Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Painting - Airbrush - Viniyls

Painting - Airbrush - Viniyls Locul in care artistii isi expun cele mai reusite creatii in domeniul Painting, Airbrush si Viniyls.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-06, 12:39   #1
kerosen

Stage 2
 
kerosen's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 68
Default vopsea MirraChrome de la ALSA

jante vopsite la mine in atelier cu vopsea MirraChrome de la producatorul american ALSA
este o vopsea speciala care dupa aplicare pe orice suprafatza metalica, plastic, etc, are efect de nichel-crom.
vopseaua se vinde in kit shi contzine toate elementele necesare:-pigment fond, lac, diluant, intaritor shi pigment chrom. aplicarea se face in 4 straturi diferite shi durata unei vopsiri este de minim 1 saptamana datorita timpilor mari de uscare necesari (recomandatzi de producator) intre straturi.
pretzul aproximativ pentru un set de jante (in functzie de marimea suprafetzei jantelor shi de consumul de vopsea) 250-300 euro
in pretz intra shi pregatirea jantelor pentru vopsire, adica repararea micilor lovituri, julituri, shi acoperirea suprafetzei cu primer.
prima poza e pusa cu caracter comparativ, janta este vopsita cu pigment argintiu Glasurit.
pentru alte detalii sau informatzii avetzi nr de contact in semnatura, sau intrebatzi aici
numai bine, cosmin aka kerosen!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy (2) of IMG_8297.JPG
Views:	373
Size:	895.1 KB
ID:	161375   Click image for larger version

Name:	img_7227.jpg
Views:	369
Size:	61.6 KB
ID:	161376   Click image for larger version

Name:	img_7229.jpg
Views:	312
Size:	50.1 KB
ID:	161377  

Click image for larger version

Name:	img_7230.jpg
Views:	275
Size:	57.2 KB
ID:	161378   Click image for larger version

Name:	img_7219.jpg
Views:	185
Size:	56.0 KB
ID:	161379  
__________________
Saab 900X 2000cmc benzina Turbointercooler
VW 2100cmc benzina Superkafer!
Dnepr 700cmc benzina Turbointercooler
I\'ve got petrol in my veins!
profesional airbrush & custompainting
contact: 0744 582148 0723 683298

Last edited by kerosen; 12-10-06 at 12:43.
kerosen is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 14:11   #2
PizziRG

Stage 5
 
PizziRG's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 394
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[AirBrush]
Default Re: vopsea MirraChrome de la ALSA

daca iei 300 euro pentru un set de jante...cat iei pentru o motocicleta? ma refer la carene...si nu ma lua cu "depinde de suprafata" etc, etc...2 carene.....
__________________

..::Inferno MotorSport::..
* Heka Designs - Custom paint (airbrush) Contact la:
* email: diavol_dracu@yahoo.com;
* id. messenger: diavol_dracu - Bucuresti;
PizziRG is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 10:59   #3
kerosen

Stage 2
 
kerosen's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 68
Default Re: vopsea MirraChrome de la ALSA

daca potzi pune te rog o poza cu carenele despre care e ste vorba ca sa-mi fac o idee despre marimea lor. sa shtii ca tocmai suprafatza conteaza in cazul acesta, deoarece vopseaua e destul de scumpa, pretzul ei se regaseshte intr-un procent mare in costul final, spre deosebire de o vopsire obishnuita , unde pretzul vopselei nu depasheshte 20-25%. plus ca pregatirea suprafetzei shi aplicarea vopselei trebuie facute impecabil, ceea ce implica multe consumabile de calitate.
din experientza, itzi pot aproxima ca pretzul va fi undeva la 250 euri daca ma incadrez in limita a 200 ml de pigment mirrachrome.
numia bine, cosmin aka kerosen!
kerosen is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 08:52   #4
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: vopsea MirraChrome de la ALSA

Cosmin,lucrez si eu in domeniul,ma interseaza,daca se poate grabii timpul asta de uscare fantastic!!1...eu am vopsit cu Deltron,cu Argintiu pigment,bagat in stratul de lac,a iesit bine,cu toate ca nu are durabilitate,asi avea 4 jante de 20 de toli de Porshe Cayenne,de refacut...daca ma poti consilia...vb aici ..mersi mult
__________________
Powered by thor
thor is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 23:21   #5
kerosen

Stage 2
 
kerosen's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 68
Default Re: vopsea MirraChrome de la ALSA

cred ca se poate grabi timpul dintre straturi, daca foloseshti un lac rapid.
desi lacul din kit-ul de la ALSA era rapid -speedclear , totusi se recomanda un timp de minim 7 zile pentru uscare inainte de aplicarea pigmentului propriuzis. eu cand am vopsit jantele era foarte cald afara, shi am lasat jantele la soare cam 4-5 zile apoi am suflat cu mirrachrome. a ieshit foarte bine, de fapt se vede in poze.
nu cunosc produsele Deltron, dar de ce zici ca nu are durabilitate lacul ? cum ai pregatit/vopsit ?
nu shtiu cum sa te consiliez, daca nu shtiu cum lucrezi shi mai ales cu ce materiale. cel mai bine ar fi sa vorbim la tel. nr mele sunt mai jos in semnatura.
numai bine, cosmin aka kerosen!
kerosen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -