Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-09, 17:06   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)


România este plină de talente. Aceste cuvinte, despre a căror veridicitate mulţi dintre noi sunt conştienţi, se transformă foarte greu în proiecte reale, în lumea reală. Un exemplu împotriva cursului acesta nefavorabil al evenimentelor îl reprezintă Liviu Tudoran, un tânăr român student la design la Universitatea Bucureşti, care a creat un model nou de maşină, de îi zice Dacia SHIFT.


Modelul este gândit ca un concept pentru Bucureştiul anului 2012, înglobând toate elementele si motivele actuale ale industriei auto mondiale, adică ecologie, idee originală, dimensiuni din ce în ce mai mici şi mai ales design avangardist. Formele Daciei SHIFT seamănă totodată cu conceptul Duster prezentat în premieră acum două luni la Geneva.

Dacia SHIFT este prezentată de Liviu ca un model electric şi sport în acelaşi timp cu două locuri care se adresează tinerilor rezidenţi în Bucuresti şi care se află la prima lor maşină: "Bucureştiul este un oraş aglomerat, plin de maşini şi de blocaje în trafic. Locuitorii oraşului au nevoie de o maşină mică şi cu un grad scăzut de emisii poluante", este de părere tânărul plin de idei din spatele proiectului.

Fiind în întregime electric, Dacia SHIFT urmează să se bazeze pe bateriile litiu-ion, la nevoie putând trece pe alimentarea alternativă pe pile de hidrogen.

Deşi Dacia SHIFT este prezentat ca un concept, neputând trece cel puţin imediat şi în întregime graniţa de la stadiul de schiţă şi de desen la cel de fabrică, el fiind un proiect independent, fără legătură oficială cu marca Dacia, totusi, reacţiile publicului ar putea, de ce nu, să atragă în viitorul apropiat atenţia oficialilor constructorului român.

film
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	auto.jpg
Views:	502
Size:	147.7 KB
ID:	903846   Click image for larger version

Name:	auto 2.jpg
Views:	495
Size:	256.9 KB
ID:	903847   Click image for larger version

Name:	auto 3.jpg
Views:	313
Size:	146.4 KB
ID:	903848  

Click image for larger version

Name:	auto 4.jpg
Views:	273
Size:	148.0 KB
ID:	903849   Click image for larger version

Name:	auto 6.jpg
Views:	256
Size:	241.9 KB
ID:	903851   Click image for larger version

Name:	auto 7.jpg
Views:	254
Size:	267.8 KB
ID:	903852  

Click image for larger version

Name:	auto 8.jpg
Views:	161
Size:	163.0 KB
ID:	903853   Click image for larger version

Name:	auto 9.jpg
Views:	161
Size:	163.4 KB
ID:	903854   Click image for larger version

Name:	auto 10.jpg
Views:	170
Size:	170.1 KB
ID:	903855  

Click image for larger version

Name:	auto 11.jpg
Views:	137
Size:	155.0 KB
ID:	903856   Click image for larger version

Name:	auto 12.jpg
Views:	141
Size:	172.0 KB
ID:	903857   Click image for larger version

Name:	auto 13.jpg
Views:	185
Size:	161.6 KB
ID:	903858  

Click image for larger version

Name:	auto 14.jpg
Views:	115
Size:	178.8 KB
ID:	903859   Click image for larger version

Name:	auto 15.jpg
Views:	202
Size:	185.0 KB
ID:	903860   Click image for larger version

Name:	auto 16.jpg
Views:	193
Size:	173.3 KB
ID:	903861  

Click image for larger version

Name:	auto 17.jpg
Views:	233
Size:	181.9 KB
ID:	903862  

Last edited by boy_wonder; 05-05-09 at 17:52.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 17:54   #2
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

partea din fata ma duce cu gandul la Dacia Sandero )
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:16   #3
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

de obicei ma incanta un proiect Dacia si nu comentez negativ. dar parca are vorba de adidas vechi...
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:41   #4
JuST_GiuGiu

Stage 5
 
JuST_GiuGiu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,934
Member of:
[4Rally]
[Honda]
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

auzi nu vreau sa o zic....dar nu cred ca inveci nu va scoate dacia asa ceva poate peste 20 de ani!
JuST_GiuGiu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 18:58   #5
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Quote:
Originally Posted by JuST_GiuGiu View Post
auzi nu vreau sa o zic....dar nu cred ca inveci nu va scoate dacia asa ceva poate peste 20 de ani!
In veci nu o sa scoata Dacia SUV, in veci un automobil Dacia nu va fii cumparata de catre germani, in veci Dacia aia, in veci Dacia aialalta. Auzi, nici mie nu-mi plac. Aproape ca le urasc, dar sa-i dam Caesarului ce-i al Caesarului.

ON topic: Da, probabil nu o sa scoata Dacia asa ceva deoarece conceptul Shtift, pardon....Shift, este un proiect idependent facut de un tanar talentat care nu are legatura oficiala cu Dacia, chiar daca linia masinii face parte din noua identitate a marcii. Dar asta nu inseamna ca acest proiect nu ar putea sa atraga atentia celor de la Dacia.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 19:18   #6
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Sa fim seriosi, lol.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 19:24   #7
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

frumos concept....ce pot sa spun, bravo man
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 19:25   #8
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Frumos, e placut sa vezi si design-eri romani talentati, care scot capul, desigur, nu e cea mai frumoasa schita din lume, dar tipul care a facut-o are doar 19 ani, sunt mai mult decat convins ca vom mai auzi de el, pana atunci mult succes si la mai multe.
__________________
"You win some, lose some, and wreck some."
"I pity the fool who don't think NASCAR is a sport"
"Aerodynamics is for those who cannot manufacture good engines"- Enzo Ferrari
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 20:45   #9
moartea16

Stage 4
 
moartea16's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 192
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

nu cred ca sunt design-eri romani sunt francezii de la Renault mai mult ca sigur dar daca ar fi romani inseama ca suntem pe drumu de a fi la egalitate cu Hyunday sau alte firme chiar mai mari
moartea16 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:10   #10
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Aceleasi probleme le-ati avut si cand s-a lansat conceptul Dacia Duster. Ca Dacia n-o sa scoata una d-aia niciodata, ca daca o sa apara o sa va luati una din fiecare culoare, etc.

Acest proiect nici macar nu s-a pus in practica(ma refer ca nu s-a construit nimic pe baza lui), este doar o realizare 3D. Si voi in loc sa aveti respect fata de munca baiatului veniti cu replici de genul: "Sa fim seriosi, lol", "Dacia n-o sa scoata asa ceva in 20 de ani", etc.
Obisnuiti-va sa cititi si articolul precedent pozelor, poate reusiti sa intelegeti ceva.

On Topic: Mie chiar imi place, desi in unele parti nu a fost chiar cel mai inspirat. Dar are imaginatie si poate ajunge departe.
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:17   #11
kalligraniento

Stage 5
 
kalligraniento's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 474
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Eu desenez masini, chiar mi-am creat o linie propie de design si mi-am creat o marca propie , asa doar pe hartie! Daca Dacia ar fi apartinut germanilor , as face si eu un design ptr Dacia si le-as arata-o! Dar cand vine vb despre francezi , nu se merita! Prefer sa ma chinui sa creez in realitate marca mea propie de masina care sa fie 100% romaneasca, ca si noi putem, dar nu are cine sa investeasca , adica , nu prea mai vrea lumea!
ON TOPIC: Design-ul mi-ar fi placut mai mult daca nu imprumuta liniile de la ultimul concept Dacia. Cinste lui si felicitarile mele!
kalligraniento is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:27   #12
DrAg0n_X

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 7
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Bravo! sigur o sa se mai auda de el baiatul a muncit si trebuie apreciat...mie chiar imi place e putin prea futurist dar arata bine cine are comentarii aiurea de tip "lol" sa puna ei mana sa faca ceva mai bun/frumos...
DrAg0n_X is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 21:36   #13
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

asa ceva o sa vada stra stra stra nepotii mei ).! apreciez munca totusi celui ce a facut`o. dar asa ceva e cam futurist si pentru dacia...! life goes on
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 22:17   #14
dragonul17

Stage 4
 
dragonul17's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 213
Smile Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

Traim intr-un boll de stricla dragut concept ( partea cu geam peste tot cam numi place ) dar in rest este atragator felicitari partea cu producerea masini nu va ganditi ca va fi chiar asta va fi una asemanatoare dar ........ ( peste 100 de ani pt ca noi nu avem dorinta de a evolua [romini] noi avem dorinta de a inevoula ) . cu asta am sfirsit remarca



PS. daca sunt de facut corecturi la mesaj va rog pm ( deoarece a fost scris la o ora foarte tirzie si nu vedeam bine ) Multumesk
__________________
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...tz/page-6.html
>>>>>>> e30 urs:d... 324d.. yay .

Don'T use tuning for ilegal races!!

"Cred ca dizalul tau revolutioneaza lumea curselor" genial
dragonul17 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-09, 22:17   #15
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Dacia Shift Concept sau Dacia viitorului by Liviu Tudoran (Galerie foto + video)

mare frumusete nu ar fi dar are totusi cateva chestii interesante
marius3030 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -