despre Enzo Ferrari si posesori ca asta este cel mai pervers Ferrari construit vreodata si locul lui este īn competitii etc." - una din putinele dati cand spun asta,ai perfecta dreptate .

"Nu realizez acum daca cel ce a resit s-o aduca īn halul asta a si reconstruit-o sau altul, - Omul care a accidentat masina o detine si acum,proababil el a reconstruit-o

"Insa asa ceva se intīmpla de regula cīnd pun unii mīna pe o masina pe care nu sīnt capabili s-o stapīneasca " - Stii..pana si Michael Schumacher a avut accidente si banuiesc ca ala e capabil...cam nu ai dreaptate aici.
__________________
I love FERRARI more than my life

https://www.youtube.com/watch?v=D3tUhec12ZA Part of my life...Exotic Cars

https://forum.4tuning.ro/400-europene/102618-fanii-ferrari.html - Fanii Ferrari sunt asteptati si fanii Lambo si toata lumea

My flickr photos : http://www.***********/photos/sdvsilviu/
https://www.youtube.com/watch?v=lMfSRfU0d4c - Monte Carlo

Last edited by limuzina; 19-08-10 at 19:42.
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 19:51   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Treaba este ca aici a reusit Ferrari ce nu cred ca a reusit vreo alta firma de masini din lume.
Ferrari s-a depasit pe sine si a creat o masina cu tarie de caracter si personalitate parca ar fi o fiinta vie.
Ca sa fiu sincer, eu nu sīnt 100% fan de Ferrari.
Toate modelele produse de Ferrari īn īntreaga sa cariera, pur si simplu ma lasa rece pīna la Enzo.
Am avut nenumarate ocazii sa-l vad live, nu l-am condus dar am avut ocazia sa merg cu cineva ce poseda unul si pur si simlu e....... nu se poate exprima prin cuvinte.
Parca e ceva divin, parca nu-i de pe planeta asta si cine critica masina asta, este ori afon īn domeniul auto pe toata linia, ori pur si simplu debil mintal.

Da. si Schumy a avut accidente chit ca este un profi.
Deci daca un profi o stapīneste cu greu si face greseli, n-are rost sa mai vorbim de..... "nenea amatoru" cu scoala de soferi facuta pe VW golf, cum o stapīneste.
Cred ca realizezi ce vreau sa spun.

Last edited by CyberCSX; 19-08-10 at 19:54.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 20:31   #9
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

e dobitoc ca asa o masina nu se modifica ,e arta modifici acolo un golf un urs ceva dar nu asa o capodopera ,ar trebui verificati la sange viitori posesori
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 20:50   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by dan_stage28 View Post
e dobitoc ca asa o masina nu se modifica ,e arta modifici acolo un golf un urs ceva dar nu asa o capodopera ,ar trebui verificati la sange viitori posesori
Pai asta e ca nu e dobitoc.
Daca masina a fost facuta zob īntr-un accident (ca īn pozele de mai sus), el cel putin a salvat-o de la presa de reciclare.
Ar trebui sa-i multumesti ca a salvat-o.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 22:04   #11
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

cand o sa ai banii lui,sa iti permiti o asemenea masina,sa poti face ce vrei cu ea,sa o tii in garaj si sa iesi doar duminica la plimbare pe bulevard
dragos2900 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 22:37   #12
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by dragos2900 View Post
cand o sa ai banii lui,sa iti permiti o asemenea masina,sa poti face ce vrei cu ea,sa o tii in garaj si sa iesi doar duminica la plimbare pe bulevard
de as avea bani astia as lua 2 una de weekend una sa merg zilnic prin oras sa car lebenita
e bine ca a salvat-o dar nu asa se salveaza ,masina e ca o femeie trebuie sa fi frumos cu ea pe urma sa o f$$$$ in stil romantic sa te rasplateasca,el a facut din femeie balena
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 22:53   #13
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Cu o femeie nu trebuie "sa fi frumos"
O femeie trebuie s-o f**i ca numai asa o satisfaci si te rasplateste.
Asa si masinile
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:10   #14
limuzina

Stage 5
 
limuzina's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 673
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Treaba este ca aici a reusit Ferrari ce nu cred ca a reusit vreo alta firma de masini din lume.
Ferrari s-a depasit pe sine si a creat o masina cu tarie de caracter si personalitate parca ar fi o fiinta vie.
Ca sa fiu sincer, eu nu sīnt 100% fan de Ferrari.
Toate modelele produse de Ferrari īn īntreaga sa cariera, pur si simplu ma lasa rece pīna la Enzo.
Am avut nenumarate ocazii sa-l vad live, nu l-am condus dar am avut ocazia sa merg cu cineva ce poseda unul si pur si simlu e....... nu se poate exprima prin cuvinte.
Parca e ceva divin, parca nu-i de pe planeta asta si cine critica masina asta, este ori afon īn domeniul auto pe toata linia, ori pur si simplu debil mintal.

Da. si Schumy a avut accidente chit ca este un profi.
Deci daca un profi o stapīneste cu greu si face greseli, n-are rost sa mai vorbim de..... "nenea amatoru" cu scoala de soferi facuta pe VW golf, cum o stapīneste.
Cred ca realizezi ce vreau sa spun.
Am inteles, si eu sunt fan Ferrari 100%,dar nu am avut ocazia sa vad un Enzo ( in poza sunt intr-un 612),inca !
Nu doar ca realizez ce vrei sa spui..am mai spus si ma repet,esti unul dintr putinii oameni care spun perfect tot ceea ce spun,zici fix ce trebuie..ca unii nu te inteleg (cum e tipu de mai jos,nu iam retinut numele),asta e alta treaba..in fine,o luam pe alta cale !

Tipul ala a spus....din femeie a facut balena.Poftim?Pentru ca ia ridicat performantele si a facut un produs mai bun (din ceva si asa bun) , e "balena"?
Tu probabil spui..ba ala are un golf,uite ce urat l-a tunat,deci e taran..asa si aici..ba ala are un enzo,ia ridicat performantele,deci e taran !
Nu stiu sincer cum gandesti..
limuzina is offline   Reply With Quote
Old 19-08-10, 23:40   #15
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Un Ferrari Enzo tinteste la bariera celor 500 km/h!

Quote:
Originally Posted by limuzina View Post
Am inteles, si eu sunt fan Ferrari 100%,dar nu am avut ocazia sa vad un Enzo ( in poza sunt intr-un 612),inca !
Nu doar ca realizez ce vrei sa spui..am mai spus si ma repet,esti unul dintr putinii oameni care spun perfect tot ceea ce spun,zici fix ce trebuie..ca unii nu te inteleg (cum e tipu de mai jos,nu iam retinut numele),asta e alta treaba..in fine,o luam pe alta cale !

Tipul ala a spus....din femeie a facut balena.Poftim?Pentru ca ia ridicat performantele si a facut un produs mai bun (din ceva si asa bun) , e "balena"?
Tu probabil spui..ba ala are un golf,uite ce urat l-a tunat,deci e taran..asa si aici..ba ala are un enzo,ia ridicat performantele,deci e taran !
Nu stiu sincer cum gandesti..
Un ferrari nu se tuneaza vrei ceva mai tare?iti iei o varianta de competitie sis asa is putine cu un tunning se strica mai repede ,un golf se tuneaza ca e masina obisnuita o tunezi o crapi la curse si iti iei alta ca is pe toate gardurile
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -