Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-07, 19:20   #1
leeloo_wolf

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Member of:
[AirBrush]
Default Vopsele airbrush

Am mai postat si pe un alt forum dilema...spuneti-mi si mie ,daca se poate, ce fel de vopsele folositi la airbrush.Eu am folosit vopsea de masina, insa , probabil din cauza diluanutului, mi s-au umflat garniturile de la airbrush si acum imi sufla aerul in paharelul de vopsea. Se poate vopsi si cu altfel de vopsele, pe care sa le si pot gasi in Romania, nu de alta dar am inceput o lucrare si am nevoie de vopsele destul de urgent...
leeloo_wolf is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 11:26   #2
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Esti sigur ca garnitura este de vina. Eu asi curata pistolul mai intai, lasal sa stea in solutie, fara garnituri. Si vezi dupa aceea... Ce pistol ai??

Despre vopsele, pai uite ca nici nu asi fi crezut ca mergand la o vopsitorie auto voi desoperi vopsele pe baza de apa. Mult mai economic, mai putin daunator... I-ti recomand sa faci o plimbare pe la niste vopsitorii si sunt sigur ca vei gasi si tu.

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 15:16   #3
leeloo_wolf

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 24
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Eu banuiesc ca garnitura este de vina, pt ca in carticica lui spune ca daca face bule de aer in recipientul pt vopsea, poate fi ori din cauza ca o garnitura(nu se stie care) este defecta, ori nu e insurubat bine capul...pistolul l-am demontat tot, l-am curatat tot, si tot degeaba. Pistolul e Evolution de la Harder&Steenbeck, l-am primit anul trecut, dar abia acum 2 saptamani l-am folosit prima data pt ca nu aveam compresor.Asa ca am facut rost de vopsea neagra si m-am pus sa fac ceva acolo asa...fara vreo idee anume, ca sa vad si eu cum merge(n-am mai vopsit pana acum cu un airbrush). Am vopsit pe o aripa de motocicleta sa vad cam ce pot face, iar cand am vrut sa ma pun sa fac ceva care sa ramana permanent pe un plug de motocileta...s-a intamplat ce s-a intamplat...
leeloo_wolf is offline   Reply With Quote
Old 10-04-07, 09:02   #4
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Aerograful tau este gravity feed, daca zici ca ai curatat bine capul si acul atunci se pare ca intradevar ti-a manca ceva garnitura, dar daca zici ca numai l-ai curatat dar nu ai tinut-o in diluant sau alta solutie totusi este straniu.

Bulele de aer in cuva apar in momentul cand aerul nu poate iesi la cap. Asa se curata de exemplu aerograful... Pui solutie in cuva si astupi capul cu degetul apasand manerul pentru aer. Nu pot sa cred ca in asa scurt timp ti-a mancat Oringul.

Once again, desfa tot, curata acul, iar cu o periuta de dinti curata nozzle -ul. Apoi incearca. Daca nu merge atunci ....

Happy airbrushing!

P.S. numai partile metalice se tin un timp mai indelungat in diluanturi. O-ring -ul in mod normal nu are contact nici cu vopseaua si nici cu diluantul.
stephio is offline   Reply With Quote
Old 10-04-07, 12:02   #5
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

ba au contact...daca ti s-au dus garniturile atunci poti sa-ti cumperi altul, asta in caz ca ai drum prin germania sau iti poate aduce cineva de acolo piese de schimb pentru el. de unde ai luat aerograful?
__________________

..::Inferno MotorSport::..
* Heka Designs - Custom paint (airbrush) Contact la:
* email: diavol_dracu@yahoo.com;
* id. messenger: diavol_dracu - Bucuresti;
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 10-04-07, 12:22   #6
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Cred ca asta ar fi...
Attached Images
File Type: jpg ersatzteile_01_intro.jpg (12.5 KB, 745 views)
stephio is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 02:13   #7
hasky

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 473
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Vopsele airbrush

problemele mai apar si din cauza folosiri unei culori necorespunzatoare mai groasa care poate a infundat aparatu nu a mai suflat cum trbuie si fortandul s au dus garniturile, cat despre vopseaua de masina sa sti ca eu folosesc in marea majoritate standox si nu am avut probleme pana acum
__________________
[SIGPIC][SIGPIC]
hasky is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 12:39   #8
viperCCB

Stage 2
 
viperCCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsele airbrush

care-mi spune si mie unde pot gasi un aergraf destul de bun ???si ce fel d compresor ar fi indicat pt el..pt k eu am unul enorm si mi-e k o sa l afecteze.
viperCCB is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 17:02   #9
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Problema este intradevar din garnituri dar nu este asa grava .Am si eu un Evolution si lucrez cu el numai cu vopsele pe solvent iar din timp in timp ii schimb garniturile .Cu ce ? ...cu garnituri din brichete din alea ordinare .Simply the best...Cu ocazia asta am sa va dau si o veste mare .In curand unul din cei mai renumiti producatori de vopsele speciale pt airbrush din lume va fi prezent pe piata din Romania cu toata gama de produse pe baza de apa .La inceputul saptamanii am fost in Buc. la un curs tehnic legat de aceste produse ,curs tinut de Simon Murray [Irlanda de Nord ] reprezentantul pt Europa al renumitului fabricant de vopsele .Din pacate nu pot sa spun mai multe pana la lansarea oficiala a acestor produse pe piata peste apr. doua luni .Ce pot sa va mai spun este ca preturile vor fi mai mult decat acceptabile tinand cont ca este vb. de vopsele profesionale [ candy ,iridiscent ,pearl ,pelette etc] .Putintica rabdare d-lor...
koffa is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 08:15   #10
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Domnule Koffa,

aceasta veste mi-a picat cel mai bine in ultimi saptamani. Multumim pentru info, super info!!
In sfarsit...

Pentru cei care nu stiu despre cine si ce este vorba si nu au apucat sa dea un search pe net dupe acest nume, atunci:Createx Auto Air

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 14:16   #11
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Smile Re: Vopsele airbrush

Eu nu am spus nimic...
koffa is offline   Reply With Quote
Old 22-06-07, 12:34   #12
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

salut tuturor. sunt nou pe aici si si in ale airbrush-ului.. [salut stephio nu ne-am mai vorbit de mult...:]
problema mea ,ca si a altor incepatori ,sunt vopselele.eu am folosit prima data piugmenti pentru colorarea vopselei lavabile[asta am gasit pe moment prin casa, si spre surprinderea mea a mers ok. dar cum pretentiile au crescut, si suportul pe care lucrez s-a transformat din carton in tabla , am schimbat si vopseaua cu una pentru vopsit masini si mai exact KLAR.Nu sariti cu gura ,pt. ca stiu ca nu e pentru aerograf dar....asta e.am observat ca:albul, si culorile care au un continut mare de alb nu merg bine deloc.Mai exact vopseaua nu mai e pulverizata ci mai mult ''scuipata''.vopseaua am strecurat-o inainte si diluat-o cat sa nu isi piarda pigmentul concentratia incat sa devina transparenta,dar tot degeaba. nu merge bine. Ieri mai ca-mi venea sa ma las de ''meserie'' de nervi. facusem un craniu in flacari si cand sa-i pun lumini, l-am f....[nu ca ar fi fost el extraordinar dar oricum chestiile astea iti taie elanul]
ca si o concluzie... vreau vopsele speciale pentru aerograf!!!ideale ar fi pe baza de apa... daca stiti vreun magazin in romania.. sau pe cineva care aduce de afara.. dau o BRRC!!!
[poate stiti noutati despre Createx in Romania?]
mcrisd is offline   Reply With Quote
Old 23-06-07, 00:24   #13
LooSeR

Stage 4
 
Join Date: May 2005
Posts: 233
Default Re: Vopsele airbrush

Pe siteuri de machetisti gasiti renumitul producator ..
http://www.revell.ro/store/
Au si vopsele pt aerograf pe baza de apa si aerografe standar beginer pro .. si compresoare
LooSeR is offline   Reply With Quote
Old 24-06-07, 19:42   #14
mcrisd

Stage 2
 
mcrisd's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Vopsele airbrush

Quote:
Originally Posted by LooSeR View Post
Pe siteuri de machetisti gasiti renumitul producator ..
http://www.revell.ro/store/
Au si vopsele pt aerograf pe baza de apa si aerografe standar beginer pro .. si compresoare
mersi de informatie,stiam de vopselele de la revel,dar speram ca sunt si alte oferte de vopsele de unde se aprovizioneaza cei care sunt pe aici...
mcrisd is offline   Reply With Quote
Old 25-06-07, 08:55   #15
stephio

Stage 4
 
stephio's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 277
Member of:
[No Limits racing team]
[AirBrush]
Default Re: Vopsele airbrush

Prietene mcrisd, eu stau intr-un orasel numit Satu Mare (dupa cum sti) si spre surprinderea mea am gasit un atelier de vopsit masini care are vopsea pe baza de apa. Numele nu stiu, dar merge ok, nu se compara cu Createx evident.

Eu recomand sa te interesezi in Arad, nu exista sa nu fie o vopsitorie acolo care sa nu lucreaze cu vopsele pe baza de apa.
Va trebui sa asteptam pana Createx i-si deschide portile aici in Romanai, pana atunci alta solutie nu avem.

Happy airbrushing!
stephio is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -