Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > LANCIA

LANCIA Forum Lancia - dedicat posesorilor de Lancia: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-09, 17:17   #1
florin_rtx

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 74
Default cumpar etrieri spate lancia integrale

etrieri spate lancia prisma integrale si cablu frina de mina
florin_rtx is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 18:30   #2
stef2000

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 507
Default Re: cumpar etrieri spate lancia integrale

Quote:
Originally Posted by florin_rtx View Post
etrieri spate lancia prisma integrale si cablu frina de mina
sal,
vezi ca se potrivesc si de delta 1.6 gtie, frinele spate cu integrala sunt la fel, inclusiv discurile
stef2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 20:05   #3
florin_rtx

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 74
Default Re: cumpar etrieri spate lancia integrale

Quote:
Originally Posted by stef2000 View Post
sal,
vezi ca se potrivesc si de delta 1.6 gtie, frinele spate cu integrala sunt la fel, inclusiv discurile
le-am rezolvat mersi mult!
florin_rtx is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 20:07   #4
florin_rtx

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 74
Default Re: cumpar etrieri spate lancia integrale

Quote:
Originally Posted by florin_rtx View Post
le-am rezolvat mersi mult!
o alta problema daca ma poti ajuta,cum pot desfunda injectoarele fara sa dau rampa jos?mersi
florin_rtx is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 21:29   #5
stef2000

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 507
Default Re: cumpar etrieri spate lancia integrale

Quote:
Originally Posted by florin_rtx View Post
o alta problema daca ma poti ajuta,cum pot desfunda injectoarele fara sa dau rampa jos?mersi
nu merge fara sa le dai jos, si eu a trebuit sa le desfund, leam dus in brasov si lea spalat cu ultrasunete, si unul nu avea decit jumatate debit cit trebuia sa aibe, si am mai facut rost de 2 injectoare care leam spalat si am facut 4 bune..
ii f important ca fiecare injector sa aibe debitul necesar, altfel se sparge pistonul respectiv = se saraceste amestecul in cilindru si creste f. mult temperatura, si ca atare pistonul cedeaza - ii foarte important, sa le faci pe toate 4 si apoi se verifica debitul = este un dispozitiv special care simuleaza motorul, si se masoara la fiecare injector debitul timp de 60 sec. la 4000rot..
stef2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 19:36   #6
florin_rtx

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 74
Smile Re: cumpar etrieri spate lancia integrale

Quote:
Originally Posted by stef2000 View Post
nu merge fara sa le dai jos, si eu a trebuit sa le desfund, leam dus in brasov si lea spalat cu ultrasunete, si unul nu avea decit jumatate debit cit trebuia sa aibe, si am mai facut rost de 2 injectoare care leam spalat si am facut 4 bune..
ii f important ca fiecare injector sa aibe debitul necesar, altfel se sparge pistonul respectiv = se saraceste amestecul in cilindru si creste f. mult temperatura, si ca atare pistonul cedeaza - ii foarte important, sa le faci pe toate 4 si apoi se verifica debitul = este un dispozitiv special care simuleaza motorul, si se masoara la fiecare injector debitul timp de 60 sec. la 4000rot..
scuza-ma ca te cicalesc,vad ca oarecum te pricepi,masina mea merge bine de la 3000 de rot |min,sub 3000 iti da senzatia ca merge in trei pistoane,se poate sa fie de la injectoare?masina a mers,dar astat o perioada de vreo 3luni nepornita si acum cind am pornit-o are problema asta!inca o data scuza-ma pt deranj
florin_rtx is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 23:11   #7
stef2000

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 507
Default Re: cumpar etrieri spate lancia integrale

Quote:
Originally Posted by florin_rtx View Post
scuza-ma ca te cicalesc,vad ca oarecum te pricepi,masina mea merge bine de la 3000 de rot |min,sub 3000 iti da senzatia ca merge in trei pistoane,se poate sa fie de la injectoare?masina a mers,dar astat o perioada de vreo 3luni nepornita si acum cind am pornit-o are problema asta!inca o data scuza-ma pt deranj
eu zic ca tre luata un pic la mina si aprinderea, adica> verificat/schimbat bujie, fisa, pipa,capac delcou.
iti recomanda sa iei si o compresie la motor
si dupa aia sa dai jos injectoarele...oricum o curatare de injectoare face bine, numai daca ne gindim la faptul ca unul dintre ele nu mai are debitul necesar ce se intimpla in cil acela....
ar trebui sa masori si presiunea in rampa de injectie, din cite mi-a duc aminte tre sa fie undeva la cca 2,5 bari, adica sa verifici si pompa si regulatoru de presiune...
stef2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -