Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-12, 21:22   #1
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Vopsire sau colantare?

Intrebare intrebatoare... pe scurt: vopsea sau autocolant?
Pe lung... trebuie sa fac tinichigeria completa, mai putin plafonul, la primavara. Pana aici totul ok, o fac eu, schimb ce trebuie schimbat, curat, degresez, chituiesc, finisez... si vroiam sa imi iau un compresor (pe langa a mea, mai am de facut si masina unui prieten) si un pistol de vopsit, ceva nu foarte scump, clar nici foarte bun. Estimativ, compresorul m-ar duce la 500 lei, pistolul de vopsit la 2-300 lei, ca iau 2 (unul pt vopsea, unul pt spritchit. Un total aproximativ de 800 lei, dar e posibil sa fac rost imprumut de un compresor, deci costul ar fi doar cel al pistoalelor. La care, evident, se adauga materialele... chit, spritchit, grund, smirghel, alcool tehnic, vopsea, lac...
A doua varianta ar fi autocolantul, in special imitatia de carbon argintie. In poza de mai jos este un Cielo aceeasi nuanta de argintiu ca a mea, cu capota colantata imitatie de carbon. Costul unei role de 30 / 1,26 m este de 800 lei. Alte materiale necesare: chit, spritchit, grund, smirghel, alcool tehnic.
Per total, as elimina costul vopselei si al lacului.
Riscuri vopsit: compresorul poate sa fie insuficient ca presiune pt pistol (e vorba de compresoare din comert, ieftine, care scot cam 8-10 bari, butelie de 24-25l), pistolul poate avea duza proasta, lipsa cuptorului.
Riscuri colant: bule de aer, mizerii prinse sub el, greutatea la manevrare pt bucati mari. Plus ca nu stiu cat de rezistent e colantul, cat de bine prinde pe spritchit (am nevoie sa dau cu el ca sa scot tabla dreapta 100%), cum se muleaza la colturi etc. E vorba de colant Oracal.
In ambele cazuri, masina va fi dezmembrata, curatata, degresata, finisata... deci munca e aceeasi pana la "colorarea" efectiva.
Imi place luciul vopselei, dar si textura autocolantului... greu de ales. Peste autocolant se poate da cu lac, pt a-i da luciu?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capota cielo carbon.jpg
Views:	253
Size:	664.9 KB
ID:	2317752  
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-04-12, 22:18   #2
Imputus

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Default Re: Vopsire sau colantare?

Iti recomand autocolantul. Are garantie 5 ani de zile si iesi mult mai ieftin, plus ca se pune usor si-l poti schimba cand vrei tu, iar daca se zgarie se poate schimba fara sa se observe diferente de culoare ca si in cazul vopselei.
Imputus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -