Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > LANCIA

LANCIA Forum Lancia - dedicat posesorilor de Lancia: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-07, 14:02   #16
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Am dat masina. Eu sunt Fabulous, iar asta e primul meu nick la care am pierdut parola o vreme, apoi am gasit-o.
Si mie imi pare rau putin ca am dat-o, dar cu masina asta nu puteam sa fac ceea ce vroiam, din cauza motorului. Dar nu va parasesc, Lancisti Inca ma gandesc ce sa cumpar, Alfa 33, Prisma pe benzina sau un ursulet. Oricare as lua, restaurarea o paste, deci trebuie sa-mi calculez bugetul sa ma documentez asupra preturilor, apoi ma arunc. Daca stiti vreuna din aceste masini la pret bun, anuntati-ma.
Apropo, proiectul virtual cu Lancia Prisma va continua incepand de luna viitoare, cand incep sa lucrez si pentru masina de show pentru concursul 4Tuning Day.
__________________
Red lights look green to me

Last edited by _DPG_; 16-02-07 at 14:04.
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 01:44   #17
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

ce de masinute aici ca a mea! mama are o lancia prisma din 85 diesel,dar....e cam varza saraca si are o gramada de piese inlocuite...dar merge saracuta...e mai batrana ca mine,si din pacate o lasa pe mama mereu in drum,in cele mai placute momente...dar mama un mecanic ce a devenit din 96 de cand o are mereu ridica capota si..se descurca destul de bine cu ea ) iar acum...de parca nu era una de ajuns,a mai cumparat una de 8 mil...e delta,si are nevoie doar de piesele de la roti, suspensii,arcuri rulmenti si un suport la motor ca e shui ) plus cauciucuri,mar ajunge mult sa o fac? motoru e impecabil,e delta turbo gri,destul de ingrijita,dar ii lipsesc astea...aveti idee cat ma costa la mana a 2a? ca noi...ajung cam 25 de mil...
giorgiana is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 14:03   #18
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

O fuzeta cu totul si cu rulmentul bun, eventual si pivotul fara joc, la mana a doua te costa intre 1.5 si 2 milioane, arcurile habar nu am dar nu are cum sa coste prea mult, suportul de motor stiu ca e cam scump, eu am schimbat tamponul si a fost 1 milion (ptr o bucata de caciuc e mult), iar ciuciucuri de 165 (175) 65 r14 gasesti la sh cu 70-100 lei bucata, ideea e ca sunt de firma si sunt mai bune decat multe anvelope noi. Deci nu prea treci de 10 milioane, cu bucsi cu tot.
Eu imi cumpar Prisma din nou si o fac, vreau una cazuta ca sa o fac. Nu stiu de ce, cu toate ca era cam problematica, nu pot sa uit masina, imi placea f mult si inca-mi place, am hotarat deja sa iau alta. Tot neagra va fi, dar de data asta pe benzina si cu jante aluminiu OZ albe pe 15 sau 16 si gume cu talon mic
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 00:23   #19
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Vroiam sa imi iau la revedere de la voi...ca mica mea lancia delta nu prea se poate face si cere bani f multi,e si motoru varza pe langa suspensii faruri cauciucuri contact taxe...vopsea...etc... imi pare rau.... multumesc pentru sustinere sfaturi si sa aveti grija de voi si de masinutele voastre pa pa!
giorgiana is offline   Reply With Quote
Old 24-02-08, 21:11   #20
sauceanu

Stage 3
 
sauceanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 80
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Salutare!
DPG ai mai facut ceva cu Prisma?
Eu am reusit sa o fac pe a mea pana la urma.... Greu tare, si mult foarte mult de lucru ) Zilele astea va pun si ceva poze si cand am timp va povestesc prin ce am trecut
Sanatate!
sauceanu is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 23:20   #21
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Din pacate eu am plecat din Bucuresti si n-am mai avut timp de reconditionat masini, insa nu e timpul pierdut. Abia astept sa-ti prezinti masina si sa citesc prin ce ai trecut, ca stiu ca dracoveniile astea de Prisme sint funny
Apropo, fosta mea Lancia inca mai circula pe numele si numerele mele
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 00:14   #22
sauceanu

Stage 3
 
sauceanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 80
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

)
Misto. Eu nu cred ca o sa renunt vreodata la ea )
Ia sa vad poate gasesc niste poze mai recente pe aici sa le pun repede....
Deci asa a inceput
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_3282.jpg
Views:	186
Size:	214.9 KB
ID:	464555   Click image for larger version

Name:	IMG_3284.JPG
Views:	178
Size:	700.8 KB
ID:	464556   Click image for larger version

Name:	IMG_3292.JPG
Views:	190
Size:	531.9 KB
ID:	464558  

sauceanu is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 21:04   #23
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Si cum a continuat? Apropo, sper ca ai schimbat mocheta aia cu una neagra, a fost primul lucru pe care l-am facut, am urat din start carpa aia gri murdar-albastruie, asa era si la mine. Am fost stupefiat cand sub mocheta originala am gasit tone de pasla groasa pe post de izolant fonic. Asta nu era problema, dar era toata umeda ca dracu, desi nu mai plouase de saptamani. Dar era atat de imbibata cu apa, incat a trebuit sa le tarasc pana la ghena de gunoi, atat erau de grele. Iar in masina NU PLOUA! De unde s-a adunat umezeala aia va ramane un mister ptr mine. Ar trebui sa schimbi si materialul de pe fetele de usi, eu le-am schimbat cu plus negru. Dupa astea 2 schimbari, parca aveam alt interior, era incredibil cat de curat era si ce frumos a inceput sa miroasa. Cativa mp de material si un weekend de munca si e cu totul alta masina cand deschizi usile.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	136
Size:	190.9 KB
ID:	470010   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	147
Size:	144.0 KB
ID:	470011   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	150
Size:	82.3 KB
ID:	470012  

Click image for larger version

Name:	4.JPG
Views:	195
Size:	177.3 KB
ID:	470013  

Last edited by _DPG_; 02-03-08 at 21:07.
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 23:47   #24
cyprian_eu2005
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 0
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

sal sunt nou pe aici mi-am luat si eu o prisma 1.9 tds -85 mia placut mult forma ei clasica cred ca am dat si cam mult pe ea da sta e de acuma am luato de 2 saptamani am mers 3 zile cu ea si am bagato la reparat pt ca am trecut peste un canal si mia sarit de pe punct in fine , am ajuns la mecanic si cand sa apucat sa imi faca o lista cu ce a trebuit sa ii cumpar ma luat durerea de cap asta e e prima mea masina si imi place .am ganduri mari pt ea dar mai inati de toate am 2 probleme la ea si ma gandeam ca poate ma ajutati si pe mine iam cumparat f multe piese ca sa ii segmentez motorul discuri noi placute capete bara multe dar am o problema mai mare .AS AVEA NEVOIE DE O CASETA SERVODIRECTIE IN STARE BUNA SI UN TAMPON LA MOTOR CEL DIN SPATE INTRE CUTIA DE VITEZA SI MOTOR
cyprian_eu2005 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 11:13   #25
sauceanu

Stage 3
 
sauceanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 80
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma


Se pare ca postez numai pe la inceputul lunii
Asa s-a terminat.....
Sper sa am timp sa va mai povestesc.....
Am si o gramada de poze din timpul lucrului
_DPG_ nu am schimbat mocheta ca nu am gasit si de confectionat nu prea am avut timp. Oricum cea veche nu era asa rea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	232
Size:	453.7 KB
ID:	524106   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	214
Size:	833.7 KB
ID:	524107   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	203
Size:	551.4 KB
ID:	524108  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	195
Size:	418.2 KB
ID:	524109   Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	208
Size:	486.2 KB
ID:	524123   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	221
Size:	454.0 KB
ID:	524124  

sauceanu is offline   Reply With Quote
Old 10-05-08, 10:46   #26
_DPG_
Ford Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 371
Member of:
[FORD]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Arata super bine, arata impecabil defapt. Ce ai facut tu este un full resto caroseriei si asta se va vedea in anii ce vor urma cand nu vei avea probleme cu rugina sau alte chestii. N-ar fi rau sa deschizi un thread nou care sa cuprinda masina cum era, poze din timpul lucrului si poze finale, cu explicatii, timpii si banii bagati in fiecare componenta, cred ca ai fi primul care face asa ceva aici la Lancia. Am sa incerc sa-ti editez pozele in P.S., daca mai ai mai pune, sa vedem poate reusesc sa fac poze din alea cool Astept si threadul.
_DPG_ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 13:22   #27
Hooliganu`#1

Stage 5
 
Hooliganu`#1's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 535
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Care mai vreti piese de Prisma? am niste prieteni care au luat 2 si le-au cam dezmembrat...

Last edited by aleks; 19-05-08 at 10:46.
Hooliganu`#1 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-16, 20:08   #28
gabi 1,9

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 100
Default Re: Masina mea Lancia Prisma

Mai are cineva din membri dupa acest forum vreo prisma?Imi plac aceste modele si am observat ca sunt foarte rare cel putin in Romania.As vrea sa vad mai multe poze si tatal meu a avut una diesel in 1998 era din 1986 masina.
gabi 1,9 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-16, 08:41   #29
Hooliganu`#1

Stage 5
 
Hooliganu`#1's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 535
Member of:
[Midnight Racers]
Talking Re: Masina mea Lancia Prisma

Salut, am eu Prisma Integrale...am mai avut o Prisma Integrale, dar am dezmembrat-o, din pacate...si in curand mai iau o Prisma de 1.5...
Hooliganu`#1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -