Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-07, 09:26   #31
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Ai de mine! Prietene tu ma uimesti!
Comand si eu, multumesc pentru link!!!

Astea trebuie neaparat incercate!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 10:53   #32
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

Salutari
Vezi ca livrarile le fac doar din data de 17 ca s-au dus si ei in concediu. eu as comada de proba intai sa vad cum merg. am mai patit cu o vopsea care cica e pentru airbrush luata de la un magazin din Arad [26 ron] si e foarte diluata si,concentratia de pigment slaba.am sa pun o poza cu sticluta , daca o intalniti prin magazine sa stiti sa o evitati. din cate tin minte e Lucas, oricum cand ajung acasa ii fac o poza.
mcrisd is offline   Reply With Quote
Old 09-08-07, 08:45   #33
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Da am icercat si eu, lucas paints. Intradevar prea prea diluat. Dar la presiune mai mica rezista. Oricum, nu are rost sa te chinui cu ea.
stephio is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 15:15   #34
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Vopsele airbrush

Sa moara Franta, pai daca e pe asa, si e buna vopseaua , dati un urlet si la mine, ca imi iau si io.Vreau doar verde si negru deocamdata, numa ca aici astia de la vopsitorii tot la stagiu de pensula pe masina au ramas, nici macar nu stiu ce e ala pigment la vopsea....si cand te mai gandesti ca sunt si de meserie....
Merci pentru link.
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 23:31   #35
NARCOSS

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2
Default Re: Vopsele airbrush

salut, sunt nou, in arta "airbrushing"-ului si tocmai mi-am luat un aerograf , BD-130A, englezesc, mi-a sosit din Anglia, si as vrea sa stiu de unde as putea sa fac rost de vopsele, si daca pot folosi pentru carton sau hartie , vopsele pe baza de apa, adica "aquarele"
NARCOSS is offline   Reply With Quote
Old 10-08-07, 23:38   #36
NARCOSS

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2
Default Re: Vopsele airbrush

va dau si id-ul meu pentru sfaturi, silent_matterexecution, si
v-as fi recunoascator daca m-ati ajuta, chiar si cu "secrete" din arta asta
NARCOSS is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 14:10   #37
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

salut narcoss pe hartie si pe carton poti folosi mai multe feluri de vopsele:eu iti recomand sa testezi orice vopsea pe baza de apa care o gasesti cu conditia sa nu o diluezi prea tare si la nevoie sa o treci printr-o sita f. fina [ciorap de dama],si vezi care iti place mai mult.
eu am inceput cu coloranti pentru lavabil !! spor la munca!
mcrisd is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 21:45   #38
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Vopsele airbrush

eu am lucrat cu ele pe suprafete lavabile si pe plastic si au fost ok, sunt insa putin circumspect cand vine vb de aplicare pe metal si ce se intampla cu lacuirea dupa >?, daca a incercat cineva deja pe suprafata metal si a lacuit sa dea pls de stirie cum reactioneaza.
__________________
[SIGPIC][SIGPIC]
hasky is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 10:43   #39
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Vopsele airbrush

Am fost la un magazin de vopsele de aici, si cum astia de aici sunt FOARTE in urma, am intrebat daca au vopsea pe baza de apa , pentru masina (adica sa prinda pe metal sau pe alta vopsea) si mi-au zis ca au numai vopsea alba.
Intrebarea mea e daca vopseaua acrilica necesita lacuire dupa (daca nu necesita si totusi lacuiesti, ce se intampla)?
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 09:45   #40
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Orice vopsea ce este supus fortelor naturi trebuie protejata. Sunt vopsele care deja contin lacul, acelea scapa de sub aceast aspect. Totusi sunt mai putin rezistenti decat o vopsea cu 3-5 straturi de lac pe ea.
Vopseaua acrylica este de natura uleioasa sau pe baza de apa. Cea uleioasa nu ne intereseaza, se foloseste in arta, cea pe baza de apa se poate folosi, doar ca in unele cazuri pigmentii suspendati pe polimerul acrylic sunt mai mari ca sa iasa bine din duza, deci infunda acesta. Majoritatea vopselelor pe baza de apa se dilueaza cu apa sau cu o substanta foarte asemanatoare, dar dupa evaporarea apei procesul este ireverzibil. Trebuie protejate cu lac, daca sunt folosit pe masini. Nu vorbesc aici de vopsele acrylice ce se folosesc pentru fatade.
stephio is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 10:15   #41
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

S-a incumetat cineva sa le incerce ? ca sunt curios daca sunt bune

http://www.galeriart.ro/eshop/prodVi...?idproduct=867
mcrisd is offline   Reply With Quote
Old 07-09-07, 10:26   #42
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

no cash no paint ...
stephio is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 17:29   #43
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

http://www.coastairbrush.com/categorypage.html

a-ti comandat careva produse de aici?ca am vazut ca e si Romania pe lista tarilor unde trimit,am sa le scriu oricum un mail sa-mi confirme.daca trimit , eu imi comand cate ceva,este reducere la iwata!! aviz amatorilor!
oricum eu de culori voiam sa intrebt. cei care se pricep si au mai lucrat cu Auto Air Colors, sunt pe baza de apa cele de pe site? daca nu, atunci ce imi recomandati de acolo dar sa fie pe baza de apa.pt. ca pt.celelalte au o taxa speciala de shipping intre 100-300$
multumesc anticipat
mcrisd is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 19:17   #44
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Salut Mcrisd!

Createx are pe baza de apa, dar daca vrei sa vopsesti pe diferite suprafete, mai ales pe metal atunci sa nu cumperi altceva numai AutoAir!
Da pe baza de uratene este scump din cauza ca este inflamabil, dar nici cu AutoAir nu scapi sub 100 USD taxa postala

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 21:14   #45
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

ma gandeam eu ca e prea frumos sa fie adevarat, eu speram ca e ceva in genul asta...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	111.jpg
Views:	174
Size:	189.0 KB
ID:	348275  
mcrisd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -