Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-07, 14:27   #1
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Intrebare vopsea ...

Salutari tututor! Sunt nou pe forum, si nou in lumea aerografului. Dati-mi voie sa ma prezint: ma numesc Alecu Mihai Bogdan si am 17 ani, lucrez cu aerograful de vreo 2 luni insa desenez de muult timp. Pana acum cu aerograful nu am pictat decat machete si o bicicleta pe care o sa vi-o arat. In progres insa am o casca si as avea o intrebare despre vopsea. Mi-am luat de pe Lipscani o vopsea, cea din imagine ... pe ea scrie vopsea pentru aerograf, si nu am nici-o indoiala ca ar fi altceva dar, scrie de asemenea ca se poate folosi si pe textile si se aplica termic... intrebarea mea e pe metale si tot termic se aplica ? Sau se poate lasa doar din pistol ? Multumesc ...
PS: Ce parere aveti de vopsea ? A folosit-o cineva ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	airbrush color.JPG
Views:	85
Size:	21.9 KB
ID:	334211  
jagga is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 09:11   #2
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Intrebare vopsea ...

Salut si bine ai venit!

Aplicarea termica este utilizat la textile si numai la acest gen de materiale. Se vopseste cu aerograful pe un tricou apoi acesta este tratat termic la o temperatura ridicata, intr-un aparat asemanator a unui scaner ( ) ca vopseaua sa primeasca rezistenta dorita si sa nu-si piarda culoarea nici dupa 100 de spalari. Dupa tratarea termica se spala obligatoriu o data in apa de vara si se poate vinde . Aceasta procedura este folosita de toti "airbrush artists" care lucreaza pe tricouri, cu exceptia ca in mai multe cazuri se foloseste un fier de calcat decat acel dispozitiv. Temperatura recomandata este 190 grade Celsius.
Este o alta metoda care se numeste sublimatie, aceste vopsele sunt de o alta natura. Aici vopseaua este transferat pe textile intr-un dispozitiv special, prin presare intre 160-210 grade Ceslius unde vopseaua la o presiune constanta este aplicate prin evaporare. Dar nu cred ca ar fi cazul la vopseaua ta.

Totusi trebuie aflat pe ce baza este vopseaua aceea. Apa, vinyl sau alt gen de diluant.

Pe orice alta suprafata (daca vopseaua este recomandata pe acela!!) se aplica cu un aerograf se lasa se sa usuce, in cazul tau pe metal. Poate ajuta si un pistol cu aer cald sau un cuptor, apoi se lacuieste.

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 11:36   #3
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Intrebare vopsea ...

Pai vopseaua e pe baza de apa, ca a mers diluata (prima data am bagat-o in aerograf nediluata si, eu avand un compresor de frigider = presiune mai mica, mi s-a infundat pistolu; l-am desfacut, curatat apoi am diluat-o si a mers un pic mai bine). Presupun ca o sa mearga mai bine la un compresor mai mare, eu am unul care scoate pana la 8 atmosfere (o sa-l setez in jur de 1,5 - 2 atm, normal) dar imi trebuie un element, o reductie ca sa conectez furtunul de la aerograf la el ... si e de 1/8 exterior 1/4 interior si nu am gasit la noi ...
Multumesc.
Ps: Pe vopsea scrie ca se poate folosi pe orice tip de suprafata.
jagga is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 11:57   #4
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: Intrebare vopsea ...

Nu e mai simplu sa-ti iei un compresor pentru aerograf? E aprox 3 mil. Te scuteste de o gramada de dureri de cap, in plus e si silentios, are filtru si tot ce trebuie. Ce aerograf folosesti?
__________________

..::Inferno MotorSport::..
* Heka Designs - Custom paint (airbrush) Contact la:
* email: diavol_dracu@yahoo.com;
* id. messenger: diavol_dracu - Bucuresti;
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 12:22   #5
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Intrebare vopsea ...

Poi am deja un compresor care scoata destul de mult, am zis. Si il reglez sa scoata mai putin si are so filtru, si rezervor de aer si tot .. am o copie de Iwata, destul de simplut dar merge. Vreau sa-mi iau unu mai bun insa sa mearga treaba cu asta intai
jagga is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 13:28   #6
leone17

Stage 2
 
leone17's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 40
Default Re: Intrebare vopsea ...

TREABA SA MEARGA Mult Noroc:!
leone17 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 15:14   #7
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Intrebare vopsea ...

O sa mearga oricum ca am timp sa lucrez ) ... mai am 2 ani pana la bac ... si dupa aia inca cat ... Multumesc !
jagga is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 15:48   #8
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: Intrebare vopsea ...

Quote:
Originally Posted by jagga View Post
Poi am deja un compresor care scoata destul de mult, am zis. Si il reglez sa scoata mai putin si are so filtru, si rezervor de aer si tot .. am o copie de Iwata, destul de simplut dar merge. Vreau sa-mi iau unu mai bun insa sa mearga treaba cu asta intai
E super bine pentru inceput. Astept sa postezi primele poze cu lucrarile tale. Bafta in continuare.
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 15:53   #9
jagga

Stage 2
 
jagga's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 53
Default Re: Intrebare vopsea ...

Quote:
Originally Posted by PizziRG View Post
E super bine pentru inceput. Astept sa postezi primele poze cu lucrarile tale. Bafta in continuare.
Multumesc; sigur, o sa postez imediat cum incep desenele. Am in minte o casca de motocicleta, a mea, defapt a bunicului meu; e o casca pe stil vechi, cu chingi de piele etc. O sa v-o arat cum incep s-o lucrez.
Multumesc tuturor pentru incurajari !
jagga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -