Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-10, 22:04   #16
DodgeViperTombola

Stage 1
 
DodgeViperTombola's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 21
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

hai sa fim seriosi. cu un veyron mergi cu 10km/h sa nu il strici ca te rupe de bai dar cu viepr-ul il fortezi al maxx
DodgeViperTombola is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 07:43   #17
wlady
Design Team Member

Stage 5
 
wlady's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,689
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

E fix invers
wlady is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 08:09   #18
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by DodgeViperTombola View Post
hai sa fim seriosi. cu un veyron mergi cu 10km/h sa nu il strici ca te rupe de bai dar cu viepr-ul il fortezi al maxx
Postul tau ar trebuie sa se rezume doar la masina care o prezinti...nu o sa ridici in slavi,ca apoi sa-ti sara lumea in cap.
Faptul ca Veyron are 10 radiatoare dupa tine afirmatia asta suna ca cei ce au proiectat si gandit acest automobil sunt niste nimicuri care nu au ce cauta in lumea auto.Apropo..motorul de viper tot a ramas cu 2 supape pe cilindru si actionare prin tije (ca la vechea dacie)?
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 11:21   #19
underline

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

mda...ca la vechea dacie si are 1000 de cai..poate sa fie ca la caruta, ca la porc, vaca etc daca are 1000 de cai ce mai conteaza?
underline is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 11:43   #20
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by underline View Post
mda...ca la vechea dacie si are 1000 de cai..poate sa fie ca la caruta, ca la porc, vaca etc daca are 1000 de cai ce mai conteaza?
Prestanta si fiabilitatea unei masini sunt mult mai importante decat puterea ei. Veyron exceleaza la toate 3 capitolele. Viper exceleaza doar la capitolul putere.
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 12:23   #21
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Intr-adevar, marfa masina. Nu ii baga in seama pe carcotasii visatori de veyronuri si grupul VAG, vise umede pentru ei. Am vazut-o expusa in AFI si nu pot spune decat ca mi-a lasat o impresie gen
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 12:39   #22
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Si Viper-ul asta nu este tot la stadiul de vis, pentru tine, psoesor de un E36, nu ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 12:52   #23
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

presupun ca e twin turbo.. e totusi ciudat ca se da premiu o masina second hand. E o chestie inedita. Intrebarea reala care se pune e ce faci cu asemenea masina in romania respectiv cat de usor poti sa vinzi un viper second de ~8000 cmc, ~1000 cai ?
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 12:55   #24
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si Viper-ul asta nu este tot la stadiul de vis, pentru tine, psoesor de un E36, nu ?
1.Nu e neaparat un vis, cu banii aia mi-as lua altceva, dar fata de Veyron e de 10x mai ieftin, si costurile de intretinere sunt de asemenea muuuult mai mici. Deci e o masina ce se preteaza mai bine muritorilor de rand ca mine si tine.

2.Vad ca te-ai legat de faptul ca sunt posesor de E36, nicio problema, dar tu ce fel de posesor esti?
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 13:03   #25
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

2. Nu am nimic cu E36 sau cu detinatorii unor astfel de masini, era o remarca la faptul ca nu detii cine stie ce masina de jdemii de euro care sa te puna in situatia de potential client de Viper (avand $$$ disponibili pentru asa ceva). Din afirmatia ta initiala se poate deduce ca unii viseaza la Veyron iar tu nu visezi la asa ceva ci chiar iti permiti un Viper, mai ales modificat serios. Pentru "muritorii de rand", faptul ca o masina costa 1.5 milioane euro sau 150k euro e irelevant, tot vis ramane, asa ca macar sa visam frumos, nu ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 13:21   #26
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Din motive financiare, nu visez mai departe de M3 E36 sau masini in banii astia. Ca o masina preferata ar fi McLaren F1 dar stiu ca nu as putea detine asa ceva decat daca as castiga la loto.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 09:23   #27
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
1.Nu e neaparat un vis, cu banii aia mi-as lua altceva, dar fata de Veyron e de 10x mai ieftin, si costurile de intretinere sunt de asemenea muuuult mai mici. Deci e o masina ce se preteaza mai bine muritorilor de rand ca mine si tine.
Esti sigur ca la puterea aia capitolul intretinerea este de partea lui Viper.Sa stii ca in lumea DragRacingului masinile serioase tin doar o singura cursa.Nu am nimic cu Viper,mi-ar placea sa am aceasta masina,mai ales motorul V10.Este pur ironica afirmatia lui DodgeViperTombola facand comparatie cu un o masina proiectat de la zero (nu modificata).Veyron costa mult mai mult decat aia 1 mil de euro,si nu cred ca banii aia sunt asa doar ca o jucarie pentru cei cu valizele pline de bani...VAG doar si-a dorit sa reinvie o marca care a facut istorie,in timp ce americanii arunca la gunoi concernele europene pe care le au sub aripa.Viper sta frumos in banca cu Corvette,GT-R,Posche 997Turbo,etc...Asa ca analogie ti-ar placea ca aceasta masina sa fie comparata cu McLaren F1?McLaren cand a fost lansat costa 1 mil de dolari...acum valoare lui este de cel putin 50% peste.Cat despre costuri intretinere eu cred ca nu se pune problema daca iti poti permite o asa masina.Acceasi chestie si cu Enzo...masinile se vindeau cu 500-600 mii de euro la dealer,iar la negru cu 1mil imediat dupa cumparare.

P.S.:vezi ca pe youtube este TopGear Veyron vs McLaren F1...un filmulet superb.

Last edited by Prince_Igor; 15-02-10 at 09:34.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 21:11   #28
DodgeViperTombola

Stage 1
 
DodgeViperTombola's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 21
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

pana o sa vedeti un veyron mai bine va uitati la un VIper
DodgeViperTombola is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 07:56   #29
PhattBoy

Stage 4
 
PhattBoy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 198
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

In plus, un Veyron il vezi ca pe un privilegiu, nu un drept. Din cate stiu, este singura masina cu costuri de productie mai mari decat pretul de vanzare. Corectati-ma daca gresesc! Daca e pana acolo si Thrust SSC face Viper-ul asta pe ce distanta vrei tu, dar e ca si cum am compara pantofii de piele cu slapii-tanga (aka flip-flops), nu? In esenta, fac acelasi lucru, dar ...
__________________
Drifting as a way of life!?


Last edited by PhattBoy; 18-02-10 at 07:58.
PhattBoy is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 20:29   #30
DodgeViperTombola

Stage 1
 
DodgeViperTombola's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 21
Default Re: Fully Customized Dodge Viper ACR

mai sa olasam balta cu veyronul. el exceleaza la anum capitole dar viperul e mai rapid pana la 200 km/h
mai bine facemo comparatie cu viper hennesy 1000tt
DodgeViperTombola is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -