Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-08, 11:33   #1
BMW-TM

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2
Default Alb Perlat....ma Ajuta Cineva ?

Salut....am un audi a6 alb si vreau sa-i dau o perla peste...am mai incercat aceeasi combinatie,dar nu a iesit perla in evidenta prea tare (s-a dat fond alb mat,dupa care o mana de perla,mai mult gaz si dupa,lac)-in poza.....poate stie vreun vopsitor cate maini de perla trebuie date si cum...sau ce fond trebuie folosit alb mat sau codul masinii care este alb galbui..am vorbit cu un vopsitor din Arad care a vopsit un VW Passat alb perla si mi-a spus ca a dat 12 maini de perla..oricum masina era beton...dar altii spun ca daca dai mai multe maini se face ca oul de rata,adica se pateaza...ma ajuta cineva?

P.S: sunt din Timisoara
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 038.jpg
Views:	2269
Size:	129.7 KB
ID:	420610  
BMW-TM is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 18:44   #2
picasso

Stage 3
 
picasso's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 126
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Alb Perlat....ma Ajuta Cineva ?

salut,vopseaua care se lacueste e mata la uscare,sfatul meu e sa bagi un pic de perla in ultimul strat de vopsea si dai 3 maini de perla[2 pline si ultimul gaz],3 maini lac [plin[diluat normal],plin[diluat10%],gaz[diluat35%]],diluarea depinde de materialele folosite
__________________
picasso is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 19:37   #3
BMW-TM

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2
Default Re: Alb Perlat....ma Ajuta Cineva ?

PICASSO,mersi de sfat....la a6 din poza am folosit vopsea+lac sikkens...dar..pe ce crezi ca se vede mai tare perla...pe alb mat pur sau pe codul de a6 care bate putin spre crem...daca se dau 2 maini de perla+a 3-a gaz..nu se pateaza?
BMW-TM is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 08:28   #4
cristi bau bau

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 6
Default Re: Alb Perlat....ma Ajuta Cineva ?

in mod normal daca folosesti perla simpla peste alb trebuie sa aplici 2-3 straturi semiumede.Dac aplici plin atunci particulele metalice si de perla se vor duce la baza stratului iar efectul va fi de un alb murdar.important este timpul de aerare (zvantare) intre straturi.Daca stratul anterior nu este uscat efectul nu va fi cel asteptat.Cu cat nr. de straturi de vopsea este mai mare cu atat timpul de zvantare va fi mai lung, inainte de aplicarea lacului.Iti recomand dupa uscarea lacului sa-i faci supralacuire. Lacul are efect de lupa si iti va scoate in evidenta efectul mult mai bine.Atentie insa, daca lacul nu este uscat
inainte de supralacuire poti strica tot.
daca mai ai nevoie de inf. suna la 0741278033 cristi petrescu(paint methods concept)
cristi bau bau is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -