Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-10, 23:13   #46
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

si eu am vazut masina...dar in afara de MICI modificari...este cam stoc
si daca te uiti la detalii...crede-ma...nu este o bijuterie...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 15:43   #47
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

DodgeViperTombola mi-ai zis ca aici gasesc descrierea exacta a modificarilor aduse la masina... in rest nu am gasit nimic decat balbaieli penibile din partea ta.... pacat....
andreyWOB is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 16:00   #48
mmneg

Stage 5
 
mmneg's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 598
Member of:
[VW]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

"fericitul castigator" primeste si impozitul aferent pe 10 ani? cam cat consuma? sa stie "fericitul castigator" la ce se baga.

cand o sa afle ca are zeci de milioane de plata la impozit pe an, o sa isi bage toate alea in el
__________________
mmneg is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 23:30   #49
DodgeViperTombola

Stage 1
 
DodgeViperTombola's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 21
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Limited Edition with 876 BHP without Nitrous Oxide tanks and 1, 176 BHP with Nitrous
Engine has been balanced and blueprinted for Maximum performance
Titanium rods
Roe racing heads
Titanium pistons
Roe racing supercharger pulley
Chassis Engineering racing suspension
Lenco racing transmission
Xr1 racing exhaust
Denny’s drive shafts
Blox fuel management system
NOS Nitrous Oxide system with bottle warmers, electric openers with twin 150 “shot” tanks
335 Michelin tires with lightweight racing wheels
Summit racing radiator
Logitech racing engine management with USB
Custom roll cage
Stitchcraft custom interior
Momo racing seats
Schroth racing harnesses
Stewart racing pumps and fuel system
Jezel 1.7 Mohawk shaft rocker cam shaft
DodgeViperTombola is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 10:16   #50
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Daca stii sa traduci in romana ce ai scris acolo, imi schimb parerea.
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:33   #51
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
Daca stii sa traduci in romana ce ai scris acolo, imi schimb parerea.
Va utiliza google translate sigur, si-ti va raspunde
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 16:53   #52
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

ce inseamna 335 Michelin tires ca eu nu stiu
orlando is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 02:00   #53
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

( Pt. DodgeViperTombola)
Uite aici o descriere frumoasa ... nu ceea ce ai scris tu pana acum !

Atacul viperei: Dodge Viper de 1.176 CP

Se zvoneste de ceva timp ca o vipera agresiva umbla nestingherita prin jungla bucuresteana. Da, este adevarat. Bucurestiul a fost luat cu asalt de un Dodge Viper de 1.176 CP, gata sa sfasie tot ce ii sta in cale... Si stii care e vestea cea buna? Ca masina asta poate fi chiar a ta, e numai buna de castigat!

Dodge Viper e ca un magnet cu a sa capota lunga si dungile racing. E unul din cele mai razboinice, putin-sociabile si gata-de-atac supercaruri. E unul din motivele pentru care fetele iubesc baietii rai. Dar noi nu avem de-a face doar cu un Viper. In cazul de fata, a fost dezlantuit cel mai veninos Viper din generatia a doua - Dodge Viper GTS ACR.

Si a fost dezlantuit in cel mai brutal mod, capota uriasa inghitind cu placere si ultima componenta dintr-o lunga lista de modificari. La origini a fost un motor in zece cilindri, de 8.0 litri si 460 CP. Si inca se afla aici, doar ca a fost "imputernicit" cu sistem de supraalimentare ROE Racing, pistoane si biele Titanium Racing, chiulasa ROE-Titanium Racing si, nu in ultimul rand, axe came & culbutori Denny’s Custom Racing. Un Power Comander 6-series este prezent pentru a asigura o buna intelegere a noilor "interne", in timp ce pentru controlul tehnic al motorului si suspensiei s-a instalat un USB. Cu asa ceva nu e de joaca... Iar la final, pentru a fi mai vioi si a respira mai bine, Viper-ul a primit pompe aditionale de benzina si un sistem de evacuare XRL RaceTech.

Alte detalii includ transmisie Lenco Racing plus LSD, suspensie ajustabila Professional World Race, bara stabilizare intre amortizoare fata/spate, sistem performant de franare si jante pe 17, respectiv 18 inci incaltate cu pneuri Michelin.

Surpriza a fost ascunsa insa in partea din spate si consta in doua butelii NOS care, la apasarea unui buton, genereaza si adauga alti 300 CP celor deja 896. Bucurandu-se de 1.176 CP, vipera nu doar ca nu se taraste, ci zboara pe sfertul de mila, parcurgandu-l in doar 9.05 secunde.

Caracterul veninos al Viper-ul GTS ACR se evidentiaza si la interior, vipera inghitind scaune Momo echipate cu hamuri Schroth Racing si un roll cage custom.

Parca suna altfel prezentarea astea...
__________________
andreyWOB is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 14:27   #54
RedSuperCar

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Dodge Viper-ul este cu adevarat o masina frumoasa. Am fost si am vazut-o si surprinzator am vorbit cu proprietarul masinii. Pot spune am primit informatii importante despre masina si de asemeni de unde le-a venit idea celor de la American Marketing and Branding sa faca aceasta tombola si cum de au ales ca aceste premii (masina, motocicleta, scuterul, televizorul si i-pod-ul) sa fie date castigatorilor.


Dupa cum am vazut, masina nu a fost modificata la exterior. Si pentru asta exista si un motiv. De ce ar schimba cineva look-ul acestei masini?
Ma asteptam ca Viper-ul sa aiba cel putin un eleron …am intrebat si nu am ezitat sa primesc si raspunsul. Exista un fel de eleron care se poate pune pe aceasta super-masina dar nu este necesar deoarece sunt suficiente componente care cresc fortele gravitationale si tin masina absolut lipita de asfalt. Pin urmare nu a necesitat un asemenea upgrade.
Cel care s-a ocupat de motor si de supravegherea proiectului, mi-a spus ca V10-le a fost modificat in intregime scopul final fiind sa scoata tot ce se poate din el, fara a fi alterata capacitatea cilindrica.

Scopul proprietarului a fost sa impinge performanetele masinii pana la 1000cp sau mai mult si sa faca din aceasta una din cele mai rapide masini din sud-estul Americii. Pasii urmati au fost: imbunatatirea performantelor,cresterea rezistentei partilor componente ale motorului si apoi adaugarea celor mai inovatoare sisteme de crestere a puterii cum ar fi ‘fuel management system’, supercharger si cele doua tuburi de NOS-care defapt au si impins masina la peste 1000 CP.

Daca treceti prin Afi Mall si prindeti masina cu capota ridicata puteti vedea exact cat de drastic a fost modificat motorul. Chiar ca numai arata ca un motor ‘normal ’ de Viper…este complet modificat.

Intradevar, masina este foarte zgomotoasa…dar este un sunet de caliatate- ‘sunet de putere’. Atrage atentia, pentru ca in opinia mea, suna exact ca un avion de lupta…super tare.
Totul este impresionant legat de aceasta masina, mai ales cand vine vorba de specificatiile tehnice si modificarile suferite iar totul capata sens daca te uiti la Cp/Kg.

Am citit acest topic de la inceput si am vazut niste post-uri legate de Veyron….
Consider ca daca Veyronul e mai tare la start, Viper-ul bate la top speed. Deasemeni consider imprtanta valoarea masinilor in cauza si tehnologia folosita de producatori vs tunning.Veyron-ul costa peste un million de euro si foloseste tehnologie mult mai noua decat Viper-ul…deci nu incape comparatie intre acestea.
Hmmmmm….Daca privim comparatia Veyron-Viper din alt unghi, Viper-ul asta a castigat teren in fata Veyron-ului…

Am ramas fascinat pot spune, cand m-am uitat la cauciucuri…..pfff…cat de late sunt…335’’.


Bineinteles ca am intrebat care este raspunnsul legat de ‘luft-ul’ (spatiul) dintre capota si bara. Si am primit si raspunsul. Din cauza SuperCharger-ului…motorul a crescut in ‘inaltime’ si numai are loc sub capota , iar tinand cont de decizia proprietarului de a nu schimba nimic din look-ul ‘stock’al ‘Viperei Rosii’ s-a facut o mica ajustare la pozitia de inchidere a capotei. Acest fapt nu afecteaza performantele masinii si nici gand ca, virgula, capoata se poate deschide in mers.


Din punctual meu de vedere…as vrea ca aceasta masina sa fia a mea.
Am cuparat ieri 2 bilete la pretul unuia, ca era promotia de miercuri si acum astept cu sufletul la gura extragerile saptamanale si cea finala .
Ma consolez si cu premiile 2-3…chiar si 4 si 5 dar masina e piesa de rezistenta a acestui eveniment.
RedSuperCar is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 09:54   #55
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by RedSuperCar View Post
Am citit acest topic de la inceput si am vazut niste post-uri legate de Veyron….
Consider ca daca Veyronul e mai tare la start, Viper-ul bate la top speed.
Tin sa te contrazic. Undeva in amalgamul de posturi precedente scrie ca acest dodge ar avea un top speed de "doar" 350km/h deci nu vad cum ar putea bate la top speed o masina care are o viteza maxima de 407 km/h.
Singurul segment pe care dodge-ul ar fi superior este plaja de acceleratie pana la 200km/h , lucru mentionat si de initiatorul acestui topic
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 23:43   #56
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

De ce a disparut topicul in care sa demonstrat ca tombola e o tzeapa ?????? RedSuperCar , este o clona defapt ...
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 15:56   #57
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Salut , am remarcat si eu topicul nu stiu daca esti tu posesorul acestui Viper Rosu care era expus in Mall dar am si eu sa iti spun ceva.Tu cu masinuta ta nu vei putea niciodata sa intreci un Veyron.Cum au spus si baietii Veyronul isi justifica pretul.Iar masina aceea din Mall este TUNATA SI IAR TUNATA , ca sa nu mai spun ca este doar zgomotul de ea.Am avut ocazia ca spun asa sa o vad in actiune acum 2 seri prin Bucuresti Sectorul 6 si vreau sa spun ca in afara zgomotului infernal scos pe la 12 noaptea , cu altceva nu a reusit sa ma impresioneze.Iar masina a fost inmatriculata dupa cum am vazut in America.Sincer un Veyron este peste acest Dodge Viper.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 16:00   #58
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by DodgeViperTombola View Post
e si o masina de lux dar sa fim serios are 10 radiatoare, viper are 1
Si inca ceva Veyronul cu 435 km/h te rastoarna....pe tine cu 350
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 19:31   #59
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

toti se iau de el ca nu stie sa scrie si multe altele. toti suntem buni in a arunca cu noroi. toti suntem mari cunoscatori in domeniu in spatele monitorului si niciunul nu a oferit un mic ajutor sub orice forma, doar critici.threadul asta e o mascarada ca asa l-ati facut voi
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 02:28   #60
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

asta da comentariu

Mascarada a fost de la inceput topicul. Ia zi tu cine a castigat efemerul viper?
CataNOS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -